A Wikipédia internetes lexikon honlapján olvasható életrajza szerint a most 37 éves Dobrev Klára a bolgár Petar Dobrev és Apró Piroska gyermekeként született Szófiában. Anyai nagyapja a nagy hatalmú Apró Antal kommunista politikus volt. Először a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetemen, majd 1997-ben az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán szerzett diplomát, és itt is doktorált, pénzügyi jogból. Négy nyelvből tett felsőfokú nyelvvizsgát. 1994-ben a budapesti önkormányzati választásokon Baráth Etele főpolgármester-jelölt személyi titkára, 1995-től a Pénzügyminisztérium közigazgatási államtitkárságán titkárságvezető (Draskovics Tibor mellett). 1997-től az Altus Befektetési és Vagyonkezelő Rt. jogtanácsosa volt. 1995-től 1999-ig a Fittelina Kft. ügyvezetője, 1998-tól 2000-ig főosztályvezető-helyettes a Pénzügyminisztérium vállalkozási és szabályozási főosztályán, a 2001–2002-es választási kampányban Medgyessy Péter kabinetfőnöke volt, majd 2002-ben a Miniszterelnöki Hivatal Nemzeti Fejlesztési Terv és EU-támogatások Hivatalának elnökhelyettese lett. 2004 augusztusában, férje miniszterelnökké választásakor erről a posztjáról lemondott. Az ELTE ÁJK Pénzügyi Jogi Tanszékén egyetemi adjunktus, kutatási területe a számviteli jog. Az Egészséges Településekért Alapítvány kuratóriumi elnöke, a miniszterelnök feleségeként a rákellenes „Egészség Hídja Összefogás” fővédnöke.
A Gyurcsány–Apró vállalatbirodalom több tagjához hasonlóan székhelyéül a belvárosi Szalay utcát választó Egészséges Településekért Alapítvány deklarált célja egyébként – többek között – az, hogy „felkészítse a közösségeket testi-lelki-társadalmi problémáik együttes megoldására, illetve támogassa őket ebben”. (Egy internetes orgánum korábbi riportja szerint Apró Piroskát és Dobrev Klárát az utóbbi években itt lehetett felkeresni az arra érdemeseknek.)
Női erőtér
A nem csupán az egészség „frontján”, hanem női vonalon is teret nyerő Dobrev Klára újabban az Unifemért Magyar Nemzeti Bizottság Egyesület elnöke, ebbéli minőségében a minap az ENSZ magyar delegáció civil oldalának tagjaként vett részt egy nagyszabású New York-i konferencián, amely a nők helyzetével foglalkozott. Fideszes kérdés nyomán a kormányfő felesége közleményében tudatta: a női esélyegyenlőséggel foglalkozó magyar nemzeti bizottság civil szervezetként alakult meg 2009 januárjában. Azt is hangsúlyozta, hogy bármikor jár külföldön, mindig Magyarországot képviseli. A Dobrev elnökölte, januárban alakult szervezet megalakításában a hazai balliberális elit befolyásos tagjai közül egyébként mások mellett részt vett Bánáti Jánosné Ilona, Danks Emese, Göncz Kinga, Gurmai Zita, Király Júlia, Lamperth Mónika, Ránky Katalin, Szelényi Zsuzsa, Takács Ildikó és Wirth Judit.
Tavaly októberben egyébként azt is hallhattuk a miniszterelnök nejétől, hogy a kisgyermekes nők munkavállalása terén teljes szemléletmódváltásra van szükség. „A társadalom nem gyakorol kellő nyomást a döntéshozókra annak érdekében, hogy több bölcsődét építsenek, illetve elterjeszszék a részmunkaidős foglalkoztatást, és a munkaadók is túlságosan bizalmatlanok az anyákkal szemben” – hangsúlyozta Dobrev Klára a munkavállaló nők VII. országos konferenciáján. Szerinte egyébként Magyarországon az a baj, hogy az emberek többsége még mindig úgy gondolja, az anyának otthon kell maradnia a gyerekkel, 95 százalékuk egyenesen úgy fogalmaz, hogy a bölcsőde csak az utolsó mentsvár lehet.
Idén február végén amúgy az MSZP nőtagozata és az MSZOSZ női választmánya második alkalommal találkozott abból a célból, hogy javaslatokat fogalmazzon meg a nők bérhátrányának lefaragásához. Az első előadóként felszólaló Dobrev Klára pedig nyomatékosította: a nemek között felháborítóak a bérkülönbségek.
A „konzervatív viszonyok” ellen
„Miközben rendkívül modern képet gondolunk a párkapcsolatokról, sokakat valójában hagyományos, maradi és sok nőt béklyóba kötő gondolkodás jellemez” – nyilatkoztatta ki januárban a Népszavának adott interjúban Dobrev Klára. A kormányfő felesége úgy látja, ennek a gondolkodásnak a megnyilvánulása a bejegyzett élettársi kapcsolatról hozott alkotmánybírósági döntés is. Szerinte ez a döntés azt sugallja: férfi és nő felnőtt emberként nem döntheti el szabadon, hogy házasságot akar kötni, vagy élettársi közösségben akar élni. Ugyanez vonatkozik a családon belüli erőszakra is – fűzte hozzá. „Szerintem nem lehet megvárni, amíg folyik a vér. Most mégis úgy látom, utat tör magának a maradi gondolkodás” – fogalmazott egy alkotmányossági próbára visszadobott jogszabály kapcsán.
Új szociális alapra helyezett
bankszolgáltatások
A nagy hatalmú kommunista családból származó Dobrev Klára egyébiránt nem csupán jó keleti kapcsolatokkal büszkélkedhet. Az amerikai multimilliárdos Soros Györgyhöz köthető CEU (Közép-európai Egyetem) például több vonatkozásban is szerepet játszik a „miniszterelnökné” életében. Érdekes adalék, hogy tavaly szeptemberben a CEU-n Mikrofinanszírozás Magyarországra: a legmodernebb eszköz és az eddigi tanulságok címmel konferenciát rendeztek. Az Elképzelések új finanszírozási/hitelezési formákról a magyarországi szegény rétegek számára programpont keretében Kardos Anna és Dobrev Klára (Egészséges Településekért Alapítvány) Új szociális alapra helyezett bankszolgáltatások? munkacímű előadásukat prezentálták, hogy ezek után Petrovics Péter, a Noba Kft. és Szabó Gyula az interneten hozzáférhető/igényelhető mikrohitelezési modellek magyarországi adaptálása (KIVA és hasonló projektek alapján) címmel tartson referátumot. Folytatása következik!?
Kánikula nem lesz, zivatar előfordulhat
