Hűlt helyek

Három nap, három borvidék és a jég: a villányi térségben, Tokaj-Hegyalján és a soproni tőkék között is pusztított a jégverés a múlt héten. És bár Villányban két évtizede nem tarolt ennyire, lehet, minden odalett volna, ha nem működik az a jégeső-elhárító szolgálat, amely ma Magyarországon egyedül itt üzemel.

Mészáros József
2009. 06. 29. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Günzer Tamás, villányi borvidékünk jeles borásza, no meg 18 hektárnyi szőlőültetvénye június 10-én nézett szembe a jéggel.
– Elsősorban a villányi és a nagyharsányi rész kapott jeget, Kisharsányt, Nagytótfalut, Siklóst elkerülte az „áldás” – mondja kérdésemre a borász. Ahol azonban ebben az „áldásban” részesültek, ott akadnak olyan területek, amelyeken 60-70 százalékos a kár.
Ha a jég pusztít a szőlőben, a gazdáknak azonnal meg kell kezdeniük a kárelhárítást. Az elvert szőlővel már nem lehet mit tenni, de a károsodott fürtök és tőkék gyors permetezést igényelnek, mert a sérült növényeket könnyebben megtámadják a gombabetegségek. A villányi borvidéken lehullott csapadék mennyiségére jellemző, hogy ezt a gyors beavatkozást több helyen csak a levegőből tudták elvégezni a gazdák. Günzer Tamás elmondása szerint például a villányi hegy oldalában található Ördögárok-dűlőn olyan mértékű volt az eső, hogy az alsóbb területeken húsz centiméter vastag iszap állt. Lehetetlen volt bemenni még összkerék-meghajtású traktorral is. Úgyhogy az Ördögárok és a Konkoly helikopteres permetezést kapott.
– Összeálltunk, közösen fizettük – mondja a villányi borász.
Villányon kívül még két másik történelmi borvidékünkbe mart bele a jég: június 11-én Sopron, 12-én pedig Tokaj-Hegyalja szőlőültetvényeit zúzta össze.
Ezúttal a Soproni borvidék legnagyobb pincészetét sem kerülte el.
– Sajnos most nagyon „beleszaladtunk” – fogalmaz Fertői Lajos, a Weninger Pincészet munkatársa.
A pincészethez két dűlő adja a szőlőt, melyek közül a tizenhat hektáros hozzávetőlegesen nyolcvan, a nyolchektáros terület pedig ötven százalékban vált a jég áldozatává.
– Úgy másfél órával a csapás után értünk ki, akkor még mindig cseresznye nagyságú jégdarabok voltak a sorok között… És ahogy a lejtőkről a víz hozta le a jeget, még mindig húsz centi vastagságban állt.
Hegyalja is kapott rendesen. A legtöbb kárt Bodrogkeresztúr térségében a falu mögött lévő Dereszla-dűlő szenvedte el. Puklus János, az egyik hegyaljai „nagy öreg” szerint 30-40 hektárnyi ültetvényen beszélhetünk komoly károsodásról. Jégverés eddig is előfordult Hegyalján, de ez valami más volt.
– Ilyet még sosem láttam! A jégverés után fél órával mintha tél lett volna: a szőlősorok között vastagon állt a jég – mondja a borász, aki szerint 50 százalékos terméskiesésük biztosan van, de ez igazából két-három vagy négy-öt év múlva fog hiányozni, amikorra ennek az évjáratnak a borai piacra kerülnek.
