Bírságolják a tájromboló filmeseket

Velkei Tamás
2009. 08. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szuperprodukciók a Belgrád rakpartról. A nagy volumenű filmprodukciókban részt vevő Mid Atlantic Nine Kft.-t idén februárban alapította a Nagy-Britanniában élő Adam Jonathan Goodman, az Egyesült Államokban élő Howard Ellis és a budapesti Kanizsai Szilvia. A társaság telephelye az utóbbi résztulajdonos lakására van bejegyezve, az alaptőkéje pedig 500 ezer forint, amely mai árfolyamon körülbelül 2500 dollárnak felel meg.


Engedély nélkül dúlták fel az Ócsai Tájvédelmi Körzet területének egy részét a filmesek – állapította meg a Dabasi Földhivatal és a Levegő Munkacsoport (LM) a területen végzett július végi helyszíni szemléje során. Mint ismert, a Mid Atlantic Nine Kft. egy filmforgatás miatt hatalmas árkot ásatott a védett területen, ezenkívül tevékenységük folytán több futballpályányi gyeprétről hiányzik a növényzet, amelyre hatalmas díszleteket emeltek, némelyiket vasbetonból és kőből.
Ahogyan arról korábban beszámoltunk, a Mid Atlantic Nine a Turjánvidék Natura 2000 kiemelt jelentőségű különleges természetmegőrzési területén forgatja Ken Follett Katedrális című regényének filmváltozatát. Lakossági bejelentés szerint az érintett területről a filmesek eldózerolták a növényzetet, és a forgatási tevékenységük lehetetlenné tette az életet a közelben élő védett fajok számára.
Az illetékes felügyelőség munkatársai ellenőrizték a forgatást, és több eltérést is találtak az engedélyben kiadottaktól, ezért meg fogják bírságolni a filmeseket, tájékoztatta lapunkat Váncsa Gábor természetvédelmi osztályvezető. Az LM szerint is hatalmas természetkárosítást okozott a filmforgatás Ócsán, ezért a civil szervezet ügyfélként jelentkezett be a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőséghez az engedélyezési eljárásokba, a földhivatalnál pedig a termőföld más célú hasznosítása miatt indított eljárást, és az ügyészséget is megkereste.
– Időközben a Mid Atlantic Ócsán a fokozottan védett lápra, orchideák élőhelyére is forgatási kérelmet nyújtott be, itt azonban bármilyen tevékenység csak kiemelt közérdekből végezhető, a filmforgatás pedig nem az – szögezte le Lenkei Péter, az LM elnökségi tagja. A filmesek a magyar állam tulajdonában lévő gyepre is kérelmet adtak be, Váncsa Gábor viszont azt nyilatkozta: kikérték a Duna–Ipoly Nemzeti Park véleményét, amely úgy foglalt állást, hogy a területen nincs különösebb érték.
A Mid Atlantic Nine nem először okoz gondot a magyar államnak. Egy alkalommal négymillió forintos természetvédelmi bírságot róttak ki rájuk, miután a 2005-ben forgatott Eragon munkálatai során Tatabányán, az ugyancsak Natura 2000 védelem alatt álló Szelim-barlang falán tíz négyzetméternyi szénport hagytak maguk után, amit csak szárazjéggel lehetett eltávolítani. Eszközeiket, felszereléseiket is a barlangban hagyták.
Lenkei Péter szerint az engedélyeket a jövőben úgy kell kiadni, hogy a forgatások előtt a Natura 2000 hatásbecslést végezzen. Mivel Ócsa, Bugyi és Alsónémedi környékén több sóderbányát is nyitottak, csökkent a védett állatok élettere. Ez is bizonyítja: a szűk területen kívül a tágabb összefüggéseket is meg kell vizsgálni, hogy az ócsaihoz hasonló eset a jövőben ne fordulhasson elő – figyelmeztetett a környezetvédő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.