Mindez egy hozzánk került megbízási szerződésben szerepel: tizenkilences pontjának csillaggal jelölt bekezdése azt tartalmazza, hogy ha az eladó a megbízást visszavonja, az eladási ár 0,5 százalékát, de legalább 100 ezer forintot köteles az ingatlanosnak költségtérítés címén megfizetni. Egy visszavonásig érvényes kizárólagos szerződésben alkalmazva ez azt jelenti, hogy a tulajdonos vagy a végtelenségig szerződésben marad az ingatlanossal – és a szerződés kizárólagos jellegéből adódóan akkor is 3 százalékos jutalékot fizet neki, ha öt év elteltével, egészen más csatornán keresztül értékesíti ingatlanját –, vagy pedig visszavonja a megbízást, s kifizeti a 0,5 százalékos költségtérítés díját. Egyszóval köt egy szerződést, amit ha fel akar bontani, fizetnie kell.
Hogy miért van szükség egy olyan szerződési pontra, amit egyébként az ingatlanosok többsége kerülendőnek tart? S miért bukkan ez föl épp Békési Béla, az egyik hazai ingatlanos szövetség, a Magyar Ingatlanközvetítők és Értékbecslők Szakmai Szervezetének (MIÉSZ) elnökének formanyomtatványán? – Azért, hogy az eladók komolyan vegyék a dolgokat – felelte a balatoni ingatlanos, amikor megkérdeztük tőle, miért szükséges e szokatlan kitétel. – Húsz éve vagyok a szakmában, soha senkit nem csaptunk be. Minket viszont folyamatosan kijátszanak, épp azért vagyok a szakmai szervezet elnöke, hogy a visszaéléseket elkerüljük. Kétszer volt ez ügyben perem, mindkettőt megnyertem, most egy harmadik ügy van folyamatban. Visszalépéskor egyébként még soha nem kértük el a 0,5 százalékos összeget, csak a ténylegesen felmerülő költségekre tartottunk igényt: 18 ezer forintra. A legnagyobb gond egyébként az, amikor a tulajdonos nem kizárólagos szerződést köt, több irodát dolgoztat, aztán még az ingatlanost is meg akarja kerülni. Azt persze megértjük, hogy valaki azért vonja vissza a megbízást, mert az árfolyamváltozás miatt időközben több hitel terheli az ingatlanját, mint amennyiért el tudná adni – ez emberi és érthető ok, szemben azzal, amikor valaki megálmodja, hogy a szerződést fel kell bontania.
Való igaz, Magyarországon össznépi játék az ingatlanközvetítők becsapása, megkerülése, vevői és eladói oldalról egyaránt. Békési erre hivatkozva, úgymond megelőzésként alkalmazza ezt a szerződési pontot, s egyben állítja: ez a kitétel teljesen szokványos. A valóság azonban ennek ellentmondani látszik: az általunk megkeresett ingatlanszakmai szervezetek képviselőinek s nagy múltú irodák vezetőinek véleménye szerint ez koránt sincs így.
Bozsó Miklós, a Magyar Ingatlanszövetség (Maisz) etikai bizottságának elnöke például arról számolt be, hogy az ilyen jellegű kitétel néha valóban előfordul, de elsősorban a telephelyek közvetítésekor, vagy a határidőre kötött kizárólagos szerződések esetében, viszont mértéke a lakossági üzletágnál jellemzően nem éri el a 0,5 százalékot, s összege sem a százezer forintot. – Vizsgáltunk már ilyen esetet, s akkor arra tettük a hangsúlyt, hogy a költségtérítés mértéke ellenőrizhető-e, azaz megnéztük, adott-e föl az ingatlanos fizetős hirdetést napilapokban, színes kiadványokban. Egyszóval van-e számlával igazolható költsége. Abban az esetben, ha a kolléga csak beteszi a lakást az adatbázisába, s ölbe tett kézzel várja az érdeklődőket, nem számolhat fel költségeket. Elkérni egyébként is csak az egyedi és igazolható költséget lehet – jelentette ki az elnök.
