Napi sajtószemle

2009. 03. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

THE WALL STREET JOURNAL
Lesüllyedése miatt egyre jobban elszigetelődik Magyarország a vele szomszédos államoktól – írja tegnapi elemzésében a Wall Street Journal, amely szerint hazánk „gyanúsan hiányzott” a cseh, lengyel, bolgár, román és szlovák pénzügyi felügyeletek szerdán közzétett nyilatkozatának aláírói közül. A lap emlékeztet arra, hogy a közös memorandum éppen azon kezdeményezések ellen született, amelyek leegyszerűsítésekkel egy kalap alá veszik a térség országait, függetlenül azok gazdaságainak különbözőségétől. A lap szerint az Európai Központi Bank (EKB) csak nagyon kevés eredménnyel tárgyalná Gyurcsány javaslatát az eurózónán kívüli államok kötvényeivel kapcsolatban. Az újság már szerdai cikkében arra figyelmeztetett, hogy az EKB nem áll a magyar kormányfő azon javaslata mögé, amely felgyorsítaná az eurócsatlakozás folyamatát. Az EKB szerint ebben az esetben spekulációs támadásnak lehet kitéve az euró, amely veszélyt jelenthet azon országok devizájára nézve, amelyek már most is az euróhoz kötik árfolyamukat.


derStandard.at
Magyarországnak korábban ritkán volt olyan rossz sajtója, mint a legutóbbi brüsszeli csúcsot követően – kezdi cikkét Paul Lendvai, a balliberális osztrák lapban, majd azzal folytatja, hogy Gyurcsány Ferenc törekvése a térségnek nyújtandó 190 milliárd eurós támogatásra látványosan kudarcot vallott. Sőt, teszi hozzá, a német és a svájci sajtóban még gúnyos megjegyzések is kísérték Gyurcsány drámai figyelmeztetését az Európát kettéosztó új vasfüggöny leereszkedéséről. Lendvai ezután azt írja, hogy a Frankfurter Allgemeine Zeitung bécsi tudósítója helyesen mutatott rá nemrég arra, hogy Gyurcsány és Orbán véleménye egyetlen kérdésben egyezik, nevezetesen, hogy mindkettő az alapvetően otthoni eredetű gazdasági válságért a „Nyugatot” teszi felelőssé. Orbán ezenfelül Bécsben még azt is a nyugati bankok szemére vetette, hogy leánybankjaikat cserbenhagyták. Magyarországon a nagyvállalatok háromnegyede,
a bankok 90, a biztosítótársaságok 95 százaléka külföldi tulajdonban vannak. Orbán legújabb követelése, hogy
a pénzintézetek legalább a felének magyar kézben kellene lennie, „nemzeti-populista taktikájába” illeszkedik. De ugyanakkor a gazdaság nyomoráért a fő felelős a 2002 óta kormányzó szociálliberális kormány.


FINANCIAL TIMES
Magyarország a régió fekete báránya – olvasható a brit gazdasági napilap tegnap megjelent összefoglalójában, amely a térség pénzügyi felügyeleteinek szerdai közös nyilatkozatára utalva megjegyzi: a magyar kormányfő javaslatait hidegen fogadták Lengyelországban és Csehországban is. A lapnak nyilatkozik Slawomir Skrzypek, a lengyel jegybank elnöke, aki szintén az egyes országok gazdasági állapota közötti óriási különbségekre hívta fel a figyelmet. – Míg Lengyelországban a hitelek 30 százalékát, addig Magyarországon a 70 százalékát vették fel külföldi devizában – mutat rá az elemzés.


Bloomberg.com
Elutasították Brüsszelben Magyarország javaslatait, amelyben a súlyos gondokkal küszködő ország a térség államai számára kért 180 milliárd eurós segítséget – írja a Bloomberg gazdasági portál. Leszögezi: hazánk egyike azon államoknak, amelyek kénytelenek voltak hitelt kérni a Nemzetközi Valutaalaptól, hogy elkerülhessék az államcsődöt. A lap megjegyzi, hogy a visegrádi államok közül Magyarország gazdasági teljesítménye volt a legrosszabb a tavalyi évben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.