Magyarország becsülete a tét

Robbanásveszélyes helyzettel állunk szemben – jelentette ki Sólyom László köztársasági elnök, miután tájékozódott hivatalában Kállai Ernő kisebbségi ombudsmantól a roma lakosság hangulatáról. Az államfő találkozott Bajnai Gordon miniszterelnökkel is, akitől jobbára csak technikai részleteket tudott meg.

Velkei Tamás
2009. 08. 20. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Világosan kell látni, ez nem cigányügy, ez Magyarország stabilitását érinti, itt már az ország becsületéről van szó – szögezte le Sólyom László köztársasági elnök a romagyilkosságok kapcsán a miniszterelnök által kezdeményezett találkozó szünetében. Az államfő leszögezte: nem lehet kisebbíteni a cigányság sérelmére elkövetett bűnügyek súlyát, melyekben szerinte „nincs feloldozás”, és végül a gyilkosok veszítenek.
*
A köztársasági elnök úgy fogalmazott: remélte, hogy a kormányfő tájékoztatását követően újdonsággal szolgálhat a romagyilkosságok ügyében, de csak technikai részletekkel ismerkedhetett meg.
– A miniszterelnök úr tájékoztatott a közelmúlt intézkedéseiről, a rendőrség és a romák közös járőrözéséről, valamint a közbiztonság erősítése érdekében hozott költségvetési tervekről, ám ezekről a kormányfő informálja majd a közvéleményt – tette hozzá Sólyom László. Elmondta: Bajnai Gordon biztosította arról, hogy a rendőrség személyi és anyagi ráfordítás tekintetében is nagy erőkkel küzd azért, hogy elfogja a tetteseket, még külföldi segítséget is igénybe vesznek.
Sólyom László hangsúlyozta a társadalmi részvét fontosságát, valamint kiemelte: tartani kell a reményt a cigányságban. – Együtt kell éreznünk az árván maradt gyermekekkel, a megcsonkított családokkal, a cigánysággal, akiknek okuk van arra, hogy rettegjenek – emelte ki az államfő.
Kállai Ernő, a kisebbségi jogok országgyűlési biztosa, miután a Sándor-palotában találkozott az államfővel, a távirati irodának úgy fogalmazott: tájékoztatta a köztársasági elnököt a roma szervezetek álláspontjáról, valamint „a teljes magyar társadalomról, a cigány kisebbség szerepéről, helyzetéről és félelmeiről”. – Hosszú távon mindenkinek tudnia kell, hogy ilyen helyzetből a jogállamnak kell győztesen kikerülnie – utalt Kállai a közelmúlt hat halálos áldozatot követelő bűncselekmény-sorozatára. Az ombudsman hozzátette: a romák elleni támadás valójában a magyar jogállamiság és a demokrácia ellen irányul, függetlenül attól, hogy kik és milyen indokkal követik el a brutális bűncselekményeket.
– Az elkövetőknek az a céljuk, hogy megfélemlítsék a kisebbségi csoportot, az ország lakosságát, és olyan bizonytalanságot teremtsenek, ami azt sugallja, a jogállam nem tudja megvédeni őket – tette hozzá Kállai Ernő, aki úgy vélte: sürgősen helyre kell állítani a közbizalmat, ezért a mértékadó politikai vezetőknek, a közszereplőknek hallatniuk kell a hangjukat. Példaértékűnek nevezte a szlovák nyelvtörvény ügyében létrejött közös politikai kiállást. Kifejtette: napokon belül megtörténnek azok a lépések, amelyek megnyugtathatják a lakosságot, emellett a társadalom egységes érdekeit, az összetartozást, a sorsközösséget, az egymásra utaltságot szimbolizálják.
– Nagyon fontos üzenetet tolmácsolt a magyar társadalomnak Sólyom László a romagyilkosságokkal kapcsolatban – mondta Teleki László roma ügyekért felelős miniszterelnöki megbízott. Hozzáfűzte: bízik benne, hogy az államfő szavait az emberek meg is fogadják.

Egy elkövető? Kezdetben három-négy tagú csoport követte el a romák elleni támadásokat, amely garázdálkodásra készült, és megfélemlítési céllal támadt a romák házaira; a nagycsécsi első emberölés azonban választóvíz lehetett a csapat életében, és vélhetően a többi támadást már csak egyvalaki követte el, akinek azonban kizárólag az emberölés a szándéka – mondta a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) vezetője a Figyelőnetnek. Petőfi Attila hangsúlyozta: a csoportban „különböző volt a motiváció, különböző a szereposztás, így különböző lehet a büntetőjogi megítélés is”, vagyis akár a csoporton belüliek szerepét is egyenként kell majd megítélni. Az NNI igazgatója közölte: az orvosok megszüntették a kislétai támadásban megsérült kislány mélyaltatását, és a rendőrök már kapcsolatba léptek vele. Petőfi hozzátette: a gyermek a korának, értelmi és fizikai képességének megfelelően tudott néhány kérdésre válaszolni, de az átélt sokk miatt kihallgatásról még nem beszélhetnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.