Pekingi kacsák helyett

Munkatársunktól
2008. 09. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság arra kérte a Nemzetközi Tornaszövetséget, hogy vizsgálja ki, pontosan hány évesek a női csapatban aranyérmes kínai versenyzők. Egy korábbi jegyzőkönyv szerint – amely az interneten is fellelhető volt, de már nyoma veszett – a felemás korláton is diadalmaskodó Ho Ko-hszin, valamint Csiang Jü-jüan és Jang Ji-lin nem is indulhatott volna az olimpián, ahol a tornában a versenyzők számára 16 év az alsó korhatár. Meglehet, hogy Ho még csak 14 éves, mindenesetre az útlevele szerint 1992. január 1-jén született…

Doppingvétség miatt elvették az ukrán Ludmilla Blonszka hétpróbában szerzett ezüstérmét, miután a B próba is igazolta, hogy az atléta szervezetében metiltesztoszteront találtak. Blonszka a távolugrás tegnapi fináléjában is érdekelt lett volna, melybe a harmadik legjobb eredménnyel került. A versenyzőt 2003-ban doppingvétség miatt már eltiltották két évre, így amellett, hogy elveszik az érmét, örökös eltiltás vár rá.

Hatalmas forgalmat könyvelhetnek el a pekingi szuvenírboltok: bevételük az év első fél évében 2,3 milliárd jüant (345 millió dollárt) tett ki. Az olimpia hivatalos szuvenírboltjában, amely egyben a kínai főváros legnagyobb ajándékboltja is, a játékok kezdete óta naponta 70-80 ezer ember vásárol. Itt a napi bevétel ötmillió jüan (125 millió forint), ami húsz-harminc százalékkal több, mint az olimpiát megelőző időszakban.

Irving Saladino olimpiai bajnok panamai távolugró ötvenezer dollár jutalmat kapott hazája köztársasági elnökétől a fogadására rendezett ünnepségen. Saladino „cserébe” egy gyémántokkal ékesített éremmel ajándékozta meg Martin Torrijos államfőt, aki előzőleg állami munkaszüneti nappá nyilvánította az atléta hazaérkezésének napját, hogy minél többen köszönthessék. Panamaváros sportközpontja immár Saladino nevét viseli, aki az ország első olimpiai bajnoka.

David Beckham is főszereplő lesz az olimpia záróünnepségén abban a show-műsorban, amelyben átadják az olimpiai zászlót a 2012-es nyári játékokat rendező Londonnak. A jelenleg a Los Angeles Galaxyben futballozó Beckham – akinek népszerűsége Kínában még a nyolcszoros aranyérmes amerikai úszóénál, Michael Phelpsénél és Usain Bolténál, a jamaicai szupersprinterénél is nagyobb – szerepelni fog a brit fővárost bemutató nyolcperces betétben. A zászlót London új főpolgármestere, Boris Johnson veszi át pekingi kollégájától, Kuo Csin-lungtól. A ceremónián jelen lesz Gordon Brown brit miniszterelnök.

Változatlanul piacképes marad hazájában Liu Hsziang, a férfi 110 méteres gátfutás pekingi versenyeitől visszalépett atléta. „Természetesen kedvezőbb lett volna, ha aranyérmet nyer, de sem a kínai nép, sem a szponzorok nem fognak elfordulni tőle. Továbbra is példakép az emberek számára” – idézte a China Daily című napilap Greg Paullt, az R3 piackutató cég vezetőjét. A négy éve Athénban aranyérmes Liu Hsziang – aki Achilles-ín-sérülés miatt nem kísérelhette meg a címvédést – becslések szerint évi húszmillió dollárt kap szponzoraitól, köztük a Nike-tól, a Visától és a Cadillactől.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.