Szász lemondott
Csíkszereda. Lemondott a Hargita megyei képviselő-testületben betöltött tanácsosi mandátumáról Szász Jenő. A Magyar Polgári Párt elnöke azzal indokolta a lépést, hogy a közgyűlésben „többségi diktatúrát” működtet az RMDSZ. Ezzel szemben Borboly Csaba, a képviselő-testület RMDSZ-es elnöke bátor, férfias tettnek nevezte Szász távozását, ismertetve: a közgyűlés tavaly júniusi megválasztása óta tartott 22 ülésből a pártelnök csak négy alkalommal vett részt, a gazdasági szakbizottság ötven ülése közül pedig csak egyetlenegyen. (R. Sz.)
Monstre vizsgálat az iraki háborúról
London. Megkezdődött a várhatóan évekig tartó hivatalos vizsgálat Nagy-Britannia iraki háborús részvételének ügyében. A bizottság vezetője, Sir John Chilcot – a brit diplomáciai szolgálat egykori magas rangú tagja – a vizsgálat kezdetét bejelentő londoni sajtótájékoztatóján egyenes utalást tett arra, hogy meg fogják hallgatni Tony Blair előző miniszterelnököt is, akinek hivatali idejében az iraki háború elkezdődött. (MTI)
Vége a lázadásnak
Maiduguri. Az észak-nigériai hatóságok közölték, hogy elűzték az iszlamistákat, akik az elmúlt napokban lázadást robbantottak ki a térségben. Ali Modu Sheriff, Borno szövetségi állami kormányzója közölte, a biztonságiaknak sikerült elűzniük a fegyvereseket, de folytatják a keresésüket házról házra járva, és a törvényeknek megfelelően eljárnak azokkal szemben, akik menedéket nyújtanak nekik. A nigériai hadsereg csütörtökön is lövette Maiduguriban azt az épületegyüttest, ahol elsáncolták magukat a Boko Haram iszlamista fegyveresei. (MTI)
Kínai igény a változásra
Kanton. Ritka beismerést tett egy magas rangú kínai tisztségviselő: úgy vélekedett, hogy
az országnak változtatnia kell az etnikai kisebbségeket illető politikáján az északnyugati Hszincsiang autonóm terület múlt havi zavargásai fényében. Vang Jang (Wang Yang), Kanton nagy hatalmú pártfőnöke beszédében nem fejtette ki, mi az, ami rossz, és megoldást sem kínált. (MTI)
Korea-közi incidens
Szöul. Dél-koreai halászhajót fogott el egy észak-koreai őrhajó a Japán-tengeren, közölték szöuli illetékesek. A dél-koreai vezérkar egyik illetékese szerint valószínűleg elromlott a halászhajó navigációs rendszere, s ezért tért le útvonaláról, behatolva az északi vizekre.
Ott fogta el az őrhajó, és egy észak-koreai kikötőbe kísérte. Dél-Korea kérte az északiakat a halászhajó elengedésére, de nem kapott választ. (MTI)
Halál lett a közös heroinozás vége a fővárosban
