Napi sajtószemle

2008. 11. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Herald Tribune
A Nemzetközi Valutaalap meghatározta a szabályokat a segítségre szorult Magyarország számára, olvasható a globális amerikai lap üzleti rovatában. A követelmények közé tartozik, hogy Magyarország csökkentse kiadásait és korlátok között tartsa adósságát. A kormánynak a feltételek teljesítéséről az első jelentését február 15-ig, a másodikat május 15-ig kell Washingtonnak benyújtania. Ezenkívül tárgyalnia kell az alappal, ha nem tudja teljesíteni a feltételeket, vagy ha a gazdasági feltételek tovább romlanak.
*****
Hatalmas terjedelmű, címoldalon induló oknyomozó riportban mutatja be a lap azt, hogy a vizsgálatok egyre inkább azt mutatják, nem a grúziai Szaakasvili elnök mondott igazat az augusztus 7-én megindult kaukázusi konfliktust kiváltó okokról. A cikk így indul: „A független katonai megfigyelők legújabb, rendelkezésre álló beszámolói a nyáron kitört Grúzia– Oroszország konfliktusról megkérdőjelezik azt a régen hangoztatott grúz állítást, hogy a szeparatista és orosz agresszióval szemben védekezésből lépett. Ehelyett a beszámolók arra utalnak, hogy Grúzia tapasztalatlan katonasága augusztus 7-én megtámadta az elszigetelt szeparatista fővárost, Chinvalit úgy, hogy válogatás nélkül tüzérségi- és rakétatüzet zúdított rá, annak polgárokat, orosz békefenntartókat és fegyvertelen megfigyelőket kitéve”. A megfigyelők azt is elmondták, hogy képtelenek voltak meggyőződni arról, vajon a grúz lakosságú falvakat valóban erősen bombázták-e az este, ami megkérdőjelezi Szaakasvilinek a grúziai támadását alátámasztó fő indokát. A megfigyelők a zajokat rögzítették, de a grúziai falvak körül nem volt mit felvenni. (Mint ismeretes, April Foley budapesti amerikai nagykövet a Népszabadságban írt cikkében szintén Szaakasvili ezen állításával érvelt. – L. I.)


guardian.co.uk
Új hamis hajnal címen a baloldali brit lap arról ír, vajon Obama győzelme megváltoztat-e valamit az Egyesült Államok izraeli politikája szempontjából. „Izraelnek »akkor is igaza van, ha nincs igaza brigád« szimplisztikus, szofista algoritmusai szerint minél héjább egy amerikai elnök, az annál jobb Izraelnek és önközpontú céljai végrehajtásának. Izraelnek azonban rá kellene jönnie, hogy azon évtizedek során, amely alatt patáival taposta le az igazságot, csak fokozta az ellene irányuló gyűlöletet”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.