Átrendeződés a szerb politikai palettán

Borisz Tadics államfő és a kormányzó koalíció legnagyobb pártja, a Demokrata Párt (DS) elnöke állítólag megállapodott Ivica Dacsics belügyminiszterrel, Szlobodan Milosevics utódjával a Szerb Szocialista Párt (SPS) élén, hogy megerősítik a baloldalt, és választási siker esetén a következő ciklusban is közösen alakítanak kormányt.

Kovács Mária
2009. 08. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tadics az el nem kötelezett országok egyiptomi csúcstalálkozójáról hazaérkezve a reptérről egyenesen az SPS kongresszusára ment, hogy jelenlétével emelje a gyülekezet fényét, és megerősítse Dacsics tekintélyét. Ezután jött létre az egyezség, legalábbis úgy hírlik, a baloldali blokk létrehozásáról, amely magabiztosan nézhetne a következő, a dolgok mostani állása szerint 2010-re várható választások elé. A DS már egy ideje meg akar szabadulni a körülötte nyüzsgő jobboldali kispártoktól, mint amilyen például a rendszerváltó Vuk Draskovics vezette Szerb Megújhodási Mozgalom (SPO), sőt még a G17 Plusz elnevezésű szakértői párttól is. Az SPS-re az a feladat vár, hogy beszippantsa, és felügyelet alatt tartsa az Egyesült Szerbiai Nyugdíjasok Pártját (PUPS), amelynek elnöke sok borsot tört koalíciós partnerei orra alá azzal, hogy folyamatosan számon kérte a nyugdíjasoknak tett kampányígéreteket. Raszim Ljajics jelenlegi munkaügyi és szociális miniszter szandzsáki Szociáldemokrata Pártjára (SDP) mint partnerre számítanak, ehhez azonban az SDP-nek jelentősen meg kell erősödnie.
Hogy csakugyan volt-e, van-e ilyen egyezség, azt az érintettek egyelőre nem hozták nyilvánosságra, de több jel is utal arra, hogy lehet valami a dologban. A legnagyobb lökést talán egy nemrégiben végzett közvélemény-kutatás eredménye adhatta, miszerint a Tomiszlav Nikolics, volt radikális alvezér által egy évvel ezelőtt alapított Szerb Haladó Párt (SNS) népszerűségben utolérte a DS-t. Ez bízvást sarkallhatta Tadicsot arra, hogy olyan koalíciós partnerek után nézzen, akik elég szavazatról tudnak gondoskodni a következő választáson. A G17 Plusz nem ilyen, sőt egyelőre úgy látszik, hogy saját erejéből a parlamenti küszöböt sem éri el. Elnökéről, Mladjan Dinkicsről úgy hírlik, nem éppen csapatjátékos, ellenezte a szerb nemzeti olajvállalat eladását az orosz Gazpromnak, a sajtó vezetőinek és szimpatizánsainak gazdasági, pénzügyi visszaéléseitől hangos, ami az egész kormány ázsióját rontja. Dinkics azonban egyelőre selyemzsinórt kapott: a G17 Plusz bizonyíthat, foglalkozhat Szerbia regionális átszervezésével.
Ezt a lehetőséget Dinkics arra is fel kívánja használni, hogy egy, a régió (hogy pontosan melyikét, azt egyelőre nem tudni) pártjait tömörítő jobbközép pártot, pontosabban uniót hozzon létre. Egy ilyen politikai tömörülésnek – szerinte – komoly esélye van rá, hogy a következő választásokon jól szerepeljen. A G17 Plusz pedig, amelynek neve már nem cseng igazán jól a választók fülében, megszűnik. Az erről szóló döntés és az új párt megalakulása a szeptember eleji közgyűlésen várható. Ljajics is őszre ígéri a nagy szociáldemokrata párt létrehozását, hogy kiknek az együttműködésére számít, arról egyelőre nem beszél. Jelentkezőkben valószínűleg nem lesz hiány, mert a politikai pártokról szóló új törvény értelmében jövő év január 23-ig valamennyi pártnak újra be kell jegyeztetnie magát. Ehhez azonban a korábbinál sokkal több (10 ezer) aláírás kell. Ez a kispártoknak nyilvánvalóan nehezen fog sikerülni, ami nem is olyan nagy baj egy olyan országban, mint Szerbia, ahol jelenleg több száz bejegyzett párt van. Minden jel arra utal, hogy a jobboldalon a célszerűtlennek bizonyult radikális mezből épphogy kibújt SNS lesz a zászlóvivő.

Tömeges leépítés. Összesen tizenötezer fős leépítést tervez a szerb kormány az egészségügyben, az oktatásban és a helyi önkormányzatoknál – írta tegnapi számában a Blic című belgrádi újság. A lap értesülése szerint összesen hétezer munkahely szűnne meg az oktatási meg az egészségügyi szektorban, és további nyolcezer a helyi önkormányzatoknál. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.