The FIRST POST
(A most ismertetett brit internetes lap cikke október 28-i keltezésű. Arra egy olvasónk hívta fel a figyelmet. A nyugati sajtóban megszokottól eltérő hangja miatt azonban késéssel is szemlézzük. L. I.)
Neil Clark, a cikk szerzője Magyarország számolja a kapitalizmus költségeit főcímmel és Magyarország betartotta a Nemzetközi Valutaalap tanácsát a kommunizmus után. Az eredmény? Gazdasági öszszeomlás és újabb valutaalap kölcsön alcímmel megjelent cikk így kezdődik: „A volt kommunista ország mindent megtett, amit a Nyugat és a neoliberális gazdasági »szakértők« azt mondták, meg kell tennie.
A gazdaság hatalmas szeleteit privatizálta. Szabad és akadálytalan hozzáférést biztosított nyugati multinacionális vállalatoknak. Engedelmesen csatlakozott a NATO-hoz és az EU-hoz, valamint a Goldman Sachsot bízta meg azzal, hogy privatizációs tanácsokat adjon neki. Most azonban 20 évnyi piaci »reformokat« követően Magyarországot Ukrajnával együtt politikája eredményeként a Nemzetközi Valutaalapnak kell megmentenie. Magyarország gazdasági öszszeomlása meghazudtolja
azt a szunnyadó narratívát, amely szerint a kelet-európai országok virágzottak az 1989-es átfogó politikai változások óta. A 90-es évek óta éltem és dolgoztam Magyarországon, és közvetlenül láttam, hogy a Nemzetközi Valutaalap, a Világbank és az Európai Unió által erőltetett gazdasági »reformok« negatívan hatottak a lakosság többségére. Tíz évvel később még keményebb a helyzet. Nemrégiben jártam Magyarországon, ahol megrázott, mennyivel több az utcai koldus és azon öregek, akik kukában keresnek ennivalót. A Liszt Ferenc térnél fekvő és a Váci utcában lévő divatos új bárokon kívül – amelyekbe külföldi üzletemberek és helyi yuppiek járnak – a főváros lepusztultabban és szegényebben néz ki, mint egy évtizeddel ezelőtt. Az életszínvonal csökkenése még nyilvánvalóbbá válik, ha valaki vidéken jár.” A statisztikai adatok lehangolók. Tavaly Magyarországon a reálbérek hét százalékkal csökkentek. Az ENSZ Élelmiszer- és Mezőgazdasági Szervezete, a FAO azt jelentette, hogy Magyarországon 200 000 ember – beleértve húszezer gyereket – nem jut elegendő táplálékhoz. Minden ötödik gyermek szegénységben nő fel és az energiaárak növekedése további 3 millió embert taszít majd szegénysorba. „Az igazság az, hogy Magyarország – akár Ukrajna – hátrafelé ment és nem előre a kommunizmus bukása óta… A korrupció mértéke elképesztő: Gyurcsány Ferenc miniszterelnök – akinek »reformista« politikáját dicsérik Nyugaton – vagyonát 10 millió fontra becsülik, és ez a kilencvenes években végrehajtott ellentmondásos privatizációs üzleteiből származik”.
Építsünk egy boldogabb Magyarországot! – Kihirdették az idei beneFit Prize for Happy Employees pályázat győzteseit