Felvidéki fiatalok a nyelvtörvény ellen

Száll a hír címmel augusztus 28-án a szlovákiai Észak-Komáromban felvidéki civil szervezetek ottani magyar rap- és hip-hop előadókkal közösen tiltakoznak a magyarokat sújtó nyelvtörvény ellen. A szlovákiai magyarság egyik központjában a szervezők és a résztvevők a jövő felvidéki magyar szülőiként mondanak nemet az ominózus jogszabályra.

Zsebõk Csaba
2009. 08. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarellenes szándékkal íródott a szeptember 1-jén életbe lépő nyelvtörvény – vélekedik az egyik szervező, Petheő Attila, a legnagyobb szlovákiai magyar civil szervezet, a Csemadok Komáromi Területi Választmánya elnöke, egyben helyi önkormányzati képviselő. Szerinte az Európai Unióban nem lenne szabad, hogy egy törvény kiemeljen bizonyos közösségeket a másik rovására. Ennek ellenére – teszi hozzá – a nyelvtörvény bevezetőjében a következő olvasható: „A szlovák nyelv előnyt élvez a Szlovák Köztársaság területén beszélt többi nyelvekkel szemben.”
Petheő felhívta a figyelmünket, hogy az elmúlt másfél évtizedben egy hasonló, igaz, szankciókat nem tartalmazó törvény volt életben. – Megkockáztatom, hogy az egyszerű emberek magyarságtudatát erősíti és a magyar–magyar cinkosságot, összetartást a kisember életében ösztönzi majd ez a törvény – fejtegeti a komáromi Csemadok-elnök, majd megjegyzi: – Sajnálatosnak tartom, hogy a közélet vezetői idehaza csak a huszonnegyedik órában kongatják a vészharangot. Eddig ugyanis fontosabb volt egyeseknek a nemzetrész megosztása, a hatalmi harc. Érdeklődésünkre, hogy mi lehet a kiút, a járási Csemadok-elnök közölte: a jelen helyzetben nem tud olyan európai fórumot elképzelni, ami a szlovákiai magyar nemzetrész segítségére lehetne. Sőt, olyat sem lát, ahol a szándék meglenne arra, hogy magyar ügyet támogasson. – Megoldást jelenthetne, ha az itthoni magyar politikai érdekképviselet műhelyéből kikerülne egy olyan kisebbségitörvény-tervezet, amely – európai fórumokon keresztül a szlovák törvényhozás elé kerülve – szavatolná a felvidéki magyarság oktatási, kulturális, nyelvhasználati és egyéb jogait, figyelembe véve, hogy mi ezen a tájon őshonosak vagyunk. Ha ez nem működik ebben az országban, akkor a következő eszköz a társnemzeti státus, illetőleg az autonómia kivívása lehet – nyomatékosította Petheő. Addig is a Csemadok Komáromi Területi Választmánya, a Via Nova Ifjúsági Csoport komáromi alapszervezete és a hiphopfelvidek.org közösen tiltakozik a – pozsonyi parlament által nemrégiben elfogadott – nyelvtörvény ellen, mégpedig augusztus 28-án délután 4 órától az észak-komáromi korcsolyapályán (rossz idő esetén a röplabdacsarnokban).
– A fiatalokat egyik szlovákiai magyar érdek-képviseleti szerv sem szólítja meg igazán. Mi, a Csemadok, amelynek csak a komáromi járásban 5200 tagdíjat fizető támogatója van, mint a legrégibb és legnagyobb civil szervezet, együtt szeretnénk dolgozni velük. Ennek is köszönhető a nyelvtörvény elleni megmozdulásunk, ahol a felvidéki s a magyarországi hip-hop és rap műfaj krémje lesz ott – hívta fel a figyelmünket Petheő, hangsúlyozva: – A fellépők mindegyike honorárium nélkül vállalta a fellépést, jelezve, hogy a felvidéki magyar közélet vezetőitől a 20-30-as éveiben járó generáció határozottabb kiállást követel.
Augusztus utolsó péntekén a súlyosan kisebbség- és magyarellenes szlovákiai nyelvtörvény ellen tiltakozva a hip-hop és a rap műfaj képviselőiként – nem mellékesen az ifjú korosztályokat is mozgósítandó – fellép José, Mackenzy, a Micro Tenors, a Blokk, a Rapartoar, a Butik, McLaren, Attilah and Jakuza, Andreas, DJ 50, DJ Fegz, Dj Győremix, DJ Hmad, Fluor Filigran, FankaDeli, a Hősök és Diggieman. Kísérőprogramként break-bemutató is lesz, sőt, graffitisek is ringbe szállnak „Mondj nemet a nyelvtörvényre!” tematikával. A szervezők tervei szerint a nyelvtörvény ellenében születő graffitiket a későbbiekben vándorkiállítás keretében bemutatnák Szlovákia-szerte.
„A tiltakozás címéül azért választottuk a Száll a hírt, mert két éve a felvidéki rapperek összefogásával készült egy ilyen című szám a Rapartoar nevű banda kezdeményezésére. A dal nagyon sikeres lett – nyilatkozta a minap a Bumm.sk szlovákiai magyar híroldalnak az egyik előadó, Attilah, aki többek között a hiphopfelvidek.org portál egyik szerkesztője is. Úgy látja, a dal illik a kezdeményezés lényegi gondolatához. „Szálljon a híre, hogy mi nemet mondunk a nyelvtörvényre, és tegyen így minden szlovákiai magyar, mert ez már nem tolerálható” – fűzte hozzá.
Petheő Attila szerint is egyértelmű a szlovákiai magyar fiatalok kezdeményezésének üzenete és célja. – Fel kívánjuk hívni minden felvidéki magyar figyelmét arra: tarthatatlan, hogy másodrendű polgárként kezelnek bennünket szülőföldünkön, és egyúttal jelezni szeretnénk, hogy a civil szféra egységes a magyar ügyekben, azaz, ha tetszik: magyar péktől, magyarul akarunk finom kenyeret venni a magyarok lakta régióban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.