Gyász és düh Szlovákiában

Nemzeti gyásznapot tartottak tegnap Szlovákiában a húsz elhunyt bányász emlékére és tiszteletére. A nyitrabányai tragédia áldozatainak családtagjai a bányavállalat vezérigazgatójának lemondását követelik. Szakértők is úgy látják, nagyobb körültekintéssel elkerülhető lett volna a bányarobbanás.

Neszméri Sándor
2009. 08. 22. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Pozsony)

Fekete lobogókat tűztek ki tegnap az állami középületekre, az állami zászlókat félárbocra eresztették Szlovákiában a hétfőn elhunyt húsz bányász – köztük két magyar – emlékére meghirdetett gyásznapon. Közben tovább dolgozott a 15 tagú mentőalakulat a tragédia színhelyén. Már megtalálták 19 áldozat holttestét, és azon fáradoztak, hogy mihamarabb kiemeljék őket a tárnából. Andrea Siváková, a Felső-nyitrai Bányavállalat szóvivője szerint a felismerhetetlenségig megégett holttesteket előbb a bajmóci kórház patológiai osztályára szállítják, majd Túrócszentmártonba, ahol DNS-vizsgálattal azonosítják az áldozatokat.
A gyászoló rokonok – negyven özvegy és gyermek – kedden találkoztak Peter Cicmaneccel, a bányavállalat vezérigazgatójával, akit lemondásra szólítottak fel. Az a véleményük, hogy a vezetőség a termelés fokozása érdekében túl nagy kockázatot vállalt, amikor a tűz oltásával bízta meg a bányászokat és a mentőalakulatokat, körültekintőbb magatartással meg lehetett volna akadályozni a szlovákiai bányászat eddigi legnagyobb tragédiáját. Ezen a véleményen van Jozef Vozár, a Szlovák Tudományos Akadémia Geológiai Intézetének munkatársa is, aki arra emlékeztetett, hogy a „keleti tárnát”, amelyben a robbanás bekövetkezett, a kilencvenes években már üzemen kívül helyezték a magas és állandóan újratermelődő metángáz-koncentráció miatt. Ilyen körülmények között a szakértő szerint nem lett volna szabad megkezdeni a tűz oltását, hanem a szellőzőaknák elzárásával kellett volna megfékezni a lángokat. Négy csoport vizsgálja majd a balesetet: a bányahivatal privigyei részlege, a rendőrség, a gazdasági minisztérium és az ügyészség szakértői.
A szlovák kormány tegnap jelentette be, hogy 800 eurós gyorssegélyt kapnak az áldozatok családjai, a későbbiekben pedig kártérítésként 33,5 ezer eurót, vagyis több mint kilencmillió forintot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.