A multik kezében a brüsszeli bizottság

2009. 01. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hegyi Gyula európai parlamenti képviselő 27 módosító indítvánnyal támadja meg az Európai Bizottsági eddigi, a génmódosított szervezeteket (GMO) tagállamokra kényszerítő álláspontját. A szocialista frakció képviselőjének célja, hogy a tagállamok maguk dönthessenek arról, engedélyeznek-e bizonyos génmódosított fajtákat a területükön. A képviselő emlékeztetett arra, hogy az európai polgárok többsége nem akar génkezelt élelmiszert fogyasztani. Ennek ellenére az unió területén már több GMO-t engedélyeztek, mint Brazíliában vagy Argentínában.
A képviselő a génkezelt repce engedélyezésével kapcsolatos, most folyó bizottsági eljárás megváltoztatására konkrét javaslatot is tesz, hogy a tagállamok visszautasíthassák az ilyesfajta repcét. Magyarország saját magának okozna kárt a GMO-repceváltozat beengedésével, hiszen a GMO-tól mentes repce ára a világpiacon magasabb a génkezelt repcéénél. Hegyi bízik abban, hogy az Európai Parlament többsége és valamennyi magyar EP-képviselő támogatja javaslatát.
Lapunk arról kérdezte Hegyi Gyulát, hogy kiknek a befolyása alá kerülhetett a GMO-t a tagállamokra erőltető Európai Bizottság. A képviselő elmondta, létezik egy Európai Élelmiszer-biztonsági Hivatal, amelynek feladata, hogy ellenőrizzen élelmiszereket vagy az azokkal kapcsolatos döntéseket meghozza. „Sokan látják úgy, hogy ez a hivatal olyan lobbibefolyás alá került, amely a génmódosított szervezeteket támogatja, a vizsgálatokat gyorsan és felületesen végzi el. Csak a legszűkebb, közvetlen hatásokat vizsgálják, de azt nem, hogy az emberre nem káros-e felhasználás esetén, valamint azt sem, hogy milyen hatással van a vizsgált szervezet környezetében lévő kultúrnövényekre”, mondta Hegyi, aki arra a kérdésre, hogy netán az olyan GMO-értékesítő multinacionális cégek, mint a Monsanto, befolyásolhatják-e az Európai Bizottságot, azt felelte, „azt hogy a Monsanto befolyást gyakorol, egy képviselő talán nem állíthatja”.
A képviselő cáfolta, hogy ilyen erőkkel szemben küzdelme Don Quijote-i lenne, mert – mint mondta – mellette áll a társadalom, a Fideszből Ángyán József professzor, akivel e tekintetben teljesen egyetértenek, vagy a GMO-ügyeket vizsgáló Darvas Béla professzor, s Magyarországon ötpárti határozat is kimondja, hogy az országot génmódosítástól mentesnek szeretné tudni. Ráadásul Sarkozy elnökké választása fordulópont, mert mióta elnök lett, igen kritikusan szemléli az elsősorban Amerikából Franciaországba érkező újabb és újabb génmódosított szervezetek beérkezését.
A képviselő végül két veszélyre hívta fel a figyelmet. Az egyik az, hogy mivel a GMO átporzással is terjed, ezért bármilyen megjelenése egy GMO-mentes országban nagyon veszélyes. A másik veszély pedig az, hogy egy olyan országban, ahol a GMO megjelenik, ott a vetőmag és az élelmiszer ára csökken, és ez a „zöldbáróknak” sem áll érdekükben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.