Adja magát a kérdés: ha a jég néhány perc alatt tönkreteheti az egész év gondosságát, csökkentheti-e valamiképp a borász a kockázatot? A biztosítás kézenfekvő megoldás lehet, ám az általunk megkérdezett borászok – akik mind neves szakemberek – egyike sem rendelkezett biztosítással. Talán mert ami kézenfekvőnek tűnik a laikusnak, nem éri meg a szakmabelinek. Günzer Tamás mondja el, miért nem:
– Annak idején elutasítottak a biztosítók. Egyszerűen azt mondták, hogy nem tudnak biztosítást kötni velem, mert „nincs rá szám”. Különleges esetben a biztosító vezetőjének engedélyével köthető biztosítás, de így olyan magas lett volna a befizetendő öszszeg, hogy az ember inkább megkockáztatja a jégverést. Ha elveri a jég a szőlő 30 százalékát, még mindig jobban járok, mintha fizetném a biztosítást. A biztosító tud számolni…
A kockázatot vagy a kárt azonban másképp is lehet csökkenteni: jégelhárítással. A sors fintora, hogy annak a termőterületnek, amelyen Magyarország egyetlen ilyen szolgáltatása működik, most szintén kijutott a „jóból”. Ám abban a borászok és a jégelhárítók is egyetértenek, hogy ha június 10-én Villányban nincs jégvédelem, lehetséges, hogy nem borsó, hanem dió nagyságú jeget kapnak a gazdák. Diónyi jégnél pedig tényleg csak a vesszők maradnak.
A jégelhárítás igazából a jégszemek méretét képes csökkenteni. Hogy miként is működik ez, arról Huszár Istvánt, a NEFELA Dél-magyarországi Jégeső-elhárítási Egyesülés igazgatóját kérdeztem.
Elmondása szerint három megye területén, mintegy egymillió-háromszázezer hektáron egymástól tíz kilométerre vannak telepítve az úgynevezett talajgenerátorok, amelyek ezüst-jodidot juttatnak a légkörbe, így a felhőkbe. Az ezüst-jodid a jégképződést segíti: ez ellentétes hatásúnak tűnhet, hiszen épp a jégkár elkerülése a cél, csakhogy a mesterségesen létrehozott jégszemcsékkel a felhőkben képződő jég átlagos mérete csökkenthető. A talajgenerátoros eljárással azt tudják elérni, hogy nagyon sok „konkurens” mesterséges jégmagot juttatnak be a felhőzetbe, így több, de jóval kisebb szem jön létre.
Ilyen megelőző rendszer egyébként csak ezen a vidéken működik: a Dél-Dunántúlt, vagyis Baranya, Somogy és Tolna megye termőterületeit védi a NEFELA jégeső-elhárítási egyesülés. Nemcsak talajgenerátoros jégeső-elhárítás nincs másutt Magyarországon, hanem semmiféle.
A dél-dunántúli társulás története régre nyúlik vissza: 1975-től 1990-ig Baranya megyében, a 6-os úttól délre fekvő területeken működött rakétás jégeső-elhárítás, a Tenkes hegyen volt a megfigyelőállomás.
– Tulajdonképpen ők adták ki a parancsot a rakétakilövőknek, hogy milyen szögben milyen magasságba milyen rakétával hogyan és mennyit kell belelőni a felhőbe – mondja Huszár István. – Amikor finanszírozási problémák miatt ez megszűnt, összefogtak a termelők, és úgy döntöttek, hogy mivel az ország legjégveszélyesebb területén gazdálkodnak, valamit tenniük kell.
A társulás kérte a magyar államot, hogy a rendszer kiépítéséhez adja át a valamikori rakétás jégeső-elhárítás objektumait, és a berendezések közül azokat, amelyek szükségesek a talajgenerátoros jégeső-elhárításhoz, hozza be az egyesülésbe. A gazdákhoz később csatlakoztak az önkormányzatok, majd a hegyközségek, biztosítótársaságok, és így alakult ki a mai jégeső-elhárítás.
– Úgy néz ki, másutt nincsenek meg a tárgyi, személyi, szakmai feltételei annak, hogy hasonló elhárítás létrejöjjön – véli Huszár, aki szerint az egyesülés finanszírozása nagyon nehéz ügy, hiszen itt mindenki a védett területen van; leegyszerűsítve: „Az fizet érte, aki akar.”
