Juhász Ferencnek, a Medgyessy-kormány MSZP-s honvédelmi miniszterének kabinetfőnöke többször is tárgyalt a fegyverlobbista Alfons Mensdorff-Pouillyval, aki ellen Ausztriában büntetőeljárás folyik, és akinek neve a magyarországi Gripen-üzletek kapcsán is felmerült – írta a Heti Világgazdaság az osztrák Format hetilapra hivatkozva. A HVG szerint a fegyverkereskedelemben érdekelt üzletember 2005 őszén Budapesten találkozott Zámbori Mihály akkori helyettes államtitkárral. Minderre egy dokumentumból lehet következtetni, amely a panamai bejegyzésű, ám Genfben működő Valurex International SA havi jelentésének egyik oldala. A papíron a „találkozók” és „kulcsfontosságú döntéshozók találkozása” rubrikában, szeptember 13-i dátummal szerepel Pouilly gróf és a magyar kormánytag találkozójáról bejegyzés. A Honvédelmi Minisztérium (HM) miniszteri kabinetfőnökének neve még egyszer felbukkan október 10-i dátummal, akkori budapesti tárgyalópartnere azonban egy bizonyos Richard Smith és Turján Barbara (ő Mensdorff-Pouilly gróf cégeiben tűnt fel ügyvezetőként) mellett Josef Bernecker, az Alinak becézett gróf állítólagos társa, korábban tábornoki rangban az osztrák légierő parancsnoka.
*
Zámbori Mihály nyilatkozata szerint nem emlékszik a két megbeszélésre. Közölte: Mensdorff grófnak nem volt magyar kormányzati tárgyalási engedélye a HM-mel. A volt kabinetvezető hozzátette, egy repülőnapon valóban találkozott Pouillyval, sőt azt sem zárta ki, hogy még néhányszor szakkiállításokon is összefutottak. A Valurex cégnevet viszont sohasem hallotta. A céget egyébként az osztrák hatóságok amolyan pénzmosóköztes vállalkozásnak tekintik.
Áprilisban a Format brit nyomozati anyagokra hivatkozva arról számolt be, hogy Pouilly gróf iratai alapján feltételezhető, hogy a fegyverlobbista összesen tizenhárommillió euró kenőpénz átadását javasolta öt magyar állampolgárnak. Az osztrák lap szerint többek között az MSZP-nek is juttattak 7,5 százalékos részesedést a kenőpénzekből még 2001 októberében, vagyis abban az időben, amikor a Gripenek bérleti szerződését megkötötte a magyar kormány. Nyakó István, az MSZP szóvivője visszautasította a pártját ért vádakat.
A gyanú szerint az üzletember a British Aerospace cég kijárójaként eurómilliókkal érte el, hogy Magyarország és Csehország Gripen harci repülőgépeket vásárolt 2001-ben, 2002-ben légterének védelmére a konkurens, elsősorban amerikai ajánlatokkal szemben. Ausztriában pedig neki tulajdonítják, hogy az ország Eurofightereket rendelt a favorizált F–16-osok helyett.
Emlékezetes: 2003-ban, a Medgyessy-kormány idején módosították a Gripen vadászgépek beszerzéséről szóló (eredetileg még az Orbán-kormány idején született) szerződést, és 108 milliárdról több mint 214 milliárd forintra emelték a beszerzés költségeit egyebek mellett azért, hogy a repülők légi utántöltésére is legyen lehetőség (ezt a funkciót egyébként azóta sem használták ki).
A HM-nek nincsenek információi arról, hogy tárgyalt-e, s ha igen, akkor miről egyeztetett 2005 őszén Zámbori Mihály Alfons Mensdorff-Pouillyval. A szaktárca jelezte, Zámbori 2006 óta nem dolgozik a minisztériumnál.
Az is lehet egyébként, hogy nem is a Gripen-szerződéssel függ össze a feljegyzés. Az osztrák lap által hivatkozott bírósági iratok szerint a gróf ugyanis nemcsak a vadászgépeladásban érdekelt British Aerospace-nek dolgozott, hanem például a Siemensnek is, és 2005 táján – mint ezt állítólag maga vallotta – egyik magyarországi cége, az M.P.A. Budapest Kft. tanácsadói szerződést kötött a Siemensszel az e-útdíjfizetési rendszer ügyében.
Halál lett a közös heroinozás vége a fővárosban
