guardian.co.uk
A Bush-adminisztráció egészen a végéig hű maradt önmagához – kezdi publicisztikáját Julian Borger a brit baloldali napilapban, utalva arra, hogy a Gázai övezetben azonnali tűzszünetet követelő ENSZ BT-határozatról szóló szavazáskor egyedül az Egyesült Államok tartózkodott. „Nem kétséges, hogy a tartózkodás politikai hatásától fosztotta meg a határozatot, amellyel nyomást gyakorolhatott volna Izraelre, ahol nemsokára választások lesznek” – véli Borger.
bbc.co.uk
A brit közszolgálati portál közel-keleti lapszemléjében ezt idézi az izraeli Jediot Aharonot című lapból: „Furcsa háború… Nincsenek pontos határai… Véget érhet egy óra alatt vagy egy év alatt. Útját nagymértékben a palesztinok határozzák meg. Leállnak a tüzeléssel, mi is leállunk. Folytatják? Keserű végük lesz.”
THE INDEPENDENT
Robert Fisk, a független brit lap közel-keleti tudósítója így kezdi írását: „Izrael ismét kinyitotta a pokol kapuit a palesztinokra. Negyven civil menekült egy ENSZ-iskolában, három másik egy másik iskolában. Ennyi halott nem rossz éjjeli munka Gázában egy olyan hadseregtől, amely a »fegyverek tisztaságában« hisz. De miért lennénk meglepődve?” Fisk ezután felsorolja azt, hogy Izrael eddig hány tömeghalált okozott, kezdve 1982-es libanoni inváziójától, amelynek 17 500 áldozata volt, egészen a 2006-os libanoni invázióig, amelyben több mint ezer civil vesztette életét. A tömeggyilkosságokat kísérő cinikus hazugságok se változtak: a palesztinok ölik saját menekültjeiket, saját halottaikat ássák ki a temetőkből, és teszik oda a romok közé… És persze az antiszemitizmusa azoknak, akik a tömeggyilkosságról hírt adnak. Mint 12 éve, amikor egy izraeli helikopter egy mentőautót lőtt. Három gyermeket és két nőt ölt meg benne. Az izraeliek azt állították, hogy a mentőautóban a Hezbollah harcosai rejtőztek. „Nem volt igaz. Ott voltam, megvizsgáltam, beszéltem a túlélőkkel, tudósítottam róla. Nem egyedül. Mindnyájunkat antiszemitizmussal vádoltak.”
Information Clearing House
John Pilger, a világszerte ismert dokumentumfilmes és publicista egy Palesztináról író amerikait idéz, aki kijelentette: „a holokauszttagadás antiszemita. Csakhogy én arról a holokausztról beszélek, amelynek hatvan éve lehetünk szemtanúi Palesztinában” – olvasható a népszerű amerikai honlapon, amely Avrum Burggal, az Izraelt alapító családok egyik leszármazottjával, a knesszet volt szóvivőjével is készített interjút. Ebben ezt mondja: a zsidó nép képtelen „túlélni” ellenség nélkül. Számára a nyugalom és a béke elképzelhetetlen.
Gulyás Gergely: A 2025-ös már az új gazdaságpolitika költségvetése