Identitásválság után

2009. 08. 13. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Milyen irányba indul tovább a NATO? – mint minden főtitkárváltásnál, ezúttal is ezt kérdezik a szövetség és partnerei fővárosaiban, amikor a dán Anders Fogh Rasmussen foglalja el a lelépő holland Jaap de Hoop Scheffer helyét a szervezet élén. A kérdés azért tűnik indokoltnak, mert az 1991-ben kezdődő identitásválság máig nem nyert megnyugtató megoldást, még ha a balkáni háborúk, majd a terror elleni harc képletesen szólva mentőövet is dobott a NATO számára. Miközben azonban a lázas kutatás tovább folyik, érdemes rávilágítani, hogy a szövetség a háttérben szépen csendben betölti azt a szerepet, amelyre hivatott: az euroatlanti tér, a nyugati világ kollektív biztonságának szavatolását a valós és potenciális ellenfelek, fenyegetések széles spektrumával szemben, a legkülönbözőbb eszközökkel, legyen az a hagyományos erők éles bevetése egy expedíciós misszión, vagy éppen a nukleáris elrettentés.
Manapság mindenki Afganisztánról és a terrorizmusról, és ennek a harcnak a problémáiról beszél, ezzel szemben a szövetség puszta létével ennél sokkal szélesebb körben fejt ki hatást, nemcsak közvetlen környezetére, hanem globálisan is. Itt van például, hogy Oroszország újjáéledésének biztonságpolitikai, katonapolitikai határait a NATO jelöli ki; annak gyakorlati lehetőségét, hogy Kelet-Közép-Európa vagy az egykori szovjet tagköztársaságok visszakerüljenek az orosz impérium alá, a szövetség zárja ki. A tények makacs dolgok, még ha erről a szerepről 1991 óta hallgatnak is, legfeljebb a témára érzékeny lengyelek és baltiak hozzák szóba, különösen a grúziai háború nyomán.
Mint történelme során többször, a szövetség számára az elkövetkező időszakban is a kohézió fenntartása és fokozása jelenti a legfontosabb feladatot, különös tekintettel az amerikai–európai érdekegyeztetésre, és az 1999 óta csatlakozott országok integrációjának kiteljesítésére. A francia visszatérés és az olyan közös programok lehetősége, mint a pápai szállítórepülő flotta azt tanúsítja, hogy egyelőre nem járt le a NATO ideje.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.