Újrakezdés Moszkvával

Az Európai Unió készen áll arra, hogy folytassa Oroszországgal a megerősített partneri kapcsolatokat célzó tárgyalásokat, mondta a sajtónak Nicolas Sarkozy francia elnök, az unió soros elnöke és Benita Ferrero-Waldner, a külügyi kapcsolatokért felelős európai biztos.

2008. 11. 21. 20:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyakoribb találkozók? Moszkva üdvözölné az Európai Unió és Oroszország közötti partnerség kereteit meghatározó új bázisszerződésről szóló, augusztusban a kaukázusi válság miatt megszakadt párbeszéd felújítását, nyilatkozta az Interfax honlapján tegnap nyilvánosságra hozott interjújában Alekszandr Grusko, aki szerint a brüsszeli és moszkvai vezetőknek gyakrabban, évente legalább kétszer is találkozniuk kellene. Az orosz külügyminiszter-helyettes beszélt arról, hogy országát nem zavarná, ha Ukrajna és Grúzia az EU tagja lenne, de mint fogalmazott, a keleti és nyugati integrációs folyamatoknak ki kell egészíteniük egymást. Grusko biztosra veszi, hogy a nizzai csúcs fontos témája lesz az amerikai rakétavédelmi rendszer európai telepítésének kérdése. (S. G.)


Ami a tárgyalások újrakezdését illeti – tették hozzá a politikusok –, „feltétlenül találunk rá dátumot a pénteki nizzai csúcsot követően”. A dél-franciaországi városban pénteken tartanak EU–orosz csúcsot.
Bernard Kouchner, az uniós külügyminiszterek brüsszeli találkozóján részt vevő francia külügyminiszter tegnap pedig azt mondta: „véleményem szerint elég, ha 27-ből 26 a tárgyalások újrakezdése mellett van.” Arra a kérdésre, hogy a tárgyalások folytatását ellenző Lengyelország és Litvánia közül melyik változtatta meg a véleményét, Kouchner elmondta, Varsó sorakozott fel a többséghez. Így már csak a balti ország ellenzi a megbeszélések folytatását. Ugyanakkor Litvániának nincs lehetősége megvétózni a tárgyalások újrakezdését.
A tárgyalásokat a szeptember elsejei rendkívüli csúcson pusztán „elnapolták”, de nem szakították félbe.
Litvánia – és még tegnapelőttig Lengyelország – azért nem akarta a tárgyalások folytatását, mert így kívánt tiltakozni, amiért Moszkva „rátette a kezét” Abháziára és Dél-Oszétiára, a két szeparatista grúziai területre. Az oroszokkal szemben korábban keményebb vonalat képviselő Svédország és Nagy-Britannia hétfőn közös nyilatkozatot adott ki, amelyben biztosítják Vilniuszt és Varsót, hogy állhatatosan tárgyalnak Moszkvával, és nem tekintik lezárt ügynek a grúziai konfliktust. A litvánok és a lengyelek szerint az oroszok nem tartották be a tűzszüneti megállapodás azon pontját, hogy az augusztus 7-i helyzetet megelőző pozícióba térnek vissza hadseregükkel.
Ezzel szemben mind Sarkozy francia elnök, mind Barroso, az Európai Bizottság elnöke és Javier Solana, az unió diplomáciájának vezetője is a tárgyalások folytatása mellett állt ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.