Galambos Lajos
Magyar Péter „lagzilajcsizott” egy kis áramot

Életre kelt történelem. Rekonstrukciós munkálatok ide, recesszió oda, Gödöllőn az idén is lesz barokk kastélynapok. Méghozzá különleges, hiszen most mutatják be az újonnan megvásárolt Mária Terézia-festményt, amelyet ünnepélyes keretek között akasztanak ki az uralkodónő saját hálószobájában. Abban a lakóhelyiségben, amelyet még Grassalkovich Antal építtetett Mária Terézia 1751-es látogatása alkalmából. Ezt a pillanatot idézi fel a barokk kastélynapok, amelyet a látogatás kétszázötvenedik évfordulóján, 2001-ben rendeztek meg először. A hét végi kétnapos kavalkád most is tartalmas pillanatokat tartogat kicsiknek és nagyoknak egyaránt. Egész nap cirkuszi dobójáték, kézműves foglalkozások, kirakodóvásár, lacikonyha várja a vendégeket. Színházi eseményekből sem lesz hiány: látható lesz a Papilio Podium vásári komédiája, bemutatkozik többek között a Fabatka Bábszínház és a Szekér Színház. A palota kertjében a sok elfoglaltság közepette lehuppanhatunk uzsonnázni; közben megcsodálhatunk egy Händel-muzsikára komponált korhű táncjátékot, vagy a Budapest Utcaszínház vidám popera dell’arte stílusban előadott Don Giovanniját. A Barokk Színházba betérve pedig Haydn A patikus című operáját hallgathatjuk, nézhetjük meg. Szokás szerint Mária Terézia is megelevenedik, aki mindkét reggel – valahogy úgy, ahogy pár száz évvel ezelőtt történhetett – találkozik bizalmasával, gróf Grassalkovich Antallal.
Egy dányi úriembernek köszönhetően végre saját kályhával büszkélkedhet a gödöllői királyi kastély. Dóczi úr az örökség útján szerzett, 1870-es évekbeli cserépkályhát fizetség nélkül visszajuttatta eredeti helyére. A kályha, amely feltehetően Erzsébet királyné idejében adott meleget az itt lakóknak, szinte hiánytalanul átvészelte az elmúlt hat évtizedet, csupán néhány darab pótlását kell elvégezniük a palota restaurátorainak. Míg a míves fűtőalkalmatosság értéke a muzeológusok szerint félmillió forint, addig a felújítás mintegy egymillió forintba kerül, de ennek költségeit fedezi az az uniós pályázat, amelyet a gödöllői intézmény a kastélyépület rekonstrukciójára nyert el még múlt év szeptemberben. A palotarekonstrukció várhatóan jövő tavasszal fejeződik majd be; a vajszínű, oromzatos kályha ekkor kerülhet végleges helyére a Gizella-szárny egyik lakószobájában. Az elegáns műtárgy felbukkanása azért is nagy öröm a kastély számára, mert eleddig csupán más múzeumoktól kölcsönzött ódon fűtőtestek díszítették az épületet, a bérbevételi szerződés pedig mindössze tizenöt évre szól.
A cserépkályhát a második világháború idején a szovjet katonák fillérekért adták el, így sokáig egy bagi házban fűtöttek vele. Innen került Dóczi Imre tulajdonába. – Mindössze egy évig volt nálam a kályha, amelyet egy nagyon jó barátom halálát követően, az édesanyja ajándékozott nekem. Már az első pillanatban megfordult a fejemben, hogy vissza kell vinni a kastélyba, de a teendőim nem engedték. Pár hónapja, amikor Gödöllőn jártam, bevittem a muzeológusoknak megmutatni néhány cserépdarabot, biztos akartam lenni benne, hogy valóban onnan származik – mesél a részletekről Dóczi úr. A belevésett koronás G betűről – amely a gödöllői tulajdonra utal – könnyű megállapítani, hogy egy váratlanul felbukkanó tárgy a királyi kastély birtokában volt-e. Az Országház tűzoltója által felajánlott muzeális darabról nem sokkal később bebizonyosodott, hogy egykor tényleg a palota dísze volt.
Dóczi Imre a végtelenségig szerény és visszafogott úriember, aki csak azért vállalta a nyilvánosságot, hogy az ő szavait hallva, talán másokban is megszólalhat a lelkiismeret. – A kályha méltó helye a kastélyban van. És miért is kértem volna pénzt azért, ami odatartozik? Mostanában mindenhol szűkös az eklézsia, az intézmények állandó forráshiánnyal küzdenek. Ilyen helyzetben miért kéne bárkit is megrövidíteni? – mesél nemes cselekedetéről Dóczi. Révész T. Mihály, a kastély igazgatója a nemes lelkű úriembernek a kért kávé mellé örökös belépőt ajándékozott. Hogy mennyi mindent tékozoltunk el az elmúlt század alatt, mennyi érték nyugszik már a föld alatt vagy porosodik valahol egy ódon padláson, ki tudja. Az viszont bizonyos: egy míves cserépkályha túlélte a háborúkat, és végre hazatalált. Léteznek még igaz lelkű emberek. Dóczi Imre az egyikük.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.