Brüsszelben és Pozsonyban is nyilatkozatot adott ki a napokban a Greenpeace az apátszentmihályi atomerőmű tervezett újraindítása ellen. A környezetvédő szervezet arra hívja fel a figyelmet, hogy egy szovjet időkből származó szlovák atomerőmű újraindítása Európát veszélyezteti anélkül, hogy a földgázhiányt bármilyen módon is csökkentené. A szlovák kormány ugyanakkor azzal érvel, hogy az üzem újraindítása az orosz–ukrán földgázvita miatt fellépő mostani földgázhiány miatt szükséges. A Greenpeace közleménye viszont hangsúlyozza: a szlovák hatóságok becsapják a közvéleményt, ugyanis az országban a földgázt főleg fűtésre használják, és legfeljebb hat százalékban áram előállítására.
Ugyanakkor az atomenergia csak áramot ad, és az rövid távon nem helyettesítheti a fűtéshez használt földgázt – teszik hozzá.
Jan Haverkamp, a Greenpeace uniós „piszkosenergia-politikáért” felelős kampányfőnöke kijelentette: az apátszentmihályi erőmű újraindítására semmi szükség sincs, de Pozsony egy másik, veszélyes atomerőmű építését is folytatja Mohiban. Az apátszentmihályi erőmű blokkjához hasonlóan a mohi reaktoroknak sincs másodlagos plazmaizoláló kamrája, amely az erőművet külső ütésektől védené, mint például egy repülőgép becsapódása. A szlovák energiarendszer pazarló és piszkos, de a kormány semmit nem tesz az energiahatékonyság javítására és alternatív termelőforrások létrehozására – közölte a kampányfőnök.
Baloldali hazugságok az áram áráról: itt a Patrióta leleplezése!