Folytatódhat ősszel Kaiser Ede perújítása a Fővárosi Bíróságon, a testület október közepén kezdi újratárgyalni a férfi bűncselekményeit. Emlékezetes, a vádlott azután élt a jogintézmény lehetőségével, hogy beismerő vallomást tett a 2002. májusi, nyolc áldozatot követelő móri bankrablás valódi tetteseinek egyike, Weiszdorn Róbert, aki többször is tisztázta a korábbi vélt elkövetőket, Kaiser Edét és Hajdú Lászlót. Kaiser akkor került a móri ügy nyomozóinak látóterébe, amikor rávallott korábbi bűntársuk, Kiglics Attila. Utóbbi szerint „Mór után Edének hirtelen sok pénze lett”. A gyanúsítást, majd a vádat az elhíresült mondatra alapozták a hatóságok. Kiglics félrevezető vallomásáért felvette a máig rekordnak számító 25 millió forint nyomravezetői díjat, amelyet a rendőrség azóta is indokoltnak tart.
A tárgyalásokon Kaiser és Hajdú is beismerték korábbi bűntetteiket, de következetesen tagadták, hogy közük lett volna a móri rabláshoz. Varga Zoltán tanácsa 2005 végén bűnösnek találta a két vádlottat a vérengzésben. Kaiser tényleges életfogytig tartó, Hajdú 15 év fegyházbüntetést kapott. A másodfokú döntés helybenhagyta az elsőt. Az ügyben akkor történt fordulat, amikor 2007 elején a rendőrség bejelentette: összefüggés van a móri bűncselekmény és a postai kézbesítőket ért sorozatos támadások között. Rövidesen elfogták a bankrablókat, Weiszdorn Róbertet, majd Nagy Lászlót. Nagy néhány hónap múlva öngyilkos lett a zárkájában. Weiszdorn az ellene folytatott eljárás alatt kimentette Kaiserékat a móri rablás alól, elmondta a bíróság előtt, hogy azt ketten követték el Naggyal. Weiszdorn Róbertet decemberben életfogytig tartó fegyházbüntetésre ítélte a Fejér Megyei Bíróság, de harminc év múlva szabadulhat. Hajdú László megismételt eljárásában a korábbi 15 helyett 17 évet kapott korábbi bűncselekményei miatt.
A páros talán soha nem került volna rendőrkézre, ha egy kincskereső, Szebenyi István nem találja meg fegyvereiket a Tatabánya melletti erdőben. A férfi jelentette felfedezését a rendőrségen, ahol eleinte nem foglalkoztak vele, később a Nemzeti Nyomozó Iroda vette kézbe az ügyet. A fegyverekről kiderült, hogy azokat Móron és a veszprémi postásgyilkosságnál is használták. Szebenyi méltán számított a nyomravezetői díjra, de azt a hatóságok megtagadták tőle, mondván, az Kiglicset illeti. A kincskereső nemrég pert indított a rendőrség ellen, mert – szerinte – olyan fontos tárgyi bizonyítékokat szolgáltatott, amelyek segítettek tisztázni a magyar kriminalisztika legvéresebb bűncselekményét. Úgy tudjuk, Szebenyi eddig csak szóbeli dicséretet és egy üveg bort kapott a rendőrségtől szolgálataiért.
Kaiser tavaly tavasszal, a Weiszdorn elleni vádemelés idején adta be perújítási kérelmét. A beadvány többek között a móri vádpontok alóli felmentését indítványozta. Ősszel, a perújítás kezdetén a Fővárosi Főügyészség bejelentette, hogy Kaiser több, erőszakos bűncselekményét is összevontan kezelik, ezért az úgynevezett vádegység miatt nem vehetik ki Mór alól. A Fővárosi Bíróságon Szebeni László bíró ezt tudomásul vette, de elmondta, az eljárásban úgy tekintik majd, hogy Kaiser nem járt a bankban. Szebeni felfüggesztette Kaiser tényleges életfogytig tartó büntetését a per idejére. Ezt azonban eljárási hibára hivatkozva a Fővárosi Ítélőtábla megvétózta. Kaiser így újra a legsúlyosabb büntetést tölti. Az életfogytiglannal járnak a legszigorúbb biztonsági intézkedések is: magánzárkában van állandó felügyelettel, a zárkát még akkor is csak kéz- és lábbilincsben hagyhatja el, ha fürödni megy.
Dezső Antal, Kaiser védője lapunknak elmondta, szerinte az őszi eljárás már nem tart sokáig, hamarosan jogerős ítélet születik. A jogász nem bizakodó Hajdú említett ítélete miatt, mint mondta, annak alapján vélhetőleg Kaiser is többet kap majd az indokoltnál. Dezső Antalnak a Fővárosi Bíróság ellen tett elfogultsági indítványát nemrég szűkszavúan elutasították. Az ügyvéd emlékeztetett Kaiser kártérítési kérelmére, amelyet korábban Kiglics nyomravezetői díjához igazítottak. A beadványt módosítják, annak összege annál nagyobb lesz, minél súlyosabb büntetést kap Kaiser ősszel – mondta Dezső Antal.