Gordon Brown vesszőfutása

2009. 07. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Első pillantásra logikusnak tűnik a kérdés, hogy miért érdekelné a magyar olvasókat Gordon Brown és a brit munkáspárti kormány vergődése, amikor nekünk is megvan a magunk baja a hazai baloldali kormánypárttal és saját Gordonunkkal. Pedig a két Gordon helyzete között sokkal több a hasonlóság az egyszerű névrokonságnál, igen sok a párhuzam politikai pályafutásukban, a hatalomhoz való ragaszkodásukban. Éppen ezért érdemes alaposabban szemügyre venni a brit miniszterelnök vergődését.
Paradox módon Gordon Brown politikusi karrierje már akkor nehezen kiheverhető törést szenvedett, mielőtt 15 esztendővel ezelőtt elindult volna a csúcsra. Hiszen 1994-ben John Smithnek, a Munkáspárt akkori elnökének váratlan halálát követően a politikailag tapasztaltabbnak és rutinosabbnak számító Gordon Brown az öröklésben maga elé engedte Tony Blairt. Őt a közvélemény-kutatások szerint jóval könnyebb volt eladni a sajtóban, ezért sokkal esélyesebbnek számított miniszterelnök-jelöltként a következő, 1997-es alsóházi választásokon. Ellentételezésként Blair kormányában a gazdaság feletti befolyást ígérte Brownnak, s garantálta, hogy egy idő után lemond javára a kormányfői posztról.
Akkor a Munkáspártnak, főként a másfél évtizede kormányzó toryk elhasználódása okán, jó esélyei voltak a győzelemre. A kilencvenes évek közepén világosan láthatók voltak már a thatcheri neoliberális politika káros gazdasági és társadalmi következményei is: a közszolgáltatások színvonalának hanyatlása, rémtörténetek keringtek a brit vasutak magánosításának következményeiről, a szaporodó balesetekről, az új cég legendás pontatlanságáról. A társadalomban jelentős volt a korrekciós igény, így a Munkáspárt jó eséllyel indulhatott a következő voksoláson. Viszont Brown, azzal a döntésével, hogy megállapodásuknak megfelelően maga elé engedte Blairt, komoly kockázatot vállalt. Hiszen azzal is tisztában kellett lennie, hogy mire beköltözhet a Downing Street 10.-be, a kezdeti lelkesedés már elpárolog. Ráadásul azzal is számolnia kellett, hogy Blairt nagyon nehéz lesz kimozdítania hivatalából. Bár azzal valóban nem számolhatott, hogy a miniszterelnöki posztra tíz esztendőt kell várnia, és a pozíciójához görcsösen kapaszkodó elődje sok tekintetben felperzselt földet hagy maga után.
Ilyen terület volt a megállapodásuk értelmében Blair hatáskörébe tartozó ideológiai kérdések köre. Az új elnök már az 1995-ös rendkívüli kongresszuson töröltette a pártalkotmány 1918 óta érvényben lévő IV. záradékát, mely célul tűzte ki, hogy a nép birtokolja a termelőeszközöket. Eme, a hagyományos munkáspárti közösségi értékekkel szakító, úgynevezett New Labour ideológiai alapjait később Anthony Giddens A harmadik út című könyvében vetette papírra. Ez a váltás a létező szocializmus rendszerének összeomlását követően az ideológiai zsákutcába jutott európai baloldalnak kínált iránymutatást. Egyúttal – egy újabb párhuzam a magyarországi viszonyokkal – a jóléti kiadások lefaragására, a globalizációra hivatkozva egy igen alacsony jövedelmű szektor megteremtésére készülő kormánypártoknak ideológiai támasztékot. Ez öltött testet az 1999-es Schröder– Blair-esszében, mely talán az egyik legrövidebb érvényességű ideológiai alapvetés volt, hiszen alig négy esztendőt élt.
Brown (s itt is kiáltó a párhuzam) hatalomra jutását követően nem bontotta ki az igazság minden szeletét. Amikor 2007 júniusában Blair – akivel pénzügyminisztersége idején végig feszült volt a viszonya – végre távozott, Brown hosszú ideig lebegtette az előre hozott választások lehetőségét. Érezte, hogy a demokratikus játékszabályok szerint a miniszterelnöknek meg kell(ene) szereznie a választók támogatását. Ráadásul Nagy-Britanniában a hivatalban lévő miniszterelnök bármikor kezdeményezheti a parlament feloszlatását, így a szükséges legitimációt komolyabb közjogi akadályok nélkül is megszerezhette volna. De eltaktikázta magát, túl sokáig várt az időpont kitűzésére, abban bízva, hogy népszerűségének a kormányváltást követő emelkedése hosszú távú lehet.
