(hol a díjözön )

Kristóf Attila
2009. 08. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Én nem tudom, a különböző fesztiválok, amelyek – hogy egy originál közhellyel éljek – gomba módra szaporodnak szeretett hazánkban, a közélet pezsgését jelzik-e. A magam részéről én is „szülőatyja” voltam egynek, a Balatoni hal- és borünnepnek, ami – némi csodálkozásomra – életképesnek, sőt virulensnek bizonyult, s bizonyos értelemben a magyar konzervatív értelmiség egyik nyári találkozóhelye lett. Ismét három község és egy város adott otthont ennek a kultúr-gasztronómiai rendezvénynek: Csopak, Paloznak, Balatonfüred, s ez évtől kezdődően Tihany. A táj és a települések különös szépsége önmagában is értéket jelent, mondhatni ünnepi vidék ez, valószínűleg nem csupán a Balaton, hanem egész Magyarország egyik legszebb része. Ez a szépség, bár Tihany magaslatairól messzire látni, bensőséges, nem zord, nem hatalmas, a természet szelíd fensége van itt jelen, nem kétséges, hogy ez egy Isten áldotta táj.
Tihany, ahol a bencés kolostor már eddig is a kulturális központ szerepét töltötte be, gyönyörű templomában Gulyás Dénesnek és tanítványainak adott otthont, csodálatos muzsika hallatszott itt a hal és a bor ünnepén. Aligha véletlen, hogy az idei találkozón Balatonfüred testvérvárosának, Debrecennek a polgármester-helyettese is megjelent, hiszen a két város, nem csupán szimbolikus értelemben, testvéri hasonlóságokat mutat. Mindkét hely a „szelíd konzervativizmus” fellegvára, mindkét település hatalmasat fejlődött az elmúlt esztendőkben, mindkét hely polgármestere európai értelemben is sikeres. Kósa Lajos és Bóka István sikereik révén országos ismertségre tettek szert, s aligha kétséges, hogy ebben döntő szerepe van a megfontoltságnak, a műveltségnek, a konstruktív, elfogulatlan értelemnek. Jó volna, ha modern konzervativizmusnak azt nevezhetnénk, amit ők képviselnek, jó volna, ha az úgynevezett magyar jobboldal azt a modus vivendit, azt a mértéktartó és mértékadó viselkedést tanúsítaná, ami rájuk jellemző.
Mindeme körülményt figyelembe véve telitalálatnak bizonyult, hogy annak idején Mádl Ferenc köztársasági elnököt kértük fel a Balatoni hal- és borünnep fővédnökének. Ő ennek a mértékadó jobboldalnak minden értelemben klasszikus képviselője. Az utóbbi két esztendőben szerves része lett a fesztivál megnyitójának az Eötvös József-sajtódíj átadása. Ezt a díjat a magyar Páneurópai Társaság a fent körülírt európai konzervatív értékek médiabeli képviselőjének kitüntetésére alapították, némileg ellensúlyozni akarván a liberális-baloldali emilyen s amolyan díjak özönét. Felettébb nyilvánvaló ugyanis, hogy sem a jobboldali érzelmű gazdagok, sem a jobbközép politikusok nem értékelik, miszerint bizonyos érdemek, a konzervatív felfogású, magas szintű műveket létrehozó alkotók, médiaszemélyiségek éppúgy vágynak közösségi elismerésre, s az éppúgy dukál nekik, mint liberálbal társaiknak, akik, miként ezt már Jézus is észrevette, „szeretik az elöl üléseket, szeretik, ha úgy szólítják őket: Mester, Mester”. Hiába, hogy a konzervatív, természeténél fogva szerény is, ha erőfeszítései és érdemei nem nyernek megerősítést, „pusztába kiáltónak” érzi magát, s bár ez Keresztelő Szent Jánosra gondolva felemelő érzés lehet, mégis bizonyos elhagyatottságra utal.
Nem akarok régi Magyar Nemzet-esként „privatizálni”, viszont kötelességemnek érzem leírni azt a tényt, hogy D. Horváth Gábornak, akinek a mai Magyar Nemzet létrehozásában és sikerében, sok ifjú tehetségének felfedezésében és nevelésében döntő szerepe volt és van, az Eötvös-díj a legelső kitüntetése.
Hogy eddig miért nem vették észre őt a különböző zsűrik és kuratóriumok, én nem tudom…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.