Évfordulós nyilatkozatháború

Incidensek nélkül, békésen telt a pénteki nap mind Grúziában, mind a szakadár régiók határa mentén egy évvel a grúz–orosz konfliktus kitörése után. Az évfordulón Mihail Szaakasvili a Kremlt vádolta a háború kirobbantásával, míg Dmitrij Medvegyev szerint Oroszország szempontjából jól végződött a konfrontáció.

Hírösszefoglaló
2009. 08. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem tapasztalnak incidenseket Grúzia és a szakadár régiók határa mentén az EU-megfigyelők – közölte tegnap Javier Solana, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője. Oroszország és Grúzia az évforduló közeledtével kölcsönösen egymást vádolta feszültségszító incidensek előidézésével. Javier Solana felszólította a feleket, hogy tartsák tiszteletben a háborút lezáró hatpontos megállapodás előírásait. A háború kirobbanásának tegnapi évfordulóján különböző megemlékezéseket tartottak Grúzia fővárosában, Tbilisziben, az országban egyperces gyászszünetet rendeltek el.
Továbbra is fennáll egy súlyos katonai összecsapás veszélye Grúzia és Oroszország között – jelentette ki Mihail Szaakasvili grúz elnök a német ARD-nek nyilatkozva. Szaakasvili ismét Oroszországot vádolta a tavalyi fegyveres konfliktus kirobbantásáért. „Az orosz vezetés a háborúval megpróbálta megdönteni a grúz kormányt, és megfojtani a grúziai demokráciát” – fejtegette az elnök, hozzátéve, hogy Moszkva nem járt sikerrel. A grúz államfő később a nemzethez címzett beszédében kijelentette, hogy Moszkva diplomáciai vereséggel néz szembe. Rámutatott, hogy a világ majd minden országa védelmébe vette Grúzia területi integritását, csak Oroszország és Nicaragua ismerte el Dél-Oszétia és Abházia függetlenségét. Medvegyev orosz elnök eközben a legnehezebb döntésnek nevezte azt, hogy Oroszország belement a háborúba, ugyanakkor úgy vélte, annak kimenetele Oroszországnak kedvezett.
Eközben a The Guardian úgy értesült, hogy a csütörtökön a Google, a Facebook és a Twitter honlapokat ért összehangolt hackertámadás valószínűleg egyetlen blogger ellen irányult. A Cyxymu néven ismert, internetes naplót vezető grúz állampolgár ellen azért indíthattak internetes támadást, mert éles bírálatokkal illette Oroszországot. Az interneten sosem volt tapasztalható ilyen mértékű hackertámadás.
Továbbiak a 28. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.