Napi sajtószemle

2008. 09. 30. 13:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Herald Tribune
A kommunisták részéről heves ellenkezést váltott ki Moszkvában, hogy Jurij Luzskov polgármester a halál után a törvény által előírt időt ki sem várva akarja Szolzsenyicin utcára átkeresztelni a Nagy Kommunista utcát, de a globális amerikai lap szerint a téma napirendre kerülése elindíthatja a még kommunista korszakbeli nevükön szereplő többi utca átkeresztelését is. Dmitrij Medvegyev orosz elnök egyébként rendeletben adta ki, hogy Szolzsenyicinnek az orosz kultúrához való rendkívüli hozzájárulását meg kell örökíteni.

Associated Press
Az amerikai hírügynökség Bukarestből arról számol be, hogy a román egészségügyi miniszter megtiltotta az iskolákban az egészségtelen élelmiszerek árusítását. A tilalom alá eső termékek közé tartoznak
a chipsek, a cukorkák, sütemények, a sósperec, a szalmakrumpli, a hamburger és a pizza. Az iskolai büfékben ezután csak gyümölcsöt és üveges vizet árulhatnak.

times.co.uk
Orosz kihívás az Egyesült Államoknak. Moszkva bejelentette: hadianyagot és hadfelszerelést ad el Iránnak és Venezuelának.

FT.com
A globális brit pénzügyi lap Közép-Amerika melléklete megdöbbentő felvétellel ábrázolja azt a cikkét, amely arról szól, hogy a fiatalkorú bandák erőszakcselekményei akadályt jelentenek a befektetéseknek. A képen több, félmeztelen fiatal látható, akiket Guatemala városban kerítettek be a biztonsági erők. Az előtérben álló, iszonyatosan eltorzult arcú fiatalnak szinte egy négyzetcentiméter bőre se látszik a feje búbjától kezdődő tetoválástengertől. A cikk szerint Guatemalában, Salvadorban és Hondurasban a gyilkosságok mindennaposak lettek. Az üzletemberek csak biztonságiak által sokszorosan védett településeken lakhatnak és mozoghatnak. A 7,5 milliós Hondurasban havonta 250 embert gyilkolnak meg. Salvadorban százezer lakosra jut mintegy 70 gyilkosság. A szomszédos Guatemalában évente hatezer embert ölnek meg. A bandagyilkosságok azután kezdődtek, hogy a térségben a nyolcvanas években dühöngő polgárháború elől sokan elmenekültek az Egyesült Államokba. A fiatalok nagy része csatlakozott Los Angelesben az ottani fiatalkorú bandákhoz, majd visszatértek szülőföldjükre. A fiatalok iskolázatlanok, szegények és általános az érzésük, hogy az életben nem kapnak lehetőséget. A börtönök egyrészt továbbképző központokká váltak számukra, másrészt pedig ott építik ki későbbi kapcsolataikat.

Egyre több külföldi fedezi fel Nicaragua békés, trópusi partjait, és épít ott házat. A Financial Times szerint Nicaragua az új Costa Rica, amely utóbbi országban sokkal drágábbak az ingatlanok.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.