(Pozsony)
Fekete lobogókat tűztek ki tegnap az állami középületekre, az állami zászlókat félárbocra eresztették Szlovákiában a hétfőn elhunyt húsz bányász – köztük két magyar – emlékére meghirdetett gyásznapon. Közben tovább dolgozott a 15 tagú mentőalakulat a tragédia színhelyén. Már megtalálták 19 áldozat holttestét, és azon fáradoztak, hogy mihamarabb kiemeljék őket a tárnából. Andrea Siváková, a Felső-nyitrai Bányavállalat szóvivője szerint a felismerhetetlenségig megégett holttesteket előbb a bajmóci kórház patológiai osztályára szállítják, majd Túrócszentmártonba, ahol DNS-vizsgálattal azonosítják az áldozatokat.
A gyászoló rokonok – negyven özvegy és gyermek – kedden találkoztak Peter Cicmaneccel, a bányavállalat vezérigazgatójával, akit lemondásra szólítottak fel. Az a véleményük, hogy a vezetőség a termelés fokozása érdekében túl nagy kockázatot vállalt, amikor a tűz oltásával bízta meg a bányászokat és a mentőalakulatokat, körültekintőbb magatartással meg lehetett volna akadályozni a szlovákiai bányászat eddigi legnagyobb tragédiáját. Ezen a véleményen van Jozef Vozár, a Szlovák Tudományos Akadémia Geológiai Intézetének munkatársa is, aki arra emlékeztetett, hogy a „keleti tárnát”, amelyben a robbanás bekövetkezett, a kilencvenes években már üzemen kívül helyezték a magas és állandóan újratermelődő metángáz-koncentráció miatt. Ilyen körülmények között a szakértő szerint nem lett volna szabad megkezdeni a tűz oltását, hanem a szellőzőaknák elzárásával kellett volna megfékezni a lángokat. Négy csoport vizsgálja majd a balesetet: a bányahivatal privigyei részlege, a rendőrség, a gazdasági minisztérium és az ügyészség szakértői.
A szlovák kormány tegnap jelentette be, hogy 800 eurós gyorssegélyt kapnak az áldozatok családjai, a későbbiekben pedig kártérítésként 33,5 ezer eurót, vagyis több mint kilencmillió forintot.
Döbbenetes kiesés: négygólos hátrányból fordítottak, volt újpesti lett a hős + videó
