Gyorsul a zuhanórepülés

Még a legpesszimistább elemzők sem számítottak akkora zuhanásra, mint amekkorán az idei második negyedévben átesett a magyar gazdaság. A tegnap napvilágot látott adatot a szakértők a szocialista kormányok számlájára írják, amelyek a multiknak kedveztek, és megfojtották a hazai vállalkozások egy részét.

Jakubász Tamás
2009. 08. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újabb aggodalmat keltő gazdasági adat látott napvilágot tegnap. A Központi Statisztikai Hivatal közölte: az idei esztendő második negyedévében – 2008 azonos időszakához képest – a magyar gazdaság 7,6 százalékkal zsugorodott. Mindez az első három hónaphoz viszonyítva 2,1 százalékos visszaesést jelent. Ezek az értékek még a legborúlátóbb elemzők jóslatainál is rosszabbul alakultak. Különösen akkor, ha azt nézzük, hogy a német és a francia gazdaság az első negyedévhez képest a második három hónapban már növekedett, s ebben az időszakban szomszédaink többsége is jobban teljesített, mint hazánk.
A szakemberek döntő része és az ellenzék egyetért abban, hogy jelenlegi tragikus helyzetünkért az elmúlt hét év szocialista vezetésű kormányait terheli a felelősség. Lapunknak Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője elmondta: 2002 óta szerencsétlen gazdaságpolitikát folytattak a regnáló kabinetek. Az első négy esztendőt a felelőtlen pénzszórás jellemezte, míg a következő három év az elhibázott kiigazítások időszaka volt. – Ekkor a kormány úgy vélte, adóemelésekkel úrrá lehet a helyzeten, pedig a közterhek felsrófolása helyett inkább az állami kiadásokon kellett volna csökkentenie. Elég, ha a BKV-nál kifizetett bődületes végkielégítésekre gondolunk, és azonnal egyértelművé válik: lett volna honnan elvenni a pénzt – vélekedett a szakember.
*
Mint Suppan Gergely mondta, az idén komoly aszály sújtotta a hazai mezőgazdaságot, emiatt jelentősen csökkent a betakarítható termény mennyisége, ami nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy a harmadik negyedévben is rosszul alakul a gazdaságunk teljesítményét jelző GDP-adat. Miként az is – tette hozzá –, hogy az ipari termelés lényegében leállt, és a gyártók, kereskedők a raktárkészleteiket árusították ki az utóbbi hónapokban. Suppan Gergely mindezek ellenére úgy látja: a mostani adat alapján tartható a kormány azon elképzelése, hogy végül idén, egész évben legfeljebb 6,7 százalékkal csökkenjen a magyar gazdaság teljesítménye, s ennek nyomán az erre az esztendőre szóló költségvetés is megállhat a lábán.
Másként látja a helyzetet Róna Péter. A közgazdász számításai szerint a hazai GDP 2009-ben a kormány által vártnál nagyobb mértékben esik majd. Emiatt pedig könnyen borulhat az idei büdzsé is, különösen a 3,9 százalékos államháztartási hiány tarthatósága kérdőjeleződik meg. Róna lapunknak úgy vélekedett: nem kizárt, hogy a vártnál rosszabb év végi adatok miatt az esztendő utolsó hónapjaiban ismét megszorítások következnek.
A közgazdász emellett egy érdekes folyamatra is felhívta a figyelmet. Szerinte a kormány hatalmas hibát követett el akkor, amikor a vállalkozások járulékait úgy csökkentette év közben, hogy e lépés fedezeteként megemelte az általános forgalmi adót (áfa). – Ez a megoldás a hazánkban tevékenykedő multinacionális cégeknek kedvezett – állítja Róna Péter. A szakember kifejtette: a multik főként exportra termelnek, ezért az ilyen vállalatokat nem érinti az áfa növelése, ellenben a járulékok mérséklése jól jött nekik. A honi vállalkozások és a mezőgazdaság – mivel itthon értékesítik termékeiket, szolgáltatásaikat – igencsak megsínyli a forgalmi adó felsrófolását. – Az átmeneti kormány ezzel az adóügyi lépéssel újabb szöget vert a magyar cégek és a termelők koporsójába, miközben további versenyelőnyt adott a mul-tiknak – foglalta össze véleményét a szakember. Róna Péter egyébiránt a kabinet szemléletmódjával sincs kibékülve. Mint emlékeztetett, a kormány számára az a legfontosabb, hogy megteremtse a költségvetési egyensúlyt, s csak ezután lát majd hozzá a gazdaság növekedését szolgáló lépések megtételére. – A két feladatot egyszerre kellett volna végrehajtani – mondta a közgazdász, majd kijelentette: annak a levét isszuk most, hogy a kormány annak idején nem így cselekedett. A szakember szerint mindebből tisztán látható, hogy tévúton járt a kabinet, amikor meghozta válságkezelő intézkedéseit.
A 2002 óta tartó elhibázott gazdaságpolitika nyomán Magyarország a régió éllovasából „betonbiztos európai sereghajtóvá vált”; az MSZP-kormány rossz irányba viszi az országot. Ezt már Szijjártó Péter, a Fidesz elnöki stábjának vezetője mondta tegnapi sajtótájékoztatóján. A politikus szerint a GDP-visszaesés azt mutatja, hogy a kabinet megszorításokon alapuló gazdaságpolitikája alkalmatlan, a megszorító intézkedések pedig értelmetlenek és feleslegesek voltak. Szijjártó végül közölte, a jelen helyzetben minél előbb új gazdaságpolitikára van szükség: a megszorítások helyett a növekedésre kell összpontosítani, „a megszorítások szocialista politikája ugyanis végleg kudarcot vallott és megbukott”.

Vezércikk a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.