Nem alkalmaz ilyen jellegű szerződési pontot irodájában Beák Attila, a szövetség elnökségi tagja sem. Mint mondja, az ő felelősségük, hogy el tudják-e adni az ingatlant, vagy sem. A Magyar Ingatlanszövetség egy ajánlás megfogalmazásával egyszer már megpróbálta egységesíteni, átláthatóvá tenni az ingatlanközvetítők díjszabását. Tavaly emiatt a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) eljárás alá vonta őket, az ajánlást pedig visszavonták.
A megbízás visszavonásakor költségtérítést kérni egyébként nem csak a Maisz álláspontja szerint visszás törekvés: helytelennek tartja ezt a gyakorlatot Sztranyák József, a Magyar Ingatlan Tanács elnöke is. Mint mondja, az ingatlanközvetítés sikerdíjas szakma, amelynek megvannak a kockázatai. Költségtérítést véleménye szerint csak akkor lehet kérni, ha kiemelt ingatlanról van szó, s azt valóban exkluzív módon hirdetik, a ráfordításokat pedig számlával igazolják – átlagos lakásoknál a százezres tétel szerinte is túlzó. Sztranyák szerint a másik probléma, amikor egy szerződés tartalmazza, hogy felmondáskor jár a költségtérítés, az viszont nincs rögzítve, hogy ezért milyen szolgáltatás jár. Hivatkozni arra sem lehet, hogy az értékbecslés kerül sokba: az ingatlanos nem végzi el ezt kéretlenül, az árat csak megsaccolja. Más a helyzet, ha készül hivatalos értékbecslés, és azt átadják az ügyfélnek. Ez esetben már jogosan kérhető el az értékbecslés díja.
Nemcsak a kis irodák többsége, de a franchise hálózatok, így például az Otthon Centrum és a Duna House sem lebegtetik a fizetés eshetőségét az őket elhagyó ügyfelek szeme előtt. Mint például Murányi Ákostól, a Duna House vezető elemzőjétől megtudtuk, a nagy franchise cégeknél ismeretlen ez a szankció, s alkalmazása amúgy sem jellemző a piacon. Kühne Kata, az Otthon Centrum ügyvezetője is arról számolt be, hogy hálózatuknál ezt a gyakorlatot nem alkalmazzák. Ilyesmivel főleg négy-öt évvel ezelőtt, elsősorban vidéki irodákban lehetett találkozni, de fokozatosan eltűnt ez a kitétel a szerződésekből. Az ügyfelek nem is tolerálják az ilyen jellegű megszorításokat. Kühne Kata szerint egyébként költségtérítés csak akkor kérhető jogosan, ha a szerződés határozott időre, azaz 3, 6 vagy 9 hónapra szól, az ügyfél viszont ez idő lejárta előtt dönt úgy, hogy mégsem adja el ingatlanját, s a szerződésben a költségtérítést el is fogadta.
Karlik Imre, az Ingatlanosok Magyarországi Érdek-képviseleti Egyesületének (IME) elnöke szintén ezen az állásponton van: a szakember szerint ha kizárólagos a megbízás, és határozott időre kötik, de korábban visszavonják, elvárható, hogy a megbízó állja a ténylegesen felmerülő hirdetési költségeket. Határozatlan idejű, nem kizárólagos szerződésnél ugyanez nem várható el. Karlik azt is hangsúlyozza, hogy ez a gyakorlat csak iránymutató lehet, hiszen a közvetítőket kérdőre vonni csak akkor lehet, ha tartoznak valamilyen szakmai szervezethez. Az IME-nek is van például ajánlott szeződésmintája és etikai szabályzata, de mivel nincs egységes ingatlanszakmai kamara, ez csak a tagoknak irányadó.
A Liverpool gólkirálya a világ legdrágább futballistájaként igazol a riválishoz
