A Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) munkatársai hétfőn a budapesti Nyírő Gyula Kórház területén csaptak le a gyanúsítottakra, akik néhány órára béreltek ott helyet egy beavatkozáshoz.
Szerettük volna megkérdezni az ügyről a Nyírő Gyula Kórház megbízott főigazgatóját, Vadnai Mariannát, de kérdéseinkre nem válaszolt, csak egy közleményt adott ki. Ebben az áll, hogy a rendőri intézkedés az intézménynek egy olyan épületrészében történt, amelyet egy magán-egészségügyi szolgáltató bérel, és ebben a bérleményben érvényes ÁNTSZ-engedéllyel folytat járó- és fekvőbeteg-ellátó tevékenységet. A főigazgató leszögezte: vizsgálatot folytat annak tisztázására, hogy a közintézmény érintett-e az ügyben. Szerettük volna megtudni, mely cég bérelte a szóban forgó területet, és kellett volna-e tájékoztatnia a Nyírő Gyula Kórház vezetőit, ha azt tovább-bérlés céljából mások rendelkezésére bocsátotta. A titkárnő azonban azt közölte lapunkkal, semmilyen kérdésre nem válaszolnak, és lecsapta a telefont. Így nem tudtuk meg azt sem, hogy terhességmegszakításokból származó elhalt magzatokat adtak-e át az érintetteknek.
Nincsenek új gyanúsítottak
Bucsek Gábor, az NNI életvédelmi osztályának vezetője lapunknak azt a tájékoztatást adta, hogy a vizsgálat kiterjed a Nyírő Gyula Kórház szerepére is. Hozzátette: egyelőre nincsenek újabb gyanúsítottak. Felhívta a figyelmet arra, hogy a nyomozás várhatóan igen bonyolult lesz, és a bizonyítékok összegyűjtéséhez biztosan számos szakértőt kell majd felkérni.
Eközben a Népszabadság arról számolt be, hogy még tisztázni kell, kaptak-e egyáltalán őssejtet azok a páciensek, akik a hétfőn őrizetbe vett orvoscsoportnak fizettek kezelésenként ötmillió forintot vagy 25 ezer dollárt. A lap úgy tudja, a lefoglalt fecskendőkben és infúziókban őssejtek helyett egyelőre csak emberi fehérjét, illetve sóoldatot találtak az eddigi vizsgálatok szerint, tehát előfordulhat, hogy becsapták a betegeket vagy azok egy részét. Bucsek Gábor azonban közölte, a hétfői helyszíni szemlén számos berendezést, eszközt lefoglaltak. Ezek között valóban vannak olyan fiolák, amelyekben csak sóoldat van, s olyanok is, amelyekben a folyadék emberi fehérjét tartalmaz. Ezek mellett megtalálták az őssejtpreparátumok tárolására szolgáló edényeket is. A felkért szakértő közölte a rendőrséggel, hogy több hónapig tartó tenyésztés, vizsgálat után tudja majd csak biztosan megmondani, hogy az egyes fiolák tartalmának mi lehetett a szerepe az eljárásokban.
Az is elképzelhető, hogy csak az érintettek próbálják erre alapozni a védelmet – hívta fel a figyelmet a lapunknak nyilatkozó egészségügyi szakjogász. Mint mondta: büntetőjogi szempontból mindenképpen enyhébb megítélés alá esik, ha a betegeket megtévesztve ötmillió forintért sóoldatot adnak be nekik, mintha engedély nélküli őssejtbeültetésben részesítik őket.
A nyomozás egyébként arra is kiterjed, hogy a csoport honnan szerezte be az abortumokat, s ehhez volt-e hatósági engedélye, illetve rendelkezett-e az anyától beleegyező nyilatkozattal.
Közben Székely Tamás egészségügyi miniszter is megszólalt az ügyben. Tegnap Debrecenben azt közölte az MTI-vel: az ominózus cégnek, azaz az IRM Magyarország Zrt.-nek őssejtterápiára nem volt engedélye, és az ÁNTSZ minden héten ellenőrzést tartott náluk. A tiltott tevékenységet magánházaknál, szállodákban végezték, egészségügyi intézményekben ilyen tevékenység nem folyik és nem folyt – tette hozzá.
Részletes vallomás
Kérdés persze, hogy akkor mit csináltak éppen az érintettek, amikor tetten érték őket. Éppen egy ukrán beteg terápiájára készültek.
Az előzetes letartóztatásba helyezett ismert plasztikai sebész, Seffer István ügyvédje, Zamecsnik Péter elmondta, a professzor részletes, mindenre kiterjedő vallomást tett, és számos dokumentumot is bemutatott a nyomozóknak, sőt jelezte, hogy szeretne további iratokat is csatolni. Seffer előadta a rendőröknek a gazdasági társaság megalakításának körülményeit, s hogy neki milyen szerepe volt abban. Seffert egyébként nem a Nyírő Gyula Kórházban, hanem Siófokon vették őrizetbe. A professzor tisztában volt azzal, hogy az engedélyek alapján a társaságnak az őssejtek gyűjtésére, tárolására volt engedélye, a terápiára nem. Mikor tavaly az ÁNTSZ felfüggesztette az engedélyt – a hatóság az Egészségügyi Tudományos Tanács (ETT) véleményére várt –, Seffer kezdeményezte társainál a társaság megszüntetését. (A Figyelőnet úgy tudja, az ETT szakmai alkalmatlanság miatt utasította el a cég működésének engedélyezését.) A védő kiemelte, hogy az előzetes letartóztatást elrendelő bírósági határozat is leszögezi, hogy Seffer nem vett részt a kezelésekben. A hatóság azzal indokolta fogva tartását, hogy az ügy felderítéséhez szükséges dokumentumok hiánytalanul előkerüljenek.
Pákh Imre kulcsszerepben
Az ügybe keveredett cég, az IRM Magyarország Zrt. vezető tisztségviselői között van Fásy Ádám televíziós személyiség és Pákh Imre műgyűjtő, több nagy értékű műkincs tulajdonosa.
– Feltevésem szerint olyan érzékeny területre léptünk, ahol privát, talán kínai üzleti érdekeket sérthettünk – vélekedett egy nyilatkozatában Pákh. Közlése szerint egy befektetési csoportot képviselt, a menedzsment munkájában nem vett részt. Jogi képviselője, Nagy Krisztina még azt tette hozzá: a műgyűjtőnek családi érintettsége van az őssejtkutatásban, ugyanis az édesapját kezelték ilyen terápiával Barbadoson. A kezelője az a Yuliy Baltaytis professzor volt, aki a hétfőn őrizetbe vett orvosok egyike. Az édesapa kiváló egészségi állapotnak örvend most is, Pákh Imre pedig azért, hogy ez a siker Magyarországra is elérjen, úgy döntött, Seffer Istvánt és Yuliy Baltaytist kapcsolatba hozza egymással – ismertette a jogi képviselő. Fásy Ádám is azt állítja, nem tudta, mi történik a laboratóriumban – mondta Nagy Krisztina.
Halál lett a közös heroinozás vége a fővárosban
