UD-botrány: hibázott az NBH

Használhatatlan, bizonyítékként nem kezelhető lehallgatási jegyzőkönyvekkel próbálta meg alátámasztani a Nemzetbiztonsági Hivatal, hogy az UD Vagyonvédelmi Zrt. munkatársai bűncselekményeket követtek el – közölte a Népszabadság rendőrségi forrásokra hivatkozva.

Hírösszefoglaló
2009. 08. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) hibái is közrejátszottak abban, hogy az UD Zrt. elleni nyomozást annak kezdete után tíz hónappal, bűncselekmény hiányában végül megszüntették – írta nevük elhallgatását kérő rendőrségi forrásaira hivatkozva a Népszabadság. Az NBH ugyanis olyan lehallgatási anyagokat is csatolt feljelentéséhez, amelyeket a rendőrség bizonyítékként nem használhatott, mert „nem feleltek meg a célhoz kötöttség követelményének”. A rendőrség tavaly szeptember 10-én Laborc Sándor, az NBH vezetőjének feljelentése alapján államtitoksértés, lőfegyverrel visszaélés, számítástechnikai rendszerek elleni bűncselekmény, valamint magántitok jogosulatlan megismerésének gyanújával indított nyomozást. A lap informátorai szerint az illegális fegyvertartás csak azért került bele a feljelentésbe, hogy a nyomozó hatóságot azonnali intézkedésre, házkutatásra kényszerítsék. A rendőrök ennek során azonnal szembesültek vele, hogy csak hatástalanított, engedélyezett lőfegyverek vannak a cég birtokában.
– Rendőrségi forrásaink nem cáfolták, hogy a „fegyveraffér” miatt később már az NBH feljelentésének többi részét is erős fenntartásokkal kezelték – írta a Népszabadság, megjegyezve, négy rendőr ellen merült fel a gyanú, hogy rendőrségi nyilvántartásokból titkos információkat továbbítottak az UD Zrt.-nek. Állítólag az APEH-nál is vizsgálódnak hasonló gyanú miatt.
A megfigyelési ügy közvetlenül az NBH vezetőjének feljelentése után nagy sajtónyilvánosságot kapott, mert Dávid Ibolya MDF-elnök egy, az UD vezetője és Csányi Sándor OTP-elnök közötti beszélgetéssel próbálta meg bizonyítani, hogy elnöki kihívója, Almássy Kornél nem megengedhető eszközökkel terhelő adatokat gyűjt ellene. Azóta a pártelnök mentelmi jogának felfüggesztését kérte a legfőbb ügyész, mert a megalapozott gyanú szerint Dávid Ibolya és Herényi Károly követett el bűncselekményt az ügyben. A megfigyelési ügynek egyelőre Szilvásy György volt titkosszolgálati miniszter a gyanúsítottja.
Az MDF elnökének politikai tanácsadója, Somogyi Zoltán az újságnak nyilatkozva a mentelmi jog felfüggesztése kapcsán arról beszélt, hogy szerinte a mentelmi jogot éppen azért találták ki, hogy „politikai védelmet” nyújtson a képviselőknek, hogy azok bátran szólalhassanak meg. – Vannak olyan pillanatok, amire a mentelmi jogot kitalálták, és lehet, hogy a mostani ilyen – vélekedett Somogyi Zoltán, hangsúlyozva, továbbra is Dávid Ibolya munkáját kívánja segíteni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.