(Brüsszel)
Sarkozy bejelentette, hogy öszszehívja az uniós kormány- és államfőket, akikkel „világcsúcsokat” készítenének elő, amelyeken a nemzetközi pénzügyi rendszert alakítanák át, nehogy a válság visszatérjen. Megengedhetetlennek nevezte, hogy az állami pénzzel kisegített bankok adóparadicsomokba meneküljenek. Elmondta, „ami eddig történt, az a kapitalizmus értékeinek elárulása, nem pedig a piacgazdaság megkérdőjelezése”. Szerinte a globális csúcsok legegyszerűbb formája az lenne, hogy a fejlett G8-csoportba tartozó országok a világ öt legnagyobb emelkedő országával fognának össze. Hozzátette, ennek előmozdítására utazik el pénteken Pekingbe José Manuel Barroso bizottsági elnökkel. Sarkozy ismételten beszélt arról, hogy egy „euróövezeti gazdasági kormányt” kellene létrehozni, és arra nógatta az európai államokat, hogy lépjenek fel az európai stratégiai vállalatok védelmében, nehogy azokat most olcsón felvásárolják Európán kívülről érkező vevők.
Az Európai Tanács elnökeként beszélő francia elnök visszautasította azokat a javaslatokat, amelyek szerint a világnak most kevesebbet kell tennie az éghajlatváltozás elleni küzdelemben a pénzügyi válság nyomán. „Európának példát kell statuálnia”, jelentette ki elismerve ugyanakkor, hogy ez egyes európai országoknak nehézséget jelent. A lisszaboni szerződésre térve kijelentette, annak írországi ratifikálására még elnökségének idején, még idén megoldást kell találni. Sarkozy bírálta a jelenlegi „felállást”, amelynek értelmében az uniónak minden hat hónapban más az elnöke. A lisszaboni szerződés állandó elnökséget intézményesítene.
Martin Schulz, az Európai Parlament szocialista frakciójának vezetője gúnyosan „örömét fejezte ki”, amiért a konzervatív jobboldali Sarkozy „megtért” a szocialista hitre Barrosóval, az Európai Bizottság ma jobboldali, ultraliberális, de egykor trockista elnökével egyetemben. Sarkozy azzal vágott viszsza, hogy a francia szocialisták „archaizmusát” állította szembe a Schulz-féle frakció szocializmusával. Miután Schulz élesen kikelt, Sarkozy azzal vágott vissza: „Sajnálom, hogy megsértettem, amiért egy francia szocialistával hasonlítottam össze.”
Magyar Péter mellébeszélt, nem válaszolt arra a kérdésre, ki a Soros-ügynök