Gyurcsány egyedül maradt

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök javaslatait sorra elutasították az Európai Unió tegnap tartott rendkívüli csúcsértekezletén. Angela Merkel német kancellár azt a kérését vetette el, hogy az unió nagyszabású támogatást nyújtson az EU nehezebb helyzetbe került közép- és kelet-európai tagországainak, az euróövezet pénzügyminiszteri csoportjának elnöke pedig azon javaslatát tartotta elfogadhatatlannak, hogy megváltoztassák az euróövezeti csatlakozás feltételeit.

2009. 03. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Brüsszel)

A csúcson a „levegőben volt”, hogy a már eddig is 20 milliárd euróval megtámogatott Magyarország miniszterelnökének, Gyurcsány Ferencnek nem fogadják el azt a kérését, hogy a közép- és kelet-európai országok 160 és 190 milliárd euró közötti összegű segítséget kapjanak. Korábban Magyarország még csak 100 milliárd eurós külön támogatást javasolt.
A méltánytalanságot érzékeltette a The Economist című brit hetilap közép- és kelet-európai tudósítójának a BBC brit közszolgálati adó világszolgálatának mondott megjegyzése is, amelyben a magyar miniszterelnök kérésére azt mondta: nem igazán „fair”, hogy egy olyan ember teszi ezt a javaslatot, aki az elmúlt években úgy szórta a pénzt, mint „egy részeg matróz”. Angela Merkel német kancellár, aki kormánygépének meghibásodása miatt késve érkezett a belga fővárosba, ugyan elismerte, hogy a magyar gazdaság „rettenetes” helyzetben van, de az egységes elbírálást és az azonnali pénzügyi segítséget elutasította. Mint mondta, a helyzet nagyon különböző a térség egyes tagállamaiban, és az ottani országokat nem szabad egy kalap alá venni. A Gyurcsány Ferenc által felvetett külön elbírálásból a térség országai sem kértek.
*
Mirek Topolánek cseh miniszterelnök, az unió soros elnöke – a Donald Tusk lengyel kormányfő javaslatára összehívott tegnapi csúcsot megelőző, délelőtti, kelet-közép-európai minicsúcs után – hangoztatta: „nem hiszem, hogy Kelet-Európa különleges régió, és nem hiszem, hogy az EU-n belül el kellene különíteni néhány országot.” Hozzátette, az uniós segítségre minden EU-tagország rászorul. A jelek szerint Gyurcsány Ferencnek Donald Tusk lengyel és Andrus Ansip észt miniszterelnököt sem sikerült meggyőznie a segély helyességéről. Az utóbbi cseh kollégáját, Topoláneket visszhangozva jelentette ki, hogy szilárdan ellene van Kelet-Európa kizárólagos megtámogatásának.
Gyurcsány Ferencnek az az ötlete sem talált pozitívabb visszhangra, hogy meggyorsítsák az eurócsatlakozást a bajba jutott országoknak. Ezt nem úgy képzeli el, mondta, hogy a csatlakozás feltételeit tennék könnyebbé, hanem úgy, hogy ne kelljen az euróövezeti „előszobában” mintegy két és fél évet várakozni a csatlakozásig. Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnök, az euróövezeti pénzügyminiszterek csoportjának elnöke kijelentette, hogy a csatlakozás feltételei nem változtathatók meg egyik napról a másikra. Ez az elutasítás is fájdalmasan érintette a magyar miniszterelnököt, aki drámai módon arra figyelmeztette az uniót, hogy húsz évvel a rendszerváltás után egy új, gazdasági vasfüggöny ereszkedhet Európára, ha nem támogatják gazdaságait és nem lazítanak az eurócsatlakozás feltételein.
Az Európai Bizottság elnöke, José Manuel Barroso ugyanakkor pénteken ismételten arról biztosította a nehéz helyzetbe került kelet-európai országokat, hogy Brüsszel szolidáris velük. A szolidaritás a gyakorlatban azonban inkább éles vitákban nyilvánult meg, mint amikor Nicolas Sarkozy francia elnök ahhoz a feltételhez kötve ígért alacsony kamattal járó kölcsönt a francia autógyártóknak, ha azok nem mennek „Csehországba és egyéb helyekre”. Amire Topolánek cseh miniszterelnök megengedhetetlen protekcionizmussal vádolta a francia elnököt. Sarkozy a tegnapi csúcs után tartott, igen jó hangulatú sajtótájékoztatóján a témára visszatérve kezét széttárva kérdezte azt, hogy ha nem így tenne, „akkor mit mondanék az RTL nézőinek?”
Gyurcsány Ferenc szintén populista hangot ütött meg, amikor azt mondta, hogy a nyugati bankok ne csak akkor legyenek jelen a térségben, amikor a piacot vásárolták fel, de akkor is, amikor leánybankjaik bajba kerülnek. Donald Tusk lengyel miniszterelnök Barroso bizottsági elnökhöz hasonlóan szintén szolidaritásról beszélt, de ezt a protekcionizmus elvetésére értette.
Lapunk Gyurcsány Ferenc miniszterelnöktől azt kérdezte, vajon egyetért-e a The Economist című mértékadó brit hetilap legfrissebb számának címoldalán látható karikatúrával, amelyen a vendéglői árakon szörnyülködő Merkelnek, Sarkozynek és Brownnak a főpincér leporellószerűen az asztalra kiterített ételjegyzékén első tételként szerepel a magyar gulyás, mégpedig szándékosan egy „h” betű hozzátoldásával „ghoulash”-nak írva, azaz szójátékkal „hátborzongató gulyásra” utalva. A miniszterelnök azt felelte, hogy a karikatúra a műfaji szabályokat tekintve nem jelent gazdasági elemzést, és egyébként a magyar polgárok nem pénztámogatást várnak el az uniótól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.