Sikertelen közel-keleti közvetítés

Benjamin Netanjahu leállította 900 lakás építését az annektált Kelet-Jeruzsálemben egy nappal azután, hogy tárgyalt George Mitchell amerikai különmegbízottal. Az izraeli miniszterelnök lépése nem azt jelenti, hogy megköttetett a megállapodás a telepekről, és a bizalomépítő gesztusok is váratnak magukra.

Hírösszefoglaló
2009. 08. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Brit beavatkozás. Izraelben behívatták a külügyminisztériumba a brit nagykövetet azt követően, hogy Martin Day brit külügyi szóvivő egy interjúban elismerte, hazája politikai tevékenységeket támogat a közel-keleti országban. A szóvivő szerint kormánya gyakorlati lépéseket tesz a telepfejlesztés megszüntetéséért. Day az al-Arabija dubaji televíziónak adott interjújában elmagyarázta, ennek érdekében támogat bizonyos terveket, így például palesztin lakónegyedek építését Kelet-Jeruzsálemben, valamint próbál megmenteni palesztin házakat a lerombolástól. Nagy-Britannia emellett a telepeket ellenőrző csoportoknak nyújt anyagi támogatást, és védővámot emel a telepekről érkező termékekkel szemben, miközben az izraeli termékekre nincs ilyen korlátozás. A brit nagykövetség szóvivője szerint London négy év alatt 450 ezer fontot költ arra, hogy a palesztinoknak segítsen élni az izraeli építési jogszabályokban rejlő lehetőségekkel. Jigal Palmor, az izraeli külügyminisztérium szóvivője határozottan kijelentette, „nem emlékszem olyan esetre, amikor egy demokratikus ország politikai tevékenységet anyagilag támogat egy másik demokratikus ország területén belül.” Izraelben a brit eset nem egyedi, hiszen nemrégiben derült arra fény, hogy a gázai háború ügyeivel foglalkozó civil szervezet, a Megtörni a csendet konkrét támogatást kapott a brit, a holland és a spanyol kormánytól. Az ügyet a Jerusalem Post napilap derítette ki, a cikkek nyomán pedig a hollandiai izraeli nagykövet kérdezett rá az ügyre a holland külügyminiszternél. A miniszter azonban saját bevallása szerint nem tudott a támogatásról, és belső vizsgálatot ígért. (S. L. S.)


Számtalan alkalommal kérte Washington Izraelt, hogy teljesen állítsa le a telepek építését a megszállt területeken, valamint Kelet-Jeruzsálemben, ám erre a zsidó állam nem hajlandó. A palesztinok Kelet-Jeruzsálemet jövendőbeli államuk fővárosának tekintik, az oda, zsidók számára építendő házak azonban meggátolják törekvéseiket, és Mahmúd Abbász palesztin elnök szerint addig nem is hajlandók leülni tárgyalni, amíg minden építkezéssel fel nem hagynak az izraeliek. Az amerikaiak a megbékélés felé a kölcsönös gesztusok útján haladnának, ám az érintettek nagyon nehezen kaphatók erre. George Mitchell mellett Robert Gates védelmi miniszter és James Jones nemzetbiztonsági tanácsadó járják körbe a térség országait, hogy békülékeny lépésekre vegyék rá őket Izrael irányába.
Az egyik legfontosabb szereplő, Szaúd-Arábia tegnap azt közölte, nem fogja normalizálni kapcsolatait Izraellel Washington kérése ellére, éppen a telepek fejlesztése miatt. Oszama Nugali szaúdi külügyminisztériumi szóvivő élesen bírálta Izraelt, amiért az meg akarja változtatni a demográfiai helyzetet a megszállt területeken a telepek fejlesztésével. Az Arab Liga főtitkára, Amr Musza is azt hangoztatta korábban, amíg a telepeket építi Izrael, addig nem lehet szó békéről. A Washington Post amerikai napilap viszont épp Barack Obama amerikai elnököt bírálta, amiért döntéseivel kárt okoz az Egyesült Államok imázsának Izraelben. A fővárosi lap szerint hiba volt a telepfejlesztés teljes leállítását követelni, mivel ezzel megerősítették az arabok ellenállását, valamint az izraeli lakosság is sokkal inkább a telepesek és a keményvonalas kormány mellé állt.
A telepek ügyét nem övezi általános helyeslés Izraelben. Egy telepescsoport a napokban azt jelentette be, hogy tizenegy telepkezdeményt fog létesíteni Ciszjordániában, így „köszöntve” Mitchellt a térségben. A Háárec liberális napilap egyik véleménycikke szerint ez kizárólag arra szolgál – miként Kelet-Jeruzsálem fejlesztése is –, hogy megakadályozzák a palesztin állam létrehozását Jeruzsálem fővárossal. A szerző szerint a telepesek e mostani lépése nem csupán a többi telep létjogosultságát kérdőjelezi meg, de magának Izraelnek a létezését is kérdésessé teszi, minthogy az állam felépítése épp tizenegy telep megalkotásával kezdődött.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.