Míg a három és fél hónappal ezelőtti megméretést erőszakba torkolló utcai tiltakozások követték, ezúttal csend és nyugalom jellemezte a moldovai fővárost a rendkívüli választások eredményeinek kihirdetése után. Igaz, a Moldovai Köztársaság Kommunista Pártja (PCRM) ezúttal már nem tudta hozni korábbi formáját, ami azok igazát erősíti, akik csalást emlegettek áprilisban. Most, jóval több nemzetközi megfigyelő jelenlétében, többé-kevésbé demokratikus választást tartottak. Manfred Grund, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet képviselője az unió felé történt irányváltásként értékelte a szavazás eredményét. Mint nyilatkozta, korszakváltás történt, mivel a kommunisták ezentúl nem kormányozhatják egyedül Moldovát.
Az utóbbi időben a Moszkvához való közeledést ismét hangsúlyosan szorgalmazó PCRM 45,1 százalékos eredményt ért el a szerdai voksoláson, ez 48 képviselői helyhez elég a 101 tagú parlamentben. A Moldovai Liberális Demokrata Párt 16,4 százalékot szerzett, a liberálisok 14,4, a demokraták 12,5, a Mi Moldovánk Szövetség pedig 7,4 százaléknyi voksot kapott. Így az ellenzék négy pártja 53 mandátummal, azaz parlamenti többséggel rendelkezik.
Tegnap meg is született az elvi egyezség az új kormánykoalícióról. A Moldovai Demokrata Párt (PDM) miatt azonban vannak még kérdőjelek a jövőt illetően, hiszen a PDM vezetői sokáig a kommunisták szekerét tolták. A PD esetleges átállása a kommunista párt oldalára azonnal ellenkezőjére fordítaná a helyzetet. Vladimir Voronin, a PCM vezetője – aki házelnökként átmenetileg az államfői teendőket is ellátja – nyilakozatában arra figyelmeztetett, hogy nem Marian Lupu PDM-vezetőre, hanem Dumitru Diacovra, a demokraták tiszteletbeli elnökének szavára kell figyelni, hiszen neki komoly súlya van a pártban. Márpedig Diacov inkább hajlik koalícióra a kommunistákkal. Amennyiben a demokrata párt a PCRM oldalára állna, nemcsak a parlamenti, de az elnökválasztáshoz szükséges háromötödös többség is összeállna. Ugyanakkor sokan (nyugati diplomáciai berkekben is) Marian Lupu PDM-elnököt tartják alkalmasnak arra, hogy az ellenzék összefogása mellett a kommunista pártból is meggyőzzön képviselőket az új államfő megválasztásához szükséges többség kialakításához.
Traian Basescu egyébként tegnap bolsevik propagandának minősítette Vladimir Voronin azon nyilatkozatát, miszerint a román elnök agresszív viselkedése rontotta meg a kétoldalú kapcsolatokat. Amennyiben az ellenzék alakít kormányt Chisinauban, várhatóan ismét lendületet kap az utóbbi időben rendkívüli módon megromlott moldáv–román viszony.
Halál lett a közös heroinozás vége a fővárosban
