Túl sok rendőr van Magyarországon, mert ameddig hazánkban 450 rendőr jut százezer emberre, addig az uniós átlag 360, a skandináv államokban pedig 320 fő – állította tegnap Danielisz Béla. A Fővárosi Önkormányzat városrendészeti bizottságának MSZP-s elnöke szerint „nem létszámemeléssel, hanem a hatékonysággal kell megközelíteni a problémát, le kell számolnunk azzal az illúzióval, hogy az állam mindenható, és minden problémánkat megoldja.”
Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter a Parlament honvédelmi és rendészeti bizottságának június közepén tartott ülése után homlokegyenest az ellenkezőjét mondta annak, mint amit tegnap Danielisz. A miniszter szerint ugyanis „a kistérségek biztonságának növelésével kapcsolatban az a legfontosabb feladat, hogy több rendőr legyen a közterületeken.”
A rendőrség és a határőrség összevonásakor a két szervezet összesen 48 ezer fős állománnyal rendelkezett. Ez a létszám jelentősen csökkent az elmúlt években, nem kis részben annak köszönhetően, hogy több ezren használták ki a kedvezményes nyugdíjba vonulási lehetőségeket, ezen belül azt, hogy bizonyos esetekben a nyugellátás összege magasabb, mint amennyi a szolgálatvégzésért járó fizetség volt. Az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) létszámát az összevonás után 45 ezer főben határozták meg. Az aktív állomány azonban csak 43 ezer fő, a tényleges rendfenntartásban pedig 30 ezernél is kevesebb egyenruhás vesz részt.
Gyurcsány Ferenc korábbi miniszterelnök még februárban azt ígérte, hogy ezév végére a mostaninál 1800-zal több rendőr teljesít majd közterületi szolgálatot, ennek fele új állomány lesz, valamint száz új körzeti megbízott is szolgálatba lép. Az ígéretek között szerepelt 12 milliárd forint fejlesztési pénz is. Lapunk szombaton megírta, hogy a fővárosi rendőrkapitányság – súlyos pénzhiány miatt – korlátozta a túlórákat; havonta és fejenként mindössze két plusz munkaórát fizetnek ki a rendőröknek.
Figyelmeztették Iránt az uniós országok