Ez a szószegés annyiban is megbosszulta magát, hogy a magáról a külvilág felé a szolid gazdasági szakember képét mutató miniszterelnök, ha csak egy kicsit is előrelátó, egy 2007–2008 fordulóján megtartott voksoláson legalább elméleti eséllyel indulhatott volna a győzelemért. A Nagy-Britanniát igen keményen sújtó gazdasági krízisben a brit miniszterelnök, szintén nem példátlan módon, először esélyt látott arra, hogy válságkezelőként ajánlja önmagát a polgároknak, s tízesztendős pénzügyminisztersége alatt szerzett tapasztalataira hivatkozva megerősítse hazugsága miatt megrendült támogatottságát. Csakhogy hamar kiderült, a bajok egyik legfontosabb oka, a pénzügyek szabályozásának folyamatos lazítása, éppen erre az időszakra vezethető vissza. Hiszen ő volt az, aki az amúgy sem túl sok eszközzel rendelkező brit pénzügyi felügyelet lehetőségeit tovább korlátozta. Így akarta a globális versenyben biztosítani a legfontosabb bankközpont címéért folytatott versenyben London első helyét. Ez akkoriban kifizetődőnek látszott, hiszen a gyorsan terebélyesedő bankszektor lényegesen jobban hozzájárult a GDP növekedéséhez, mint a mindinkább csökkenő jelentőségű reálgazdaság. Ezért nem véletlen, hogy szinte semmit sem tett a termelőágazatok szigetországból történő távozása ellen.
A miniszterelnök személyes hitelvesztése, a botrányos képviselői költségelszámolások, valamint a lesújtó gazdasági adatok miatt a font elvesztette értéke egynegyedét, a gazdaság az idén 4-4,5 százalékkal csökken, a munkanélküliség jövőre elérheti a tíz százalékot, a választók keményen megbüntették a Munkáspártot az önkormányzati és az európai parlamenti (EP) választásokon. A Labour az EP-választáson mindössze a voksok 15 százalékát kapta, több mint 14 százalékkal lemaradt a nagy vetélytárs, a konzervatívok mögött. A fenyegetést érzékelve a kampányban a legocsmányabb trükkökkel is megpróbálkoztak. Igaz, a rá nehezedő politikai nyomás következtében április közepén Damian McBride-nak, Brown közeli tanácsadójának mennie kellett, miután kiderült, a konzervatívokat rágalmazó, a pártelnök állítólagos nemi betegségét híresztelő e-maileket küldözgetett baráti újságíróknak és bloggereknek. A vereség drámai mértékét jól jelzi, hogy a Munkáspártra még az unióból történő kilépést szorgalmazó Függetlenségi Párt is rávert két mandátumot.
A drámai vereségtől megrettent munkáspártiak az önkormányzati választásokon egész grófságokból tűntek el, s ha ezeket az eredményeket kivetítik a parlamenti választásokra, akkor frakciójuk akár felére vagy még kisebbre zsugorodhat, próbálták is megbuktatni a miniszterelnököt. A pánik érthető, hiszen legkésőbb jövő tavaszig lehet kitolni az alsóházi választásokat, s ha addig szeretnének felépíteni egy új miniszterelnököt, akkor ezt mielőbb el kell kezdeniük.
Ezért az „összeesküvők” a miniszterelnök-buktatás brit politikai életben már bevált eszközéhez folyamodtak, s sorban benyújtották lemondásukat a miniszterek. Jó néhány miniszter és számos államtitkár távozott a Brown-kabinetből. A miniszterelnöknek azonban minapi kormányátalakításával – ahol gyakorlatilag helyettesévé választatta az igen befolyásos Peter Mandelsont, egykori párton belüli riválisát, aki miniszterként már többszörösen is megbukott – sikerült a kormánytagok lázadását lecsillapítani. Megkönnyítette helyzetét, hogy a kabinet fajsúlyosabb tagjai közül senki sem állt a puccsisták élére.
Ezzel a háttérrel és az általa csak „élete legjobb beszédeként” aposztrofált szónoklattal már a Labour-frakció többségét is meg tudta győzni maradásának szükségességéről. Csak a régi ellenfelek és a párt második-harmadik vonalának képviselői követelték a fejét. Emellett a Brown-kormány katasztrofális mérlegével mindenki tisztában van, s a megválasztásakor ígért nagy ívű víziókban sem hisz már senki. Még a hozzá hű képviselők sem tagadják, hogy csak a hatalmon maradás miatt támogatták. Ugyanis még egy miniszterelnök-cserét már képtelenség lenne választói legitimáció, azaz előre hozott választások nélkül keresztülerőltetni. S egy most megrendezett voksoláson megsemmisítő vereség érné őket. Így jobb híján kitartanak Brown mellett, és bíznak a csodában. Hátha történik valami a következő szűk egy évben, ami megmentheti a kormányzó baloldalt a megsemmisítő vereségtől.

A szerző történész, újságíró

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.