Enyhülő viszony

Litvánia és Csehország ellenzése mellett az Egyesült Államok, Németország, Franciaország, Nagy-Britannia és Olaszország akarata érvényesült, amikor a NATO tegnap Brüsszelben úgy döntött, ismét felújítják az észak-atlanti szervezet és Oroszország közötti kapcsolatokat, amelyeket augusztusban függesztettek fel az orosz–grúz konfliktus nyomán. Jaap de Hoop Scheffer NATO-főtitkár elmondta: a találkozón részt vevő miniszterek döntöttek így.

2009. 03. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Utódkeresés. A kulisszák mögött már megkezdődtek az egyeztetések a NATO új főtitkárának személyéről, írta a Handelsblatt. Felmerült a korábbi szociáldemokrata–zöld német kormány külügyminiszterének, Joschka Fischernek, továbbá az azt megelőző Kohl-kormány védelmi miniszterének, Volker Rühének a neve. Berlini körök megerősítették, hogy a jelöltek között szerepel Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter, akinek diplomáciai felkészültségében senki nem kételkedik. A legesélyesebb „befutónak” most Anders Fogh Rasmussen dán miniszterelnök tűnik, ám biztosra egyik jelölt sem mehet. (MTI)


A találkozón most első ízben vett részt Hillary Clinton amerikai külügyminiszter. A NATO– Oroszország következő miniszteri tanácsának ülésére valószínűleg az április 3-án és 4-én tartandó
NATO-csúcson kerül sor. Clinton a NATO-központban azt is javasolta, hogy az ENSZ égisze alatt tartsanak nemzetközi miniszteri szintű konferenciát Afganisztánról március 31-én, amelyre Irán képviselőit is meghívják. Hillary Clinton elmondta, hogy Oroszországgal konstruktívan kell együttműködni, mert mind a NATO-nak, mind Moszkvának számos területen találkozik az érdekeltsége, beleértve Afganisztánt.
Kommentátorok most is felhívták a figyelmet: noha a NATO a transzatlanti kapcsolatok központi pillére, az esetleges afganisztáni kudarc az egész szövetség hitelességét megkérdőjelezi. Joe Biden amerikai alelnököt jövő keddre várják Brüszszelbe, ahol a NATO-ban részletesebben tanácskozik Afganisztánról. David Miliband brit külügyminiszter kijelentette, hogy Moszkvával még nem tértek mindenben napirendre az orosz–grúz konfliktust követően, mert Grúzia lerohanása és felségterületének folyamatos megsértése „nem söpörhető a szőnyeg alá”. Jaap de Hoop Scheffer NATO-főtitkár korábban elmondta, hogy szervezetének és Oroszországnak a közös érdeklődésre számot tartó területei közé tartozik Afganisztánon kívül a terrorizmus elleni harc és az atomfegyverek terjedésének meggátlása. Németország és Franciaország már korábban is azt a véleményt képviselte, hogy a kapcsolatok felfüggesztése kontraproduktívnak bizonyult.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.