Aláírták, megszavazták

Nem kell lemondania Bajnai Gordon kormányfőnek, a parlament többsége tegnap ugyanis elfogadta a megszorítócsomag legfontosabb pontjait. Így július 1-jétől megszűnik a 13. havi nyugdíj, ennek novemberben esedékes részletét már nem folyósítják. Megváltoztatták a nyugdíj indexálását, emelik a nyugdíjkorhatárt. Az áfa felső kulcsa 25 százalékra nő. A nyugdíj- és adótörvények módosításának zárószavazását a jövő hétre tervezik.

Németh Era
2009. 05. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Baloldali szépségtapasz. A Bajnai-féle megszorítócsomag mellé „ellentételezéseként” – egyelőre – két intézkedést tervez a balliberális oldal. Az egyik a távhő árának mérséklése, a másik az ingatlanadó egységesítése és úgynevezett progresszív formájának kidolgozása. Ez utóbbi azt jelenti, hogy a drágább ingatlanokat magasabb kulccsal adóztatnák. Információnk szerint a tervezet már a héten a kormánykabinet elé kerül. A távhővel kapcsolatban Szanyi Tibor szocialista parlamenti képviselő tegnap lapunknak azt mondta: öt lépéssel, akár huszonöt százalékkal csökkenthető idén a távhő ára a tavaszi időszakhoz képest. A legfontosabb ezek közül, hogy a parlament tegnapi döntése nyomán a távhőt augusztustól nem 20, hanem 18 százalékos áfa terheli. Ezen túl a környezetvédelmi szempontok a hangsúlyosak – mondta Szanyi –, amibe szerinte beletartozik, hogy a kormányzat a távfűtés versenyképessége érdekében továbbra sem támogatja a hálózatról való leválást. Szanyi Tibor valószínűsítette azt is, hogy a piac liberalizációja nyomán is mérsékelhető az ár.


Betartották ígéretüket a Bajnai-féle hűségnyilatkozatot aláíró szocialista és szabad demokrata képviselők, s tegnap a parlamentben megszavazták a megszorítócsomag alappontjait. Így eltörlik a 13. havi nyugdíjat, annak novemberben esedékes részletét sem fizetik ki. Helyette bevezetnék az úgynevezett nyugdíjprémiumot, amelyhez az idősek akkor jutnának hozzá, ha teljesül a költségvetési hiánycél és a gazdasági növekedés meghaladja a 3,5 százalékot. Erre az elkövetkező években nincs esély. A nyugdíjprémium egyösszegű lenne, minimum húszezer forint, legfeljebb (7,5 százaléknál nagyobb gazdasági növekedésnél) nyolcvanezer forint. Megváltozik a nyugdíjemelés számításának módja is: három százalék alatti GDP-bővülésnél csak az inflációt vennék figyelembe.
A nyugdíjcsomag része a korhatáremelés, valamint a korai nyugdíjba vonulás szigorítása. 2012-től kezdődhet a ma 62 éves nyugdíjkorhatár 65 évre emelése, oly módon, hogy évente fél évvel emelkedne a korhatár. Vagyis 2017-től élne a nőkre és férfiakra egységes 65 éves öregségi nyugdíjkorhatár. Az előre hozott nyugdíjba vonulással kapcsolatban az MSZP-frakcióban még folynak a tárgyalások – tájékoztatott a szavazás után Gúr Nándor szocialista képviselő. Eszerint lehetővé szeretnék tenni, hogy – bizonyos szolgálati idő megléte esetén – a nők 63, a férfiak 60 éves korban is nyugdíjba mehessenek. A végső döntés a jövő hétre tervezett zárószavazás előtt születik meg. Viszont, ha valaki az előre hozott nyugdíjat választja, és nem tud felmutatni negyven év szolgálati időt, akkor csökkentett ellátást kap. Új elem, hogy a munkáltatónak nyugdíjazáskor kötelező megszüntetni a munkaviszonyt. Az idei év szeptember 1-jére tervezett nyugdíjkorrekciót jövő év január 1-jére halasztja a kormány, 2010-ben pedig nem hajt végre korrekciót.
Az adócsomag egyik legfontosabb eleme az áfa általános kulcsának 20-ról 25 százalékra emelése, illetőleg az üzemanyagokat, alkoholt és cigarettát terhelő jövedéki adó emelése. Az utóbbi 5-6 százalékos mértékű, kivéve a cigarettáét, amelynél körülbelül két százalékkal kisebb emelést szavaztak meg. Júliustól bevezetnek egy harmadik áfakulcsot is, amely a tejre, tejtermékekre, pékárukra, illetőleg augusztustól a távhőre 18 százalékos áfát vet ki.
Az adócsomag része a személyi jövedelemadó alsó sávhatárának emelése 1,7 millió forintról 1,9 millió forintra, valamint a munkáltatói járulék 5 százalékpontos csökkentése a minimálbér duplájáig. Augusztustól csökken a táppénz, mégpedig úgy, hogy a két évnél hosszabb munkaviszony esetén a fizetés hetven százaléka helyett hatvan, annál rövidebb munkaviszonynál hatvan helyett ötven százalékot fizetnek ki, de legfeljebb a minimálbér négyszeresét. Csak a munkahelyen elszenvedett balesetből adódó táppénznél maradt meg a száz százalék kifizetése.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.