Haladék az államnak a Postabank-ügyben

Több mint egy hónap haladékot kapott az igazságügyi tárca, hogy a Postabank könyvvizsgálójának ügyében, a magyar állam érdekében felülvizsgálati kérelemmel forduljon a Legfelsőbb Bírósághoz. A rendkívüli jogorvoslatot a jövő hét végéig kellett volna kezdeményeznie, de időközben, meglepetésszerűen módosult a jogszabály.

2009. 08. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A felülvizsgálati kérelem beadása előkészítés alatt áll – fogalmazott lapunk kérdésére az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium sajtóosztálya. Hozzátették: a Fővárosi Ítélőtábla jogerős másodfokú ítéletét 2009. június 22-én vették át. A kérelem beadására nyitva álló 60 napos határidő azonban augusztus 22-én nem jár le, a törvénykezési szünet miatt ugyanis szeptember 28-ig fordulhatnak a Legfelsőbb Bírósághoz (LB).
A minisztérium válaszából ítélve a Postabank ügyében 2000-ben megindított 150 milliárd forintos kártérítési per új, különös szakaszhoz érkezett. Az első meglepetés az volt, hogy a magyar állam törvényes képviselője, a Pénzügyminisztérium csak állította, de nem bizonyította, hogy kár érte az államkasszát. Az állam emiatt vesztett.
A per az Orbán-kormány kezdeményezésére indult el. Az államot képviselő pénzügyi tárca akkor még úgy vélekedett, hogy a könyvvizsgálók megsértették a számviteli és más szabályokat, amikor a Princz Gábor által irányított menedzsment adatait jóváhagyták. A Fővárosi Bíróság először – 2005. május 31-én – kármegosztást alkalmazott. Úgy látta, 50 százalékban a Deloitte Kft. felelős. Felerészben viszont a gondatlanul gazdálkodó bankvezetők magatartása miatt a tulajdonos, vagyis az állam viseli a veszteséget. Az Orbán-kabinet 150 milliárd forintot fordított a bank megmentésére.
Az új eljárásban a Fővárosi Bíróság 2007. október 17-én három hónapot adott a magyar államnak: jelentse be bizonyítékait, kérje igazságügyi szakértő kirendelését. Az állam a határidő lejártát követő napon, 2008. január 16-án a terminus meghosszabbítását kérte. A Pénzügyminisztériumot ekkor Veres János irányította.
A Fővárosi Ítélőtábla ez év április 24-én jóváhagyta az FB elsőfokú ítéletét. Bizonyítottság hiányában elutasította a magyar állam kártérítési kérelmét, s a könyvvizsgáló alpereseknek 490 millió forint perköltséget ítélt meg. Ebből a Deloitte Kft.-t csaknem 250 millió forint illeti. A tárgyalás után a Deloitte ügyvédje lapunknak elmondta: a bíróság elfogadta a cég jogi álláspontját. Arra a kérdésünkre, hogy szándékosan lett-e pervesztes az állam, az ügyvéd úgy nyilatkozott: ezt nem kívánja kommentálni, a kérdés túlmutat a Deloitte jogi képviseletén. A Postabank vezetőjét egyébként korábban hanyag kezelés vétségéért 3,6 millió forint pénzbüntetésre ítélte a táblabíróság.
Nem sokkal a jogerős ítélet kihirdetése előtt 2009. április 20-án Veres Jánost az az Oszkó Péter váltotta a pénzügyminiszteri székben, aki akkor a Deloitte vezetője volt. Oszkó úgy döntött, az összeférhetetlenség kizárásáért a magyar állam törvényes képviseletét a Miniszterelnöki Hivatalnak adja át. Az ügy végül az igazságügyi tárcánál kötött ki. Itt döntik majd el, végül is benyújtják-e az előkészítés alatt álló felülvizsgálati kérelmet a Legfelsőbb Bírósághoz. A rendkívüli jogorvoslat lényege az lehet: a magyar állam kéri, hogy kötelezzék kártérítésre a könyvvizsgálókat, mindenekelőtt az egyszer már elmarasztalt Deloitte Kft.-t. Erre 60 napon belül azért nem kerül sor, mert az igazságügyi tárca kezdeményezésére július 1-jétől módosították a polgári eljárásról szóló törvényt. Eszerint a határidők számításakor figyelembe kell venni, hogy július 15. és augusztus 20. között a bíróságon törvénykezési szünet van. A Postabank-ügyben ez azt jelenti, hogy a június 22-én kézbesített jogerős ítéletre szeptember 28-ig reagálhat a szakminisztérium, hiszen a 60 nap akkor jár le. A jövő évi költségvetési törvény tervezetét a hírek szerint szeptemberben terjeszti be az Oszkó Péter által irányított Pénzügyminisztérium.

Törvényes kibúvó. A lapunk által megkérdezett bírósági vezetők és más jogászok többsége nem is hallott arról, hogy július 1-jétől módosult a polgári perrendtartás. A nyári törvénykezési szünet miatt az ügyfeleknek, az ügyvédeknek később kell beadniuk a jogorvoslati és egyéb kérelmeiket. A haladék a legtöbb polgári ügyre kiterjed. Sokan úgy vélik, hogy a perek ezután még jobban elhúzódnak, a módosítás a vesztésre álló személyeknek, szervezeteknek kedvez. A módosító javaslat indokolása azt tartalmazta: a paragrafus enyhít azon az ellentmondáson, hogy az ügyfeleket a bírók szabadsága idején is kötik a szigorú határidők. A büntetőügyekben a kedvezmény nem érvényesül. A nyári szünet miatt eddig egyetlen jogi fórumtól sem sikerült választ kapnunk arra: nem a kétharmados bírósági szolgálati és szervezeti törvényben kellett volna-e szabályozni az ítélkezési szünet intézményét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.