Bár a hat országos szakszervezeti konföderáció végleges oldalálláspontot csak ma alakít ki, többségük már egyértelművé tette, hogy nem hajlandó részt venni a GEF munkájában. – A munkaadói szövetségeknek, gazdasági kamaráknak helyt adó fórum megalakításáról egyeztetés nélkül döntött a kormány, amely mindössze egy szakszervezeti konföderációnak ajánlott megfigyelői státust – mondta lapunknak Kuti László. Az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés elnöke, a munkavállalói oldal soros elnöke az egységes szakszervezeti álláspont előtt nem kívánt saját részvételükről nyilatkozni, bár megjegyezte: ebben a formában nincs értelme az egyeztetésnek. Azt azonban leszögezte, akkor vesznek részt a fórumon, ha ezt valamennyi szakszervezeti konföderáció támogatja, egyetlen elutasító vélemény azonban azt jelenti, hogy az oldal nem képviselteti magát a GEF-ben. – Mivel a meghívást az oldal kapta, külön egyetlen szakszervezet nem lehet jelen a fórumon – mondta Kuti László. – A GEF létrehozása a munkavállalók semmibevételét, az eleve kiüresített érdekegyeztetés további lezüllesztését jelenti, ahol ezért nem kívánunk jelen lenni – mondta Palkovics Imre. A Munkástanácsok elnöke egyúttal értelmetlennek nevezte a fórum létrehozását, mondván: egészen biztosan nem itt oldják majd meg a magyar gazdaság problémáit.
A Liga Szakszervezetek nem ért egyet azokkal a kormányzati törekvésekkel, amelyek a gazdasági érdekegyeztetést leszűkítenék a munkaadói, az üzleti körökkel történő párbeszédre. A konföderáció szerint egyre-másra fogalmazódnak meg az üzleti körök, lobbicsoportok, szakértői csapatok ajánlásai, amelyek mind arról szólnak, hogy miként lehetne a befektetők, a vállalkozások, azaz a tőke érdekeit előtérbe helyezni. Mindeközben a „baloldali” kormány mélyen hallgat a munkavállalói érdekekről, amihez a Liga nem kíván aszszisztálni.
– A GEF a kormány és gazdasági élet szereplőinek paktuma. Semmi más célja nincs, mint hogy a tőke már nemcsak a színfalak mögött, hanem nyíltan is maga alá gyűrje a kabinetet – jelentette ki Borsik János. Az Autonómok elnöke alattomosnak nevezte a fórum megalakításának körülményeit, utalva arra, hogy az erről szóló kormányülésen több minisztérium nem is volt jelen. Szerinte „egyesek csak erre a pillanatra vártak”.
Borsik mindezek tükrében a GEF létrehozásáról szóló kormányhatározat azonnali visszavonását követelte.
Szoboszlai és Kerkez bosszút állhat: személyes ügy nekik a Liverpool rangadója
