A migrációsok vizsgálták a titoksértést

Miközben Laborc Sándor arra hivatkozva mondott le a Nemzetbiztonsági Hivatal főigazgatói posztjáról, hogy az ügyészség úgymond nem végzett elég körültekintő munkát az UD Zrt. elleni nyomozásban, aközben két baloldali napilap éppen a titkosszolgálat, illetőleg a rendőrség mulasztásairól számolt be a napokban.

Munkatársunktól
2009. 08. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) migrációs ügyek osztálya vizsgálta az UD Zrt. elleni büntetőfeljelentés államtitoksértésre és számítástechnikai eszközökkel való visszaélésre vonatkozó részét – tudta meg a Népszava. Ráadásul a büntetőeljárást egy korábbi határőrtiszt vezette – mutat rá az újság, ezzel azt sugallva, hogy a rendőrség nem állt a helyzet magaslatán.
Az NNI közleményben reagált a kritikára. Eszerint az említett osztályt a szervezeti és működési szabályzat, valamint a szervezett bűnözés elleni főosztály ügyrendje alapján jelölték ki. A közlemény rámutat: a nyomozást olyan kimagasló eljárási, jogi és kriminalisztikai ismeretekkel rendelkező rendőrök végezték és irányították, akik korábban számos bonyolult ügyben folytattak le eredményes eljárást bűnszervezetekkel szemben. Hozzátették: a nyomozásban érintett csoport munkájának eredményeként többrendbeli hivatali visszaélés, befolyással üzérkedés, visszaélés személyes adatokkal, visszaélés haditechnikai termékkel és szolgáltatással, illetőleg kettős felhasználású termékkel bűntett gyanújával adták át az ügyet a nyomozásokra hatáskörrel rendelkező hatóságoknak.
A Népszabadság pénteki számában írt a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) hibáiról. A lap beszámolója szerint az NBH olyan lehallgatási anyagokat is csatolt a Laborc Sándor NBH-főigazgató által tett feljelentéshez, amelyeket a rendőrség nem használhatott föl, mivel nem feleltek meg a célhoz kötöttség követelményének. Vagyis a lehallgatási engedélyt más bűncselekmény gyanújának igazolására kérték meg, mint amit később a titkos felvétellel bizonyítani akartak.
Pedig Laborc Sándor a napokban éppen arra hivatkozással nyújtotta be a lemondását, hogy az ügyészség úgymond számos eljárási hibát vétett, amelyek közrejátszottak a nyomozás bűncselekmény hiányában történt megszüntetéséhez. (Pontosabban: azokban a bűncselekményekben szüntették meg a vizsgálatot, amelyekben Laborc feljelentést tett.) Ihász Sándor fővárosi főügyész az ATV-ben visszautasította az ügyészséget ért vádakat.
Ismert, a Szilvásy György volt titokminiszter és Laborc Sándor által kirobbantott UD-ügy visszafelé sült el, és annak eddig egy gyanúsítottja van: Szilvásy György. Őt Dávid Ibolya MDF-elnök és Herényi Károly volt MDF-es frakcióvezető követheti, miután a legfőbb ügyész a mentelmi joguk felfüggesztését kérte az Országgyűléstől. Az adatgyűjtési ügy tavaly szeptemberben robbant, miután a Nemzeti Nyomozó Iroda szeptember 10-én – az NBH akkori főigazgatójának feljelentése alapján – házkutatást tartott az UD Zrt.-nél és a cég vezetőinek lakásán. A magántitok jogosulatlan megismerése, államtitoksértés és számítógépes rendszer feltörése miatt indított nyomozásokat azóta megszüntették.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.