Évről évre csinosodik, szépül Balatonfüred, állapítjuk meg, miközben az Anna-bál helyszíne, a Grand Hotel Anna felé sétálunk. Igazi reformkori hangulatot áraszt a város, így nem csak az esemény segítségével röpülhetünk vissza az időben. Vissza egészen 1825. július 26-ig, amikor Szentgyörgyi Horváth Fülöp János Anna Krisztina nevű leányának kedveskedve bált rendezett. Az estély emlékezetesre sikerült, a vendégek sokáig emlegették a pompás bált, amelyen Anna megismerkedett egy fess huszárkapitánnyal, Kiss Ernővel (aki az 1848–49-es szabadságharc után az aradi vértanúk egyikeként halt hősi halált). A szerelmesek később egybe is keltek; az első bált pedig követte a többi, egyre jelentősebb társadalmi eseménnyé nőve.
184 év telt el azóta, de szombat este fél hétkor a város ütőerének számító sétányon, a Blaha-villa, a Horváth-ház (ahol az első bált rendezték) és a szívkórház mellett elhaladva a város sokasága ugyanúgy megtölti az utcákat, csodálva a gyönyörű báli ruhákat, a műgonddal készült frizurákat. A bálra érkező fiatal nők a Gyógy téren, a grand hotel előtt kapják meg egy porcelánszíven sorszámukat, majd elhaladnak – először a bál történetében – a szakmai zsűri előtt. Ők választják ki a tizenöt legszebb hölgyet, akikre leadhatják voksaikat a bálozók, és a Duna Televízió jóvoltából az otthon ülők is.
A téren kellemes barokk zene szól, melynek dallamaira a hölgyek kísérőikkel sétálva mutatkoznak be a báli közönségnek. A hagyományos nyitótánc, a palotás után Kósa Lajos, a bál fővédnöke méltatja az eseményt. – Az Anna-bál a bálok bálja, tradicionális közéleti esemény, egy igazán reformkori estély – fogalmaz Debrecen polgármestere.
– Balatonfüred az Anna-bál nélkül nem létezhet, a hagyományok ápolása az itt élők életformájává vált – hangsúlyozza báli megnyitójában Bóka István, Balatonfüred első embere. Majd Csizmadia Aliz, a tavalyi bál szépe kéri föl a város polgármesterét a hivatalos megnyitóra, és az első keringő is az övék.
Fél kilenckor ülnek asztalhoz a vendégek. Előétel gyanánt kocsonyázott áfonyakéregben malacgalantint falatozik a báli sokadalom, mellé libamájpástétom kerül birsalmatalpon, salátarozettával, fenyőmézes-balzsamecetes szószszal. Ezután szolgálják föl a fácánlevest, a medvehagymás fácánhúst batyuval, a főételek szervírozásakor pedig zöld fűszerekben érlelt bélszín, szalonnával felszúrt gyöngytyúkmell, aszalt szilvával tűzdelt kacsamell kerül a bálozók asztalára. S hogy a vendégek édes szájízzel szavazhassanak a bálkirálynőre, madártejtortát, fagylaltot és csokoládéval töltött tésztabatyut fogyasztanak.
Este tízkor hirdetik ki a legszebb tizenöt hölgy névsorát. A kordonok mögött kitartóan várnak a balatonfürediek, csodálják a báli hangulatot, hallgatják a cigánymuzsikát, és izgatottan várják, ki lesz idén a bálkirálynő. (Érdekes, de bál szépét csak 1862-ben választottak először.) Éjfélkor a két udvarhölgy, a balatonfüredi, szőke Hinger Nikolett és a barna hajú Balogh Anna áll a királynő trónja mellé, aki 2009-ben a budapesti 18 esztendős Farkas Viktória. Az elbűvölő fekete szépség elmondja: születésnapjára kapta a báli belépőt, és még most is remeg minden porcikája. Másnap délelőtt már magabiztosan integet és nyilatkozik a móló melletti színpadon udvarhölgyeivel együtt, majd hintóval járja körbe a várost a verőfényes napsütésben.
Orbán Viktor: Lázárt elvesztettük! + videó
