Több évre elakadt a felzárkózásunk

Mivel a világgazdaságban bekövetkező bármilyen pozitív változás leghamarabb másfél-két éven belül érzékelhető Magyarországon, ezért egy markáns növekedés beindulásához még éveket kell várnunk. A Világgazdasági Kutatóintézet és az Ecostat szerint hazánk jelenleg is az unió egyik legkockázatosabb országa, és fennáll a veszélye annak, hogy az egyik megszorítás a másikba hajszolja az országot.

2009. 08. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Évekig is elhúzódhat, mire hazánk kilábal a jelenlegi válságból, a pénzügyi szektor teljes stabilizálásához pedig még ennél is több időre lehet szükség – vélekednek a Világgazdasági Kutatóintézet (VKI) és az Ecostat közgazdászai. A két intézet közösen elkészített tanulmányai szerint az elmúlt évtizedek gazdasági válságainak tapasztalata, hogy a gyors ütemű fellendülés csak a válság kezdetét követő három-négy év elteltével indulhat meg, és még Európa is csak egy-két éves késéssel szokta követni az Egyesült Államok gazdasági növekedését. Hazánk pedig még az unió fejlettebb államaihoz képest is további másfél-két évvel később érzékeli a pozitív hatásokat, így a magyar gazdaság kilábalása nagyon hosszú, és nagyon apró lépésekben kezdődhet majd meg.
Inotai András, a VKI igazgatója a tanulmányok tegnapi ismertetésén úgy fogalmazott, hogy a válság négy szakaszra bontható: a pénzügyi, gazdasági, társadalmi és ideológiai-tudati válságra, amelyből az utolsó kettő még hátravan. – Ennek a következményei beláthatatlanok, ezért még ma lépéseket kell tenni a krízis számunkra még meg nem tapasztalt hatásainak tompítására – hangsúlyozta Inotai, aki szerint komoly etikai kérdést vet fel az adósságállomány egy részének ráterhelése a következő nemzedékre. A kutató szerint súlyos inflációs veszélyekre kell számítanunk a közeljövőben, és a magyar gazdaság sebezhetősége továbbra is jelentős. Az Ecostat elemzése szerint Magyarország felzárkózása egy-két évre megakad, de ha az új tagországok fejlődése lassú marad, akkor ez egyfajta dominóhatást kiváltva tovább rontja hazánk növekedési kilátásait. További veszélyforrás, hogy a nemzetközi hitelek felvételekor bevállalt megszorítócsomagok miatt olyan spirálba kerül az ország gazdasága, amelyben az egyik nadrágszíjmeghúzás a másikhoz vezethet. A szigorítások ráadásul várhatóan társadalmi feszültségekkel járnak együtt, valamint a beruházások és megtakarítások csökkenését vonják maguk után.
Az Ecostat szerint hazánk növekedése már 2007-ben is elmaradt az uniós átlagtól a korábbi kiigazításoknak köszönhetően, most pedig a legsebezhetőbb tagállamként kell átvészelnünk a külső piacok gyengülését és a válság mélységét. A hazai gazdaság erősségeit és gyengeségeit elemző Ecostat/VKI kimutatások szerint a legtöbb hiányosságunk elsősorban az alacsony foglalkoztatottság, a magas államadósság és a szintén nagyon magas adószintek terén tapasztalható. Korábbi erősségeink sajnos az elmúlt másfél évben szinte teljesen felemésztődtek: a 2007-ben még közepesnek számító munkanélküliségi mutató megemelkedett, az infláció az adóemelések miatt év végére nyolc százalék körül alakul, a valutaátváltási árfolyam előnyei pedig a forint gyengülésével tűntek el. A VKI arra is figyelmeztet, hogy a pénzügyi válság miatt a perifériának számító kelet-közép-európai térségnek a korábbinál jóval kevesebb forrás juthat, és a befektetői célországlistán is több helyet lecsúszott hazánk az utóbbi években. Farkas Péter kutató kiemelte, hogy elsősorban az új technológiák felfutásával emelkedhetnek ki a válságból a gazdaságok, kérdés azonban, mennyi tőke jut majd a fejlesztésekre. Hangsúlyozta: a nemzetközi szervezetek már letértek a neoliberális gazdaságpolitika útjáról, és több irányzat egyes elemeit vegyítik a válságok kezelésekor.

Drágán veszünk, olcsón adunk.
Több mint ötvenmilliárd forintot vesztett hazánk az év első öt hónapjában az élelmiszerek importjának és exportjának árszintkülönbözetén – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal tegnap közölt külkereskedelmi adataiból. Eszerint a főleg hazai tulajdonosok által értékesített élelmiszerekben azért szenvedtünk el veszteségeket, mert a behozott, főleg feldolgozott áruért magasabb árat fizetünk, míg a kivitt magyar termékeket csak jóval olcsóbban sikerül eladnunk. A külkereskedelmi mérleg 455 milliárd forint többletet mutat januártól májusig, amely elsősorban a forint gyengeségéből fakad. A mérleget szépíti, hogy az energiaforgalom az év eleji ukrán–orosz gázvita miatt jóval csekélyebb volt, mint tavaly, így a lakosság és az ipar igényeit az itthoni gáztárolókból kellett fedezni. Csak ez az egy tétel mintegy 158 milliárd forinttal javította az egyenleget.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.