Továbbra is élvezi a kormány támogatását az a befektetői csoport, amelyik a Velencei-tó partjára álmodta meg Európa legnagyobb vigalmi negyedét. A kabinet már tavaly májusban támogatásáról biztosította a külföldi befektetőket, idén áprilisban pedig kiemelt állami beruházásnak minősítette a fejlesztést. Közben a szóban forgó terület máig sem került a befektetőket képviselő magánszemély, Joav Blum tulajdonába. Mint tegnap megírtuk, a székesfehérvári városi ügyészség közokirat-hamisítással vádolta meg Blumot. A Központi Nyomozó Főügyészség pedig az ingatlancserék ügyében is eljárást indított, a nyomozás különösen nagy, körülbelül 500 millió forintos vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés gyanúja miatt indult.
A kormány álláspontját tolmácsoló Kormányszóvivői Iroda arról számolt be, hogy ha minden kétséget kizáróan bebizonyosodna, hogy súlyos szabálytalanság történt a beruházás bármelyik részletével kapcsolatban, akkor a fejlesztés kiemelt minősítését „természetesen a kormányzat a továbbiakban nem támogatná”. Vagyis az eddigi események a kormányt nem győzték meg arról, hogy a sukorói földcsere – amelynek során az állam elcserélte a tóparti 70 hektárt az állítólag Joav Blum tulajdonában lévő gyümölcsösökre – minimum gyanús körülmények között zajlott le.
Az ügy pénzügyminisztériumi vizsgálatáról a Kormányszóvivői Iroda elmondta, hogy a „vizsgálati jelentés tanulmányozás alatt áll”, s annak befejezéséig a dokumentum nem nyilvános. Vagyis a kormány immár saját vizsgálatát vizsgálja. Ám egyre sürgetőbbek a határidők, mert a pénzügyi tárcának augusztus 16-ig kell eredményt hirdetnie a februárban másodszorra kiírt kaszinóépítési koncessziós tenderen, ám a kiszemelt befektető (aki egyedüliként jelentkezett a tenderen) még a beruházás helyszínét sem szerezte meg. Szigorúan jogi szempontból nézve Joav Blumnak nemhogy a sukorói terület, de a cserébe felajánlott gyümölcsösök sincsenek birtokában. Ez utóbbi területek esetében ugyanis – a Ceglédi Városi Ügyészség óvása nyomán – az érintett földhivatalok törölték a tulajdoni lapról Blumot. A befektetők képviseletében eljáró izraeli–magyar állampolgár fellebbezett a döntés ellen, ám panaszáról az illetékes földhivatal még nem döntött. Közben a beruházás ellen környezetvédelmi okokból tiltakozó civil szervezetek, az Angelika Egyesület és az Élőlánc Magyarországért mozgalom egy újabb megmozdulásra készül szombaton: délután négyre a pákozdi katonai emlékhely melletti területre hirdették meg tiltakozó akciójukat.