A társaság nonprofit szabályok alapján működik, tehát tulajdonképpen közhasznú tevékenységet folytat. A védett területeken 654 önkormányzat található, melyek 97 százaléka fizet a szolgáltatásért. A működtetés költségeiből kiveszi még a részét a hegyközségek majd kilencven százaléka, a mezőgazdasági, növény- és jégkárral foglalkozó biztosítók, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium és természetesen a gazdák.
Az igazgató által elmondottak tehát magyarázatul szolgálnak arra, hogy bár jégverés szempontjából a Dél-Dunántúl Magyarország legveszélyeztetettebb területe, az a bizonyos júniusi nap mégis itt okozta a legkisebb – bár így is tetemes – kárt borvidékeink közül. Azt persze nehéz lenne megmondani, pontosan mennyire csökkentette a veszedelmet e rendszer.
– Zivatarfelhőt és zivatarfelhőt nagyon nehéz öszszehasonlítani – mondja Huszár István. – Tehát egyáltalán nem biztos, hogy a Sopron térségében lévő felhőt össze szabad hasonlítani a Villány térségében lévővel. Azt mindenesetre tudom, hogy Villány térségében olyan szupercella alakult ki, melyből akár teniszlabda vagy tojás nagyságú jég is eshetett volna. A kárcsökkentő rendszer működésének köszönhetően borsó, maximum meggy nagyságú jég esett.
Érdekesség egyébként, hogy Horvátországban a társaság segítségével építettek ki 1997-ben egy „kompozit” jégeső-elhárító rendszert. A talajgenerátoros technológia mellett itt egy rakétás is működik.
– Ha a horvátok felől jön egy komolyabb felhőzóna, ők már elkezdik „előkezelni” a felhőt – tudjuk meg Huszár Istvántól. – Úgy is mondhatjuk: a két jégeső-elhárító rendszer – a horvát és a magyar – területileg össze van nőve.
Nálunk rakétás jégeső-elhárítás már nem működik, igaz, ennek a technológiának megvannak a korlátai: nem lehet országhatár felé lőni, nem lehet használni akkor sem, ha légi jármű van a levegőben, és nem lehet lakott terület fölé lőni. Viszont gyors, közvetlen beavatkozást jelent a felhőzónába, és célzottan tudja odajuttatni a jégképződést segítő anyagot, ahová szeretné. Emellett a rakétás jégeső-elhárítás sokkal drágább: amikor még működött Baranyában a kilencvenes években, egy hektár védelme hatszáz forint volt. Mai áron tehát hektáronként akár tízezer forintról is beszélhetnénk. A talajgenerátoros jégeső-elhárítás előnye, hogy bárhol felállítható a rendszer, hátránya viszont, hogy a megfelelő védelemhez nagy terület kell.
– Ha például egy megyében azt mondanák a gazdák, hogy ők jégeső-elhárítást akarnak, és ott felállítunk tíz darab generátort, akkor az nem jelentene megoldást. Tíz darab generátorral semmit nem lehet elérni – figyelmeztet a szakember.
Azonban azt is hozzáteszi: vannak olyan időjárási helyzetek, amikor semmilyen technológiával sem lehet elérni, hogy a felhőből ne olyan nagyságú jég essen, amelyik a talaj felszínére érve még mindig szilárd fázisú csapadék.
Ilyen esetben a „védett” területen élő villányi borász sem tehet mást, mint rezignáltan tudomásul veszi a természeti kárt. Mert az bizonyos, hogy Villányban 2009-ben jóval kevesebb szőlőt fognak szüretelni, mint tavaly.
– Bizonyos szempontból rendbe rakott bennünket a természet – fogalmaz Günzer Tamás. – A közelmúlt gazdasági helyzetéből fakadóan ugyanis a pincészeteknél jócskán vannak eladatlan borok. Főleg kisebb gazdák küzdenek értékesítési gondokkal, most talán e pincék könnyebben találnak vevőre. Ezenkívül várhatóan visszatér majd a szőlővásárlási kedv.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.