(Róma)
Csoda Budapesten – harsogja a Gazzetta dello Sport címe, és bár még csak negyedik napja vagyok távol otthonról, máris gömbölyödni kezd a gombóc a torkomban. A lap ugyanis Felipe Massa valószínűtlenül gyors gyógyulásáról tudósít, és akik megmentették, azok nem mások, mint a magyarok. E nyugatról nézve kicsi, távoli országról a közvélemény számára ez százszor többet mond és maradandóbban hat, mint két tendenciózus cikk a rasszizmus terjedéséről.
Már csak itt, Rómában vágyunk valamiféle magyar csodára, de vízilabdában hiába, hiszen mindkét válogatottunk az 5–8. helyért küszködik. Ez korábban még nem fordult elő; amikor a fiúk az elmúlt két évtizedben két alkalommal kiszorultak az első négyből, akkor a lányok előbb 1994-ben világbajnokok lettek, utóbb, 2001-ben pedig döntőbe kerültek, most ellenben innen sem érkezhet vigasz. Bár az nem akármi, hogy Drávuczék tegnap 6-2-es hátrányból 8-6-ra fordítva ráijesztettek az olimpiai bajnok hollandokra, de végül 10-9-re mégis kikaptak, és pénteken a 7–8. helyen osztozkodhatnak.
Lám, Peking aranyérmesei sincsenek dobogóközelben, és Rómában Michael Phelpsnek is meg kellett ismerkednie a vereséggel. Becsületére váljék, ha a 200 gyors kedd esti döntője után nem is bájolgott Biedermannal, abban sem keresett mentséget, hogy német riválisa szuperdresszben tempózott. „Nem egy ruha vert meg, hanem egy úszó” – szögezte le.
Vigyázó szemünket tegnaptól mi is az úszóversenyekre vetettük, több okból is. Az első Cseh László, aki 200 vegyesen debütált, és reggelire ment is egy 1:56.34-es Európa-csúcsot. A gratulációkat azonban elhárította: „Azért voltak problémáim. Szerencsére nem egészségügyiek. Az új dresszt is szoknom kell még, mert eléggé szorít, de az a dolga.” Így is az első idővel jutott be a középdöntőbe, Kis Gergő hetedikként követte.
Női 200 pillangón is megmaradt estére a kettős magyar érdekeltség: Jakabos Zsuzsanna éppen becsúszott, Hosszú Katinka 2:06.21-es országos rekorddal, futamgyőztesként, összesítésben harmadikként, amin a poén kedvéért így elégedetlenkedett: „Nem az enyém az első idő? Á, pedig azt hittem. De gyenge volt ez az utolsó futam, néztem is, miért nem jönnek a többiek, így ki fogunk esni. Na, majd délután” – mondta fülig érő szájjal, paradox módon hathat, de szerény magabiztossággal. Minden gesztusáról lerí, élvezi, amit csinál. Hogy ezért Amerikáig kellett-e mennie, azt nem tudom. Azt viszont igen, hogy az egyesült államokbeli Mary Descenza 2:04.14-es világrekorddal tartott erődemonstrációt.
Bár sokat elárul, hogy már a hivatalos műsorközlő is olyan hangsúllyal és átéléssel számol be a szenzációs időkről, mintha egy tilosban parkoló autó gazdáját hívná oda a járművéhez; érthető, az 50 női hát egy „koraszülött” világcsúcsa például nem egészen két percet élt, az első középfutamtól a másodikig. Phelps 200 pillangón saját pekingi legjobbját faragta tovább, ennek láttán némileg megnyugodhattunk: Cseh Lacit a betegsége valószínűleg nem aranytól fosztotta meg. A 200 vegyes mai fináléjában viszont Phelps nincs, Cseh ellenben nagyon is van, méghozzá holtversenyben a legjobb idővel, újabb, 1:55.18-as kontinensrekorddal, míg Kis Gergő nyolcadikként csatlakozott hozzá. 200 női pillangón Hosszú Katinka, délelőtti ígéretét túlteljesítve, elképesztő Európa-csúccsal, 2:04.27-tel elsőként haladt tovább, de nem vihette magával a 14. Jakabost. Még így is arra panaszkodott, hogy az utolsó fordulót nagyon elrontotta, ám amit művel, az lélegzetelállító, most már bizonyára Descenza számára is.
Ami tegnapi döntőseinket illeti, Verrasztó Evelyn gyilkos ötvennel kezdett 200 gyorson, és elsőként fordult, ám hamarosan kiderült, az öngyilkos jelző a helytállóbb, mert száznál már hatodik volt, majd lehorgonyzott nyolcadiknak, míg Mutina Ágnes eggyel előtte, hetedikként csapott célba. Federica Pellegrini győztes 1:52.98-a, kell-e egyáltalán mondani, miféle idő? Mutinát és Verrasztót már azért elismerés illeti, hogy egyazon medencében tempózhattak vele.
A sportág évszázados múltját kis túlzással más dimenzióba helyező vb-n azonban mi még mindig, makacsul várjuk a magunk kisebb vagy nagyobb csodáját – talán már csak ma estig.
Eredmények. Férfiak, 200 m pillangó: 1. Michael Phelps (amerikai) 1:51.51 perc – világcsúcs, 50 m mell: Cameron van der Burgh (dél-afrikai) 26.67 mp – világcsúcs, 800 m gyors: 1. Lin Zsang (kínai) 7:32.12 p – világcsúcs. Nők, 200 m gyors: 1. Federica Pellegrini (olasz) 1:52.98 p – világcsúcs, (…) 7. Mutina Ágnes 1:56.70 p, 8. Verrasztó Evelyn 1:57.50 p.
Az előfutamokban világcsúcsot úszott női 50 méter háton a német Daniela Samulski (27.39 mp), majd a következő futamban az orosz Anasztaszja Zujeva (27.38 mp), női 200 m vegyesen pedig az amerikai Mary Descenza (2:04.14 p).
Az Egyesült Államok új módszerrel küzd a jemeni húszik ellen
