Helyes gazdaságpolitikát választott Magyarország, hogy kezelje a magas államháztartási és külső adósságot – mondta José Manuel Barroso, az Európai Bizottság (EB) elnöke Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel tartott megbeszélését követően. A hivatalos sajtóanyag szerint Gyurcsány arról beszélt Barrosónak, hogy a világgazdasági válság kezelése során Magyarország egyensúlyőrző politikát folytat, s emiatt érdemi, határozott kiadáscsökkentő lépéseket tesz.
Lapunk arról kérdezte a miniszterelnököt, hogy a magyar kormány megszavazza-e Barroso mandátumának újabb, öt évvel történő meghosszabbítását. Gyurcsány Ferenc erre azzal válaszolt, hogy még nem indult el a hivatalos jelölési folyamat, de „Magyarország nyitottan és pozitívan viszonyul Barroso elnök jelöléséhez. Barroso a maga részéről elmondta, hogy a jelenlegi helyzetben minden tagállamnak felelősséget kell vállalnia a kelet-európai bankok megsegítésében, beleértve a nyugati bankok anyaországait is. Arról is szót ejtett, hogy e témáról szó lesz a kelet- és közép-európai országok vezetőinek vasárnapi brüsszeli találkozóján is, amelyet az EU-tagországok állam- és kormányfőinek rendkívüli, nem hivatalos értekezlete követ. Gyurcsány Ferenc nemcsak azt hangsúlyozta, hogy megkérdőjelezhető az anyabankok felelőssége, de azt is közölte: a nyugati országokra „nem csak addig volt szükség, ameddig országaink piacát meg lehetett szerezni, annak jövedelmét haza lehetett vinni, hanem akkor is van felelősségük, amikor Európa és Közép-Európa válságban van”. Hozzátette: nemcsak akkor egységes az európai piac, ha a jövedelemszerzés érdekében kell átlépni a határokat, hanem akkor is, amikor a válságot kell kezelni.
A miniszterelnök az újságírók értésére adta, hogy több szempontból is türelmetlen a válság miatt. Egyrészt elmondta, hogy
5-6 tucat európai nagyprojekt vár döntésre Brüsszelben, amiből másfél tucat magyar, de ebből eddig csak egyet hagytak véglegesen jóvá. Márpedig, mondta, „nem tölthetünk el azzal hónapokat, hogy várunk a brüsszeli jóváhagyásra.” A miniszterelnök hasonló türelmetlenséget árult el az euróövezeti belépéssel kapcsolatban is. Azt mondta, a csatlakozásnak vannak „kemény feltételei és rugalmasabb feltételei”. Az utóbbiak közé tartozik, hogy egy-egy jelentkező mennyi ideig tartózkodik a nappali felé igyekvő „előszobában”.
Az EU-nak stratégiai érdeke, hogy csökkentse annak kockázatát, hogy az eurónál lényegesen sérülékenyebb nemzeti valuták vannak az unióban. Az uniónak közösen kell fellépnie a válság elhárítására, fejtette ki, azaz az uniónak érdeke a csatlakozás felgyorsítása. „De az nem megy, hogy gyorsítsanak fel a tagállamok, és nekünk, a befogadó oldalon semmi dolgunk sincs és ugyanazokat a szabályokat érvényesítik, mint amelyeket az elmúlt mintegy tíz évben” – mondta a miniszterelnök.
A brüsszeli Magyar Ház előtt támadták meg a HírTV riporterét a szélsőbaloldali tüntetők, a rendőrök mentették ki