Herald Tribune
Címoldalról induló írásában a New York Times Párizsban szerkesztett globális laptársa arról a hatalmas kárról cikkezik, amelyet az Amerikában végbemenő állami beavatkozási hullám okozhat, hiszen Washington más országokat eddig pontosan az állami beavatkozástól óvott. Az amerikai beavatkozás a piacgazdaság hitelét rongálja.
*****
A bírák világszerte mind ritkábban idézik az amerikai legfelső bíróság döntéseit, noha ezt korábban sűrűn tették, derül ki egy tanulmányból. Ezzel az Egyesült Államok elveszíti egyik igen jelentős befolyásolási pozícióját.
*****
A Pew Research Center közvélemény-kutató legújabb felmérése azt a meglepő eredményt hozta, hogy a zsidóellenes és mozlimellenes magatartás együtt nő több európai országban. Spanyolországban a megkérdezettek 46, Lengyelországban 36, Oroszországban pedig 34 százaléka nyilatkozott negatívan a zsidókról. Európa keleti és nyugati fele között nincs e tekintetben választóvonal. Az indiaiak 32, a kínaiak 55 százaléka hangoztatott zsidóellenes véleményt, míg Japán és Dél-Korea a két érték között helyezkedik el. Amerikában csak 7 százalék volt negatív véleménnyel a zsidókról.
*****
Az 1950-ben kivégzett két amerikai atomkém, Julius és Ethel Rosenberg árvái már nem mondhatják azt, hogy még mindig bíznak abban, egyszer csak kiderül szüleik ártatlansága, ugyanis korábbi vádlott-társuk most, 91 éves korában kipakolt, és elmondta, eddig hazudott: Rosenbergék valóban kémkedtek a szovjeteknek. Amerikában kulturális választóvonalat jelentett az, hogy valaki hitt vagy nem hitt Rosenbergék ártatlanságában.
FT.com
A válság nyomán a globális pénzügyi lap szerint a magyar pénz is veszélyben van a folyó fizetési mérleg jelentős hiánya miatt.
The Guardian
A baloldali brit lap szerint vannak jelei annak, hogy Bush amerikai elnök mégiscsak megtámadná Iránt hivatali ideje lejárta előtt. Amerikai, francia és brit hadihajók nagy számban tartanak a Perzsa-öböl felé.
AFP
Az orosz külügyminisztérium szerint elfogadhatatlan, hogy bárki kívülről szóljon bele Latin-Amerika belügyeibe. Chávez venezuelai elnök kijelentette, katonailag lépne fel, ha Morales bolíviai elnököt az Egyesült Államok megbuktatná.
OrlandoSentinel.com
A floridai lap az AP hírügynökség jelentését közli, amely szerint Evo Morales bolíviai elnök kijelentette: az Egyesült Államoknak semmiféle morális alapja nincs, hogy kábítószerekről beszéljen akkor, amikor a térségben az első számú szövetségese Kolumbia, és Észak-Amerika a világ egyik legnagyobb kokainpiaca.
Belebukik a hangfelvételekbe Magyar Péter? - videó