Napi sajtószemle

2008. 11. 17. 19:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

The FIRST POST
(A most ismertetett brit internetes lap cikke október 28-i keltezésű. Arra egy olvasónk hívta fel a figyelmet. A nyugati sajtóban megszokottól eltérő hangja miatt azonban késéssel is szemlézzük. L. I.)

Neil Clark, a cikk szerzője Magyarország számolja a kapitalizmus költségeit főcímmel és Magyarország betartotta a Nemzetközi Valutaalap tanácsát a kommunizmus után. Az eredmény? Gazdasági öszszeomlás és újabb valutaalap kölcsön alcímmel megjelent cikk így kezdődik: „A volt kommunista ország mindent megtett, amit a Nyugat és a neoliberális gazdasági »szakértők« azt mondták, meg kell tennie.
A gazdaság hatalmas szeleteit privatizálta. Szabad és akadálytalan hozzáférést biztosított nyugati multinacionális vállalatoknak. Engedelmesen csatlakozott a NATO-hoz és az EU-hoz, valamint a Goldman Sachsot bízta meg azzal, hogy privatizációs tanácsokat adjon neki. Most azonban 20 évnyi piaci »reformokat« követően Magyarországot Ukrajnával együtt politikája eredményeként a Nemzetközi Valutaalapnak kell megmentenie. Magyarország gazdasági öszszeomlása meghazudtolja
azt a szunnyadó narratívát, amely szerint a kelet-európai országok virágzottak az 1989-es átfogó politikai változások óta. A 90-es évek óta éltem és dolgoztam Magyarországon, és közvetlenül láttam, hogy a Nemzetközi Valutaalap, a Világbank és az Európai Unió által erőltetett gazdasági »reformok« negatívan hatottak a lakosság többségére. Tíz évvel később még keményebb a helyzet. Nemrégiben jártam Magyarországon, ahol megrázott, mennyivel több az utcai koldus és azon öregek, akik kukában keresnek ennivalót. A Liszt Ferenc térnél fekvő és a Váci utcában lévő divatos új bárokon kívül – amelyekbe külföldi üzletemberek és helyi yuppiek járnak – a főváros lepusztultabban és szegényebben néz ki, mint egy évtizeddel ezelőtt. Az életszínvonal csökkenése még nyilvánvalóbbá válik, ha valaki vidéken jár.” A statisztikai adatok lehangolók. Tavaly Magyarországon a reálbérek hét százalékkal csökkentek. Az ENSZ Élelmiszer- és Mezőgazdasági Szervezete, a FAO azt jelentette, hogy Magyarországon 200 000 ember – beleértve húszezer gyereket – nem jut elegendő táplálékhoz. Minden ötödik gyermek szegénységben nő fel és az energiaárak növekedése további 3 millió embert taszít majd szegénysorba. „Az igazság az, hogy Magyarország – akár Ukrajna – hátrafelé ment és nem előre a kommunizmus bukása óta… A korrupció mértéke elképesztő: Gyurcsány Ferenc miniszterelnök – akinek »reformista« politikáját dicsérik Nyugaton – vagyonát 10 millió fontra becsülik, és ez a kilencvenes években végrehajtott ellentmondásos privatizációs üzleteiből származik”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.