Erkölcsi ítélet a gázai iszonyatért

2009. 03. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Brüsszel)

Vigyázz! Árok! – erre a londoni földalatti ellen elkövetett merénylet után kihelyezett táblára emlékezteti Paul Laverty ír–skót jogászt és nemzetközileg ismert forgatókönyvírót az az árok, amely a gázai valóság és a nyugati kormányoknak az ott bekövetkezett iszonyat utáni viselkedése között húzódik. Laverty tegnap szólalt fel Brüsszelben a Palesztinával foglalkozó Russell-bíróság alakuló ülésén.
A Russell-bíróság senkit nem tud börtönbe csukni, hanem az egész világra kiterjedő erkölcsi nyomást kíván gyakorolni azzal, hogy kivizsgálja az Izrael által a Gázai övezetben elkövetett szörnyűségeket és hogy morális ítéletet hozzon – hangoztatta a brit Ken Coates a Bertrand Russell Béke Alapítvány elnökének bevezető előadásában.
A Russell-bíróság hírnevét 1966-ban akkor alapította meg, amikor a Vietnamban elkövetett emberiség elleni és háborús bűnöket vizsgálta ki és rázta fel az emberiség lelkiismeretét. Az 1970-ben elhunyt brit filozófus-matematikus-történész által alapított „bírósághoz” számos, világszerte ismert értelmiség csatlakozott, mint az 1980-ban elhunyt Jean-Paul Sartre francia filozófus is.
Coates felhívta a világ nyilvánosságát, hogy a kormányok híján a civil szervezetek kötelessége minden eszközt megragadni, elsősorban az izraeli áruk elleni bojkottot és az izraeli befektetések megszüntetését a palesztinoknak emberhez méltó bánásmódja kivívása érdekében.
Az izraeli Nurit Peled-Elhanan arról beszélt, hogy hazájában „a halál az abszolút úr”, ahol „a gázai csecsemőhullákból kifolyt vér minden emberi értéket elmosott”. Elmondta, az országban a rasszista beszéd és a rasszista oktatás jelenti a mindennapokat. Palesztin gyerekeket rabolnak el otthonukból, börtönöznek be, és a palesztinokról „demográfiai fenyegetésként” beszélnek. Peled egyik lánya egy öngyilkos palesztin merényletben halt meg. A professzor asszony lánya haláláért közvetetten Izraelt okolja.
„Feltétlenül” – válaszolt Pierre Galand, a Palesztinával foglalkozó európai nem kormányzati szervek koordinációs bizottságának elnöke lapunk kérdésére, hogy a Russell-bíróság felveti-e Izrael felelősségét az általa okozott károk megtérítésére és kárpótlás fizetésére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.