Dr. Sheinbaum Pesten

Június eleje óta forgatják Magyarországon Jean Reno és Mélanie Laurent főszereplésével A razzia című második világháborús filmdrámát. Roselyne Bosch rendezőnő, aki az 1492 – A paradicsom meghódítása című film forgatókönyvét is jegyzi, munkájában a francia állam zsidó deportálásokban játszott szerepét firtatja. A francia–német–magyar koprodukcióban készülő mozit a jövő évi Berlinale nyitófilmjének szánják.

Makrai Sonja
2009. 08. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tizenháromezer, főként Kelet-Európából menekült zsidót zsúfoltak be 1942. július 16-án a párizsi Vel d’Hiv kerékpárarénába a németek, együttműködve a kollaboráns Vichy-kormánnyal. Nyolc- napnyi őrizet után továbbküldték őket a drancyi internálóhelyre, majd az auschwitzi haláltáborba. A megpróbáltatásokat összesen 400-an élték túl. A deportálásban a francia csendőrség felelőssége vitathatatlan.
Ezt feszegeti Rosalyne Bosch most készülő mozija, A razzia is, amely egy kisfiú, Joseph Weisman és barátai igaz történetét meséli el: Jo, Simon és Nono szemén keresztül követi végig a faji elkülönítés stációit. A filmben Jean Reno a Vel d’Hiv két zsidó orvosának egyikét – dr. Sheinbaumot – alakítja, aki mindvégig lelkiismeretesen küzd a fogvatartottak egészségéért. Mélanie Laurent, aki legutóbb Quentin Tarantino Becstelen brigantikjában tűnt fel, az egyik ápolónő – Anette – szerepében lesz látható. Ő mintegy kívülállóként követi végig az eseményeket, szembesül a hazugsággal, a jóvátehetetlen sérelmekkel. A francia–német–magyar koprodukcióban játszik Sylvie Testud, Anne Brochet, Samuel Le Bihan és Gad Elmaleh is, a magyar színészek közül Jakab Csaba, Gubás Gabi és Réti Barnabás epizódszerepet alakít.
A 18 millió eurós összköltségvetésből a stáb közel hétmillió eurót költ el hazánkban. A magyar részről a közvetett támogatás, azaz a 20 százalékos adókedvezmény mintegy 400 millió forintot tesz ki. A magyar partner az Eurofilm által külön erre a produkcióra megalapított Eurofilm Bis Kft. A filmet – amelyet a közszolgálati France 3 és a kereskedelmi TF1 is támogat – négy hétig forgatták Franciaországban, Magyarországon június eleje óta dolgozik a stáb. A biciklipálya egy körszeletét a mogyoródi Astra Stúdióban építették meg, ahol mintegy hatszáz statiszta közreműködésével vették fel a nyolcnapos fogság eseményeit. Az aréna többi részét számítógépes grafikával fogják majd elkészíteni. A fóti Mafilm Stúdióban állították fel a Beaune la Rolande-i tábort, ahova hétezer zsidó családot internáltak; az itteni jeleneteket hatszáz statiszta közreműködésével rögzítik.
A franciák szerint Rosalyne Bosch munkája korszakalkotó film lesz, hiszen eddig senki nem mert foglalkozni ilyen mélységben e témával. Nem is csoda, annak tükrében, hogy a francia kormány a háború után mereven elutasította, hogy a csendőrség felelősségét illetően bocsánatot kérjen. Csak ötvenhárom évvel később, 1995. július 16-án jelentette ki elnöki beszédében Jacques Chirac, hogy szembe kell nézni a múlttal, fel kell vállalni, milyen szerepet játszott a francia állam a zsidóüldözésben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.