(Kolozsvár)
Az emberi jogok tiszteletben tartását, az etnikumközi konfliktusok beszüntetését követelte tegnap Csíkszeredában több romániai roma szervezet mintegy hatvan képviselője. A Romani Criss köré csoportosuló szervezetek azért rendeztek tüntetést a hargitai megyeszékhelyen, mert véleményük szerint számos székelyföldi településen a többséget alkotó magyar lakosság üldözi és megfélemlíti a roma közösséget. Állításuk alátámasztására emlékeztettek az elmúlt hetekben Csíkszentkirályon és Csíkszentmártonban történtekre, amikor a cigányok által elkövetett rablások, lopások és erőszakos bűncselekmények miatt a székelyek helyi romák csűrjét, istállóját felgyújtották, és a rendvédelmi szervek hatékony fellépését követelték a törvénytelenségek megfékezéséért. A roma szervezetek tegnapi akciója azonban még az érintett települések cigány közössége körében sem váltott ki szimpátiát. A helyszínen megjelent számos csíkszentkirályi lakos, közöttük a helyi cigányvajda, Gráncsa János is, aki elmondta: azért nem csatlakozott a más megyékből érkezett jogvédők felvonulásához, mert utóbbiak állításával ellentétben szülőfalujában nem létezik etnikai konfliktus. A csíkszentkirályiak cáfolták a roma szervezetek ama állítását is, miszerint a korábbi incidensek során a magyarok lemészárolták a romák lovait és kutyáit, sőt ismertették azt is: tucatnyi roma család jelenleg nem azért tartózkodik a környező erdőkben, mert elüldözték volna otthonából, hanem mert erdeigyümölcs- és gombaszedésből keresi a betevőt. Gergely András, Csíkszentmárton polgármestere egyébként korábban nem engedélyezte, hogy a bukaresti roma jogvédők a községben vonuljanak fel. „A szervezet ne tüntetést szervezni jöjjön ide, hanem azért, hogy tanfelszereléssel, megfelelő ruházattal, illetve élelemmel segítse a szegény sorban élő romákat, hogy iskolába járathassák gyerekeiket” – nyilatkozta Gergely András.
A csíkszeredai tüntetést tegnap megzavarta egy hattagú, magát a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom és a Magyar Gárda szimpatizánsának valló fiatal ellenakciója. A cigányellenes feliratokat felmutató, álarcot viselő fiatalokat – közöttük egy magyar állampolgárt – a román csendőrség előállította, majd be nem jelentett utcai tüntetésért 130 ezer és 260 ezer forintnak megfelelő pénzbírsággal sújtotta.
A napokban egyébként Hargita megye tucatnyi polgármestere, önkormányzati képviselője fordult közös nyilatkozatban a bukaresti belügyminisztériumhoz amiatt, hogy a rendőrség nem képes biztosítani a székelyföldi falvak lakóinak személyi és vagyonbiztonságát. Az elöljárók tarthatatlannak nevezik, hogy a román rendőrség fenyegetően lép fel azokkal az önkormányzati vezetőkkel szemben, akik felemelik a szavukat az elviselhetetlen közbiztonsági állapotok, a romák garázdálkodása ellen. A polgármesterek ugyanakkor szorgalmazzák a polgárőrség felállítását is a székelyföldi településeken. Ezzel egy időben a csíkszéki önkormányzatok és a Hargita megyei képviselő-testület vezetősége az etnikumközi konfliktusok megelőzését célzó békés együttélési szabálykódexet dolgoztak ki. Ebben arra kérik a régió lakóit, hogy a kiéleződött roma–magyar ellentétek feloldása érdekében, nemzetiségi hovatartozástól függetlenül kerüljék a közbotrányokozást, az erőszakot és a magántulajdon-sértést.
Mérgezés miatt meghalt egy pár Komárom-Esztergom vármegyében