(Brüsszel)
Lassan hitvitává alakul a Nabucco-terv – jegyezte meg egy nevét elhallgatni kívánó uniós tisztségviselő, amikor lapunk tegnap arról kérdezte, hogy milyen esélyt ad az Európai Unió kiemelten kezelt, ám valójában élőhalott földgázvezetéktervének. A 2014-re tervezett földgázvezeték célja, hogy az unió függőségét csökkentse az orosz földgázbehozataltól. A 3000 kilométer hosszú létesítmény a Kaszpi-tenger vidékéről szállítana fűtőanyagot Törökországon és a Balkánon keresztül Európába.
A konzervatív, jobboldali Angela Merkel német kancellár vasárnap erősítette meg, hogy országa ellenzi a Nabucco-vezeték finanszírozását európai közpénzből. Kóka János, az SZDSZ országgyűlési frakcióvezetője ehhez képest „jó időzítéssel” tartotta meg hétfőn Brüsszelben a legújabb Nabucco-konferenciát, amelynek egyetlen szenzációja az volt, hogy Van Aartsen hágai polgármester lemondott Nabucco-koordinátori megbízásáról.
Az SZDSZ neoliberális, az állam szerepét szűkíteni kívánó politikai filozófiáját ismerőknek meglepő, hogy a liberális párt adófizetői támogatást keres egy üzleti alapon egészséges és kivitelezhető vállalkozáshoz. Az is kérdés persze, hogy az SZDSZ-nek mi lenne a véleménye arról, hogy egyéb földgáz hiányában a Nabucco iráni vagy orosz gázt szállítana. Ami a Nabucco-konzorcium nyolcas fogatának egyik tagját, a Molt illeti, a cég már szerződéssel kötelezte el magát a Gazprom Déli Áramlata mellett.
Mutatjuk a fővárosi Fidesz legújabb javaslatait