Az év eleje óta a pénztártagok megtakarításainak közel egytizede úszott el a tőzsdén – adta hírül a Világgazdaság. A Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (BAMOSZ) jelentéséből kiderül: az év második három hónapjában 2,2-2,3 százalékot buktak a pénztárak.
A 2007-től lehetőségként felkínált, 2009-től kötelezően bevezetendő magánnyugdíj-pénztári választható portfóliós rendszer célja, hogy hosszabb távon magasabb hozamot, s így magasabb nyugdíjszintet biztosítson. Rövid távon kissé rizikósabb, de hosszú távon magasabb hozamot ígér, mint a hagyományos rendszer – érveltek a szakemberek az új rendszer bevezetése mellett. Ez az állítás 2007 első fél évében még állt, ám miután becsapott a hitelpiaci ménkű, csak rosszabb eredményekkel szembesültünk. Az új rendszerben háromféle portfólió közül választhatnak a pénztártagok, s ebből a részvényarány kettőben meghaladja a korábbi szintet. Márpedig a jelenlegi tőkepiaci helyzetben ez egyenlő a bukással. A második negyedévben a magyar részvényhányad teljesítményét mutató BUX a BAMOSZ adatai szerint 6,09 százalékot esett, míg a külföldi részvények indexe, az MSCIWF 10,87 százalékkal került lejjebb.
Jelenleg a pénztári vagyon körülbelül egyharmada fekszik részvényekben, s ezek piacai mind a negatív tartományban vannak. Bár a pénztárak részvényaránya 32,5 százalékról 31,8 százalékra csökkent a negyedévben, a korábbi évek arányaihoz képest jelentős emelkedésnek lehettünk tanúi az elmúlt hónapokban: két éve még csak 18,6, egy éve pedig 21,8 százalék volt a részvényarány a nyugdíjpénztárak portfólióiban.
A teljes portfólió 60 százalékát kitevő állampapírok ugyan a második negyedévben növekedtek, ám ez nem volt elég a hozamok pozitív irányba fordításához. A hazai betéteket és kincstárjegyeket befolyásoló RMAX index 2,03 százalékos, míg a kötvényeknél szóba kerülő MAX 0,9 százalékos eredményt tudott felmutatni a negyedévben.
A legnagyobb részvényhányad az úgynevezett növekedési portfólióban van. Ezt azoknak ajánlják a pénztárak, akiknek még több évtizedük van hátra a nyugdíjig. A hozamcsökkenéssel nyilvánvalóan ők jártak a legrosszabbul, de a lapunk által megkérdezett pénztárak szerint nekik még bőven van idejük arra, hogy kompenzálják a veszteségeiket.
– Nem jó, ha az emberek egy rövid periódus alapján ítélik meg több évtizedes befektetésüket. Átmenetileg ésszerűnek tűnhet egy kisebb részvényhányaddal bíró konstrukció választása, ám nem biztos, hogy hosszú távon is ez a jó – állítják a pénztárak.
Orbán Balázs: Olyan közösségi terekre van szükség, ahol nem a gúny, a szétverés és a sunyiság az úr
