Ítélethirdetés helyett

Török László
2008. 09. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már a sztori nyitánya is teljesen a hatása alá vonta a közvéleményt. Egy nyári hajnalon öt évvel ezelőtt összevissza verték a pénzügyi szektort felügyelő állami szervezet elnökét, Szász Károlyt. Nem kellett hozzá többéves újságírói tapasztalat, hogy az ember tudja, a támadás, annak körülményei és a mögötte felsejlő távlatok jó ideig meg fogják határozni Magyarország belpolitikai diskurzusait. Ennek ellenére a K&H-botrány tucatnyi mellékszála, az ügy főszereplőjévé avanzsáló bróker előéletének részletei, a politika felső köreiig vezető üzleti és haveri kapcsolatok, az egzotikus szigetvilágban működő off-shore vállalkozásokon átfutó pénzügyi csatornák mint egy maffiatörténet kellékei indították be az eseményeket követők fantáziáját.
A több későbbi pénzügyminisztert (így László Csabát és Draskovics Tibort) is vezető beosztásban foglalkoztató, Magyarország második legjelentősebb kereskedelmi bankjából nejlonzacskókban hordták ki a pénzt. A zseniális pénzügyi manőverben egy személyi fuvarozó (a felejthetetlen Gyuszi taxis), arab pénzváltók és a pénzintézet vezetői is közreműködtek, legalábbis a vád szerint. Az elsikkasztott milliárdok jelentős része megjárta az Inter-Európa Bankot is, aminek elnöke akkoriban az ország legsikeresebb utazó nagykövete, Medgyessy Péter volt.
Bár erős gyanú merült fel azzal kapcsolatban, hogy a bűnügyben jelentősen érintett lehet a politikai elit, hogy az elsikkasztott milliárdok egy része parlamenti pártok kampányfinanszírozására kellett, szerencsére ez nem bizonyosodott be. Az ország vezetői nem tudták magukat korrumpálni a brókerbotránnyal annak ellenére, hogy erre is voltak kísérletek. Elsősorban az ellenzéki pártok kifogásolták a liberális közpénzkezelési módszereket, az ügyben ugyanis pár milliárd sztrádaépítésre szánt forint is elindult a saját, nem éppen szabályozott útján. A részletek feltárására létrehozott parlamenti vizsgálóbizottság két karizmatikus képviselő, Tóth Károly (MSZP) és Demeter Ervin (Fidesz) különbokszává vált, ami egyébként szintén nem volt mentes a szórakoztató elemektől.
Arra a kérdésre, hogy hova csordogált a több raklapnyi készpénz, nehéz válaszolni. A nyomozó hatóságok ebben a tekintetben csak részsikereket tudnak felmutatni, a vádlottak padjára ültetett személyeknek pedig halvány lila gőzük sincs erről, bár úgy tűnik, gazdasági mikrokozmoszuk dinamikusan fejlődött a kérdéses időszakban.
Az utolsó szó jogán a terheltek már nyilatkoztak. A belvárosi Szent István-bazilika mellett műkincskereskedést nyitó Forró Tamás exújságíró-üzletember például igyekezett történelmi távlatokba helyezni a büntetőügyet: nehezen követhető logikával védekezésében arról beszélt, hogy zsidókat lőttek a Parlament mögött a Dunába a II. világháborúban. Súlyos szavak egy gazdasági bűncselekmény tárgyalásán.
Mindettől függetlenül a közvéleménynek még egy hetet várnia kell arra, hogy első fokon lezárja a bíróság a Kulcsár Attila nevével fémjelzett megapert. Huszonhárommilliárdnyi elsikkasztott forint, huszonnégyen a vádlottak padján, mögöttük a népes védőcsapat sztárügyvédekkel megspékelve, és a magyar igazságszolgáltatásnak a móri ügy óta megtépázott tekintélyű bírája, a média és Kende Péter által is kritizált Varga Zoltán készül most a záró felvonásra. Kérdés persze, hogy mennyiben beszélhetünk itt a brókerügy lezárásáról, hiszen a sajtó egy része már most arról cikkezik, egy új eljárásban kell ismét megpróbálni tisztázni a felelősségi köröket.
Konklúzióként az egyik vádlott – El Abed Hassan, a szír pénzváltó – az utolsó szó jogán mondott gondolata nyomán egyvalamit minden további nélkül kijelenthetünk: „Én nem kaptam tíz százalékot, az biztos